رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی دلایل کاهش درآمدهای شهرداری از محل شهرسازی را تشریح کرد.

 

محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به پرسشی در خصوص چرایی کاهش ۴۰ درصدی درآمدهای شهرداری از محل شهرسازی گفت: پیگیری‌هایی که مدیریت شهری انجام داده و سخت‌گیری‌هایی که از سوی کمیسیون معماری و شهرسازی انجام شده و صدها نامه‌نگاری که ما با شهرداری تهران در خصوص تصمیمات شورای معماری مناطق داشته ایم ، سبب شد ۷۰ درصد تخلفات در حوزه صدور پروانه کاهش پیدا کند؛ تخلفاتی که عمدتاً معطوف به اضافه طبقات، تغییر کاربری و … بود.

 

می خواهیم شهرسازی را به ریل اصلی خود باز گردانیم

 

وی ادامه داد: طی دهه‌های گذشته درآمد شهرداری تهران مبتنی بر شهرسازی و معماری بوده یعنی مبتنی بر دور زدن مقررات در این حوزه، شهرفروشی، فروش طرح تفصیلی، انحراف از طرح تفصیلی، امضاها و تصمیم‌های طلایی و رویکردهای متخلفانه در کمیسیون ماده ۵ که عمدتاً معطوف به درآمدزایی صرف و عدم توجه به سایر پیوست‌های مطالعاتی بوده، باعث شد به اینجا برسیم. حالا که می‌خواهیم دوباره حوزه شهرسازی را به ریل خود نزدیک کنیم و اصول شهرسازی و معماری در تهران رعایت شود و طرح تفصیلی بدون دور زدن، اجرایی شود، درآمد شهرداری به شدت کاهش پیدا کرده است. متأسفانه شهردار تهران و همکارانش نیز در این مدت نتوانستند درآمدهای جایگزین برای حوزه شهرسازی ایجاد کنند. به نظر من، شهردار تهران باید رویکرد جدی در حوزه مدیران سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌گذار و تأمین منابع درآمدی از حوزه‌هایی به جز شهرفروشی داشته باشد. این نقطه ضعف شهرداری تهران است و کاملاً نیز مشهود است که هنوز در حوزه سرمایه‌گذاری نتوانسته عملکرد قابل توجهی داشته باشد. شهر تهران مجموعه قابل توجهی از منابع درآمدی دارد. همچنین ظرفیت‌های گسترده‌ای نیز برای درآمدزایی در آن وجود دارد که می‌توانیم بدون آنکه شهر را بفروشیم، کسب درآمد کنیم. توقع ما این است که این رویکرد جدی‌تر گرفته شود.

 

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران ادامه داد: شهرداری و شورا در حال حاضر در این پارادوکس هستند که با وجود عدم شهرفروشی و محدودیت‌های جدی که در این حوزه وجود داشته و سبب فساد و رانت می‌شده، محل درآمد جدیدی نیز ایجاد نشده است. حتی گاهی ما متهم می‌شویم که شهر را قفل کرده‌ایم درحالی‌که شهر قفل نشده، ما تلاش می‌کنیم حوزه شهرسازی را به ریل خود بازگرده‌ایم که هنوز هم به ریل اصلی خود بازنگردانده‌ایم. اداره شهر باید بر مدار قانون باشد.

 

تهران باید به دنبال منابع درآمدی جدید باشد

 

وی در پاسخ به این پرسش که پیش از این نیز محدودیت‌های جدی در خصوص کسب درآمد از محل تخلفات شهرسازی به وجود آمد و به دلیل بحران‌های مالی که در شهرداری ایجاد شده، دوباره آن سخت‌گیری‌ها به پایان رسید و رویه‌های گذشته دنبال شد. چه تضمینی وجود دارد که این اتفاق دوباره تکرار نشود؟ گفت: ما نیز چنین نگرانی‌هایی داریم. با توجه به هزینه‌های زیادی که اداره شهر تهران دارد، نیاز به حمایت همه‌جانبه مردم، رسانه‌ها و دیده‌بان‌های شهری داریم که همچنان نسبت به شهرفروشی، حساسیت‌های لازم را داشته باشد. ما تلاش کردیم در این مدت شهرسازی را به مدار اصلی خود بازگردانیم. به نظر می‌رسد شهرداری نیز باید تیم‌های تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیری در حوزه درآمدزایی ایجاد کند تا بتواند به جز حوزه شهرسازی، منابع درآمدی دیگر را نیز تقویت کند. به طور مثال وزیر آموزش و پرورش در تصمیمی استراتژیک، از طیب‌نیا وزیر سابق امور اقتصادی و دارایی به عنوان مشاور اقتصادی خود استفاده کرد. مشکل اصلی آموزش و پرورش، کمبود منابع درآمدی است؛ مشکل اصلی تهران نیز همین است و باید تلاش کرد که منابع درآمدی جدیدی ایجاد شود.

 

سالاری تأکید کرد: برای آنکه ناچار به برگشتن وضعیت گذشته نباشیم، اعتقاد دارم اگر در تهران تنها به امور روزمره مانند نگهداشت و پرداخت حقوق و مزایا پرداخته شود و پروژه عمرانی انجام ندهیم، باز هم بهتر است که دوباره برای انجام پروژه‌های عمرانی، شهرفروشی کنیم و قطعاً هم مردم این را از ما می‌پذیرند که برای حفظ هویت شهر، این رویکرد را داشته باشیم اما برخی ما را به دلیل عدم اجرای پروژه‌های بزرگ عمرانی، بی‌کارنامه و فاقد دستاورد می‌دانند در حالی‌که تأکید بر عدم شهرفروشی و افزایش سطح کیفیت زندگی، اولویت اصلی‌تر است. پایان شهرفروشی، یک رویکرد تدریجی است زیرا سال‌ها ذی‌نفعان قابل توجهی در تمام سطوح، از این رویکرد بهره برده‌اند و تغییر در آن دشوار است به خصوص در این مقطع که منابع درآمدی، محدود و املاک و اراضی ارزشمند نیز از دست رفته است اما باز هم باید تلاش کرد حوزه شهرسازی به خط اصلی خود بازگردد.