اعضای لیست 21 نفره اصلاح طلبان برای انتخابات ششمین دوره شورای شهر تهران، موسوم به «لیست جمهور» ظهر دیروزسه شنبه 25 خرداد ماه با آرمان های امام خمینی(س) تجدید میثاق کردند و در حاشیه این مراسم  با حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی دیدار کردند و دغدغه های خودشان در خصوص مسائل انتخابات 28 خرداد ماه را با یادگار امام در میان گذاشتند.

به گزارش خبرنگار جماران، محمد سالاری در این دیدار گفت: این روزها ما به عنوان کسانی که از مسیر بدنه اصلاحات گزینش شده ایم خیلی تنها هستیم و در این فضا و واپسین روزهای مانده به انتخابات در رقابتی بسیار نابرابر و ناعادلانه هستیم که رقیب از دو سال پیش دارد کار می کند و اگر امروز سری به سطح شهر تهران بزنید خواهید دید که همه شهر را پوشش داده اند.

وی خطاب به سیدحسن خمینی اظهار داشت: بحث ما با دوستان این بود که بالأخره در فضای انتخابات ریاست جمهوری حجت بر ما تمام است. اولا شخصیت کم نظیر و بی نظیری مثل شما که به نظر من در همان یک هفته ای که تلویحا تمایل به حضور داشتید توانستید جنبشی در سطح کشور ایجاد کنید و این یک سرمایه عظیم اجتماعی برای ما کسانی که پیرو اندیشه امام هستیم باقی خواهد ماند. من از این بابت تشکر می کنم.

عضو پنجمین دوره شورای شهر تهران افزود: در ادامه راه ما به دوستان اصلاح طلب، دبیران کل احزاب و جناب آقای مهندس نبوی به عنوان رئیس جبهه اصلاحات عرض کردیم که هیچ گاه جبهه اصلاحات و تفکر اصلاح طلبی مسیر انتخابات را خودش ترک نکرده مگر اینکه موانعی بگذارند که امکان حضور در آنجا وجود نداشته باشد. در انتخابات ریاست جمهوری کاندیداهای جبهه را که لیست زیادی هم بود که واقعا می توانستند تأیید شوند آن حالت را داشتیم. گرچه با وضعیتی که در کشور حاکم شده و مناظراتی که شاهد بودیم هنوز هم امکان حضور در انتخابات ریاست جمهوری هست و این را به عنوان یک مطالبه مطرح می کنم.

وی یادآور شد: در واپسین روزها لیست جمهور بالأخره تهیه شد که نقطه عطفی در نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی جریان اصلاحات بود. جریان اصلاحاتی که اعتقاد دارد همه امور باید به مردم سپرده شود و دیگر نگاه های از بالا به پایین نباشد و بلکه مبتنی بر مشارکت مردم تصمیم گیری ها انجام شود، در کاندیدا گزینی اختیارات سران اصلاحات را به بدنه احزاب واگذار کرد و این هم ایده تعدادی از جوانان فکور، اندیشمند و دموکراسی خواه جبهه اصلاحات بود که من به نوبه خود تشکر می کنم.

سالاری تأکید کرد: گرچه فضای انتخابات سرد بود. احزاب و شخصیت های حقیقی می توانستند حدود 50 هزار نفر در سامانه «سرا» ایجاد کند و آن 50 هزار نفر می توانست ما را موفق کند. اگر هر کدام از آنها سه نفر را می آوردند 150 هزار نفر می شد. ولی چون فضا سرد بود حدود 12 هزار نفر ثبت نام کردند و ما در اصل حاصل نظرات بدنه اصلاحات هستیم و به مفهوم واقعی لیست جمهور است.

وی خطاب به سیدحسن خمینی گفت: این روزها شاهد نکات ارزشمندی از سوی شما هستم که بالأخره از کسی مثل شما انتظار می رود در این مقطع تاریخی کنشگری کند و نظراتش را بگوید.

عضو پنجمین دوره شورای شهر تهران تأکید کرد: مدیریت شهری دوره پنجم در مقطعی از تاریخ شهر را تحویل گرفت که سخت ترین تحریم های تاریخ ایران به صورت ظالمانه بر کشور ما حاکم شده بود و قطعا پایتخت جمهوری اسلامی ایران را تحت تأثیر قرار می داد. در زمانی تحویل گرفت که دو نفر از شهرداران را بدون اراده از ما گرفتند. رقبا به ما می گویند اینها شهرداران را تغییر دادند در صورتی که از ما گرفتند.

وی افزود: به هر حال تجلی کار شورا و نگاه شورایی و سیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها در شهردار و مدیران شهرداری است. در ادامه ما شاهد این بودیم که ظرفیت درآمدزای طرح تفصیلی شهر تهران پیش خور شده بود. در زمانی شهر را تحویل گرفتیم که بیش از 50 هزار میلیارد تومان، یعنی حدود دو و نیم برابر بودجه سال اول این دوره بدهکار بودیم. در زمانی شهر را تحویل گرفتیم که چندین هزار هکتار املاک اراضی این شهر که من بارها به شهردار دوره قبل می گفتم اینها می توانست برای همیشه تاریخ این شهر را به صورت پایدار اداره کند، یا در بزرگراه سازی ها و یا در بذل و بخشش ها از دست داده بودیم.

سالاری ادامه داد: زمانی شهر را تحویل گرفتیم که اساسا برای همه بنگاه های اقتصادی، بانک ها، پیمانکاران و سرمایه گذاران بی اعتمادی کلانی نسبت به شهرداری تهران ایجاد شده بود؛ برای اینکه مطالبات آنها سال ها معوق مانده بود. من دوره چهارم هم حضور داشتم. سال 94 شهردار ما طی بخشنامه رسمی به شهرداری اعلام کرد ما دیگر پول نداریم و صرفا پروژه های بالای 50 درصد ادامه پیدا کند. یعنی همان زمان آنها پذیرفتند که دیگر پول ندارند.

وی گفت: در این مقطع تاریخی جریان اصلاحات و دبیران کل احزاب به ما مراجعه می کردند و می گفتند با این رویکردها و استراتژی هایی که شما پیش می برید قطعا شما شهر را به ورشکستگی می رسانید. شما مصوبه «برج باغ» را لغو و شهر فروشی متخلفانه را مسدود کرده اید و کمیسیون های معماری و کمیسیون ماده پنج را در مسیر اصلی قرار داده اید که بیش از 70 درصد درآمد شهرداری از این مسیر است. شهرداری که آقای الویری با 22 هزار کارمند به آقای احمدی نژاد تحویل داده را با 70 هزار کارمند و 50 هزار کارگر شهرداری تحویل گرفته اید و شما نمی توانید حقوق اینها را بدهید.

عضو پنجمین دوره شورای شهر تهران تصریح کرد: جریان اصلاحات نگرانی داشتند که شورای تأمین یا شورای عالی امنیت ملی تشکیل جلسه بدهد و بگویند این شورا صلاحیت اداره امور شهر را ندارد. چون دو سال اول شورای پنجم خیابان بهشت صبح تا شب شعار می دادند که شورای شهر حیا کن، رها کن. ولی ما در این بستر جامعه و فضایی که مردم از نظام تصمیم گیری دلخور هستند، حال مردم خوب نیست و کارهای خوب ما را هم نمی دیدند، شهر را با آرامش اداره کردیم.

وی اظهار داشت: شهر فروشی را متوقف کردیم، جلوی از بین بردن میراث طبیعی و تاریخی را گرفتیم، انضباط بخشی در حوزه مالی ایجاد کردیم، یک نفر هم از کارکنان شهرداری تعدیل نکردیم و نگهداشت شهر بهتر از گذشته انجام شد و نهایتا یک تغییر استراتژی از تولید مگاپروژه های تولیدکننده عارضه به سمت پروژه های توسعه محلی و تولیدکننده کیفیت ایجاد کردیم.

سالاری یادآور شد: ما شاهد گزارش هفته گذشته شهردار تهران در صحن شورا بودیم که بیش از 67 درصد درآمدهای شهرداری در مناطق غیر برخوردار هزینه شده و این یک تغییر نگاه بسیار جدی در راستای تحقق عدالت اجتماعی بوده است. ضمن اینکه در طرح تفصلی شهر تهران که ما شاهد اشکالات بسیار زیادی بودیم، جاهایی که مردم دچار عدم نفع شده بودند اقدامات بسیار خوبی انجام دادیم. در همین هفته بعد از چهار سال پیگیری بالأخره توانستیم 1260 هکتار را به بافت فرسوده اضافه کنیم که اینها می توانند در مناطق غیر برخوردار بسته های تشویقی بگیرند.

وی تأکید کرد: ما طرح موضعی 1170 هکتاری کن و فرحزاد را بعد از سال ها به نتیجه رساندیم. صدها کار از این جنس انجام دادیم و من بسیار امیدوارم و وزن لیست جمهور در مقایسه با سایر لیست ها واقعا غیر قابل مقایسه است و خواهش من این است که همه جریان را پای کار بیاوریم و در این دو روز ما می توانیم موفق شویم.