رییس کمیسیون شهر سازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در نشستی با حضور خبرنگاران به ارائه گزارش عملکرد کمیسیون شهر سازی و معماری شورا و تبیین ماموریت های آن پرداخت. نقاط قوت و ضعف شورا ، تحقق ماموریت های کمیسیون شهر سازی و معماری و نیز اجماع اصلاح طلبان برای انتخاب هیات رییسه شورا از جمله محور های گفت و گوی سالاری با خبرنگاران بود.

 

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در ابتدای سخنان خود گفت: شورای شهر تهران در دوره چهارم دارای نقاط قوت و ضعفی است

 

وی ادامه داد : از نقاط قوت این دوره می توان به عدم سیاسی کردن شورا علی رغم پیش بینی ها و گمانه زنی ها در ابتدای شورای چهارم اشاره کرد. طی دو سال گذشته اعضای شورا نشان دادند با توجه به تعهدی که در جهت خدمت به شهروندان در این نهاد اجتماعی دارند از حاشیه سازی های سیاسی اجتناب می کنند. البته با توجه به حضور دو جریان سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا نمی شود گفت که به هیچ عنوان جریانات سیاسی تاثیری در روند تصمیمات شورا نداشته است ولی در مجموع در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی برهدایت ، حمایت و نظارت کارنامه قابل قبولی دارند.

 

سالاری اظهار داشت: در سال اول شورا در دوره چهارم شاهد تعامل خوبی با دولت بودیم و همانطور که می دانید یکی از عوامل بازدارنده مدیریت شهری در نیل به اهداف خود عدم تعامل با دستگاه های دولتی و خدمت رسان است. در سال اول ما توانستیم برای اولین بار شاهد تشکیل کمیسیون تخصصی در هیات دولت پیرامون بررسی چالش های کلان شهر تهران و سایر کلان شهر ها با عضویت رییس شورای شهر و شهردار تهران باشیم ، کمیسیونی که 11 وزیر دولت عضو آن هستند.

 

این عضو شورای شهر تهران افزود: در سال اول دوره چهارم شاهد شکل‌گیری کمیسیون‌های بین بخشی و فرا بخشی بین نمایندگان شورای شهر تهران و نمایندگان مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، استانداری و شهرداری تهران و بصورت موضوعی حضور سایر نهادها و سازمانها و وزارتخانه ها بودیم.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تقویت ظرفیت نظارت اجتماعی اشاره کرد و گفت: تقویت نظارت اجتماعی و رسانه ای که ابزار قدرتمندی برای همراهی اعضای شورا بوده از جمله نقاط قوت شورای چهارم به ویژه در سال اول بوده است. در این مدت به این نتیجه رسیده ام که اگر این نظارت اجتماعی تقویت شود می تواند هم در تحقق مصوبات و هم در حل چالش های شهر موثر باشد. کما اینکه موضوع صیانت از باغ ها ، پیگیری تخلفات ساختمانی و نیز تغییر رویکرد کمیسیون ماده 5 و مسائلی از این قبیل قطعا بدون نظارت اجتماعی امکان پذیر نبود.

 

سالاری در ادامه به تشریح برخی نقاط ضعف شورا نیز اشاره کرد و افزود: اگر بخواهیم از نقاط ضعف شورا نام ببریم می توان به عدم استفاده از نقش نظارتی شورا در تحقق مصوبات در این دوره و دوره های قبل اشاره کنیم. در این دوره به ویژه در سال دوم تعداد قابل توجهی تذکر و سوال نسبت به شهردار و شهرداری تهران در ارتباط با عدم تحقق مصوبات شورا داده شد که با توجه به سازو کار و نقش نظارتی شورا ، پیگیری در این حوزه بطور جدی صورت نگرفت.

 

سالاری اظهار داشت: عدم شکل گیری مرکز پژوهش ها و یک اتاق فکری که بتواند در فرایند تصمیم سازی و بررسی طرح ها و لوایح مثمر ثمر باشد از جمله نقاط ضعف شورای شهر تهران بوده است. در شهری که وسعتی به اندازه ی چند کشور حوزه خلیج فارس دارد به نظر می رسد برای حل چالش های آن نیازمند یک چنین مرکزی مطابق آنچه در مجلس شورای اسلامی و حتی برخی کلان شهر ها شکل گرفته باشیم. اما علی رغم همه ی این تاکید ها این اتفاق نیافتاده است.

 

رییس کمیسیون شهر سازی و معماری همچنین به اشکالات مربوط به روند حسابرسی ها در بودجه بندی اشاره کرد و گفت : عدم تشکیل کمیته حسابرسی ها در فرایند بودجه نویسی و ارائه بودجه و نیز در فرایند تخصیص و هزینه بودجه در هر سال یکی دیگر از نقاط ضعف شورا بوده است که در این زمینه به رغم گذشت 4 دوره از شورا شاهد تحول اساسی و زیر بنایی در این بخش نبود ه ایم. بطوریکه تفریغ بودجه سال 89 در سال 94 انجام شد که عملا هیچ تاثیری در بهبود وضعیت سیستم های مالی شهرداری و خدمت به شهروندان نداشت کما اینکه برخی از اشکالات را قبلا خود شهرداری برطرف کرده بود . در این زمینه بارها و بار ها به ریاست شورا تذکر دادیم ولی تغییر رویکردی را شاهد نبودیم.

 

سالاری اظهار داشت: یکی دیگر از اشکالات شورا به ویژه در سال دوم عدم ارائه گزارش های عملکرد کمیسیون های تخصصی بود . در سال دوم از سوی هیات رییسه الزامی در ارائه گزارش شفاهی در صحن علنی نداشتیم که به نوبه خود انتقادم را به رییس اعلام کردم. ارائه گزارش توسط کمیسیون ها موجب می شود تا موضوعات مختلف را با ذینفعان شهری در میان گذاشته و از نظرات آنان بهره ببرند و شهروندان تهران در جریان امور قرار گیرند.

 

وی سپس به تشریح ماموریت های کمیسیون شهر سازی و معماری پرداخت و گفت: یکی از اقدامات در شورای چهارم و سال اول تشکیل کمیسیون شهر سازی و معماری و همچنین کمیسیون حقوقی و سلامت و محیط زیست بود که به رغم مخالفت برخی از اعضای شورای سوم و حتی برخی که نگران بودند در این کمیسیون ها کاری برای انجام دادن نیست در حالی که ما شاهد بودیم بیش از یک سوم کل موضوعات شورا که به صورت دغدغه ی جدی مطرح شدند در حوزه شهر سازی و معماری و مسائل زیست محیطی بوده است.

 

سالاری در ادامه خاطر نشان کرد : احیای لایحه مربوط به سیما و منظر شهری یکی دیگر از اقدامات ارزنده کمیسیون شهر سازی و معماری است که ما توانستیم این طرح را که چند سال مسکوت مانده بود فعال کنیم و امیدواریم این طرح هر چه زودتر تصویب شود . البته ما حتی منتظر تصویب لایحه نشدیم و با تعاملاتی که با شهرداری تهران بر قرار کردیم برای اولین بار موضوع بررسی نماهای ساختمان در کمیسیون های تخصصی طراحی شهری مورد بررسی قرار گرفت و هم اکنون در مناطق 22 گانه این کمیسیون های طراحی نما فعال هستند.

 

رییس کمیسیون شهر سازی و معماری همچنین به موضوع ساماندهی باغات کن و مصوبه ای که شورا در مورد ثبت این باغات به عنوان میراث طبیعی مطرح کرده اشاره کرد و گفت: اقدامات لازم در جهت ساماندهی باغات به هم پیوسته کن به عمل خواهد آمد .قطعا این طرح تحقق پذیر خواهد بود از آنجایی که طی جلسات متعددی که با اعضای کمیسیون ماده 5 مرکب از نمایندگان وزارت راه ، جهاد کشاورزی ، سازمان محیط زیست ، سازمان میراث فرهنگی و وزارت نیرو موضوع بررسی شده است، پهنه کاربری حفاظت )G(و تفرجگاهی تغییر خواهد یافت که این امر نیز به تصویب رسید. اما باید توجه داشت ساماندهی این باغات و اراضی آن بدون مشارکت مالکین راه به جایی نخواهد برد. و با توجه به محدودیت اعتبارات طی جلسات متعددی که برگزار شد نهایتاً مقرر شد قسمت محدودی از باغات تملک شود به نحوی که سعی کردیم دغدغه ذی‌نفعان نیز بصورت جدی مدنظر قرار گیرد و طرحی قابل تحقق به اجرا درآید که شهرداری نیز با اهتمام تمام درحال پیگیری این موضوع است. امیدواریم طی 2 سال آینده این طرح تحقق خواهد یافت.

 

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: چالش‌های دره فرحزاد نیز مانند چالش‌های کن است که با همین فرآیند و با مشارکت کمیسیون معماری و شهرسازی موضوع را مورد بررسی قرار دادیم و امیدواریم طی دو هفته آینده گزارش آن را در شورا به صورت دقیق و جامع با کمک معاونت شهرسازی و معماری ارائه کنیم.یکی دیگر از ماموریت های مهم این کمیسیون تعامل با وزارت راه و سازمان نظام مهندسی بوده است. در حال حاضر شاهد بازبینی مبحث دوم مقررات ملی ساختمان هستیم و قرار است در کل کشور روند فعلی تعیین مهندسین ناظر و مجری مورد بازبینی جدی قرار گیرد.

 

کارشناسان مشورتی ماده 100 مستقل و با نظر شورا معرفی می شوند

 

سالاری در ادامه سخنان خود به مباحث مربوط به کمسیون های ماده 100 اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه کمتر از یک درصد آرای قلع بنا و تبدیل به حالت اولیه در کمیسیون ماده 100 اجرایی می‌شود، یکی از مأوریت‌های ویژه کمیسیون شهرسازی شورا بررسی این روند بود که براین اساس به زودی شاهد تغییر و تحولات جدی در این حوزه خواهیم بود به عنوان مثال قرار است همه کارشناسان 10 گانه این کمیسیون توسط اعضای شورای شهر معرفی شوند و دیگر نمایندگان شهرداری نسبت به انشاء کمیسیون ماده 100 اقدام نکنند.

 

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران تصریح کرد: همه اعضای شورا معتقدند کارشناسانی که در این کمیسیون مشاوره می‌دهند باید به صورت مستقل از شهرداری و از سوی شورای شهر فعالیت کنند.

 

وی خاطر نشان کرد: بطور کلی در هر موضوعی پیشگیری بهتر از درمان است و لذا به هنگام بروز تخلف عوامل شهرداری باید گزارش خود را به موقع ارایه دهند تا نهادهای نظارتی نسبت به جلوگیری از تخلفات ساختمانی اقدام کنند و در این رابطه یکی از چالش‌ها این است که مهندسین ناظر در ساختمان‌ها حضور ندارند و غالبا پس از انجام تخلف آن را گزارش می دهند که می بایست به موجب تبصره های قانون کمیسیون های ماده صد سازوکارهای مربوط به معرفی اهمال کنندگان اعم از کارشناسان شهرداری و مهندسین ناظر به مراجع ذیربط اقدام شود .

 

خطر شب مردگی در مناطق مرکزی شهر تهران

 

وی همچنین به خطر شب مردگی در مناطق مرکزی شهر تهران اشاره کرد وگفت: این مسئله طی جلساتی مورد بررسی قرار گرفت چرا که آمارها نشان می ‌دهد تعدادی از مناطق از جمله منطقه 12 ، 6 ،بخشی از منطقه 7 و نیز بخشی از منطقه 3 دچار شب مردگی هستند و باید فکری به حال آنها کرد.در این مناطق سکونت‌گاه‌ها تخلیه شده و جای خود را به مراکز تجاری و اداری و تولیدی داده‌اند که ارزش افزوده آنها بالا است و خطر شب مردگی را در شهر تهران ایجاد می‌کند.

 

جمعیت پذیری بیش از اندازه اجازه بلند مرتبه سازی نمی دهد

 

سالاری در ادامه به موضوع بلند مرتبه سازی در شهر تهران اشاره کرد و گفت : طی دو الی سه ماه آینده شاهد ابلاغ ضوابط بلندمرتبه سازی خواهیم بود. بلند مرتبه سازی از جمله مفاد طرح تفصیلی بوده که براساس آن شهرداری مکلف است طی شش ماه مطالعات خود را انجام دهد ولی این کار انجام نشد و نهایتاً اواخر سال گذشته به سرانجام رسید و با تصویب در کمیسیون ماده 5 به شورای عالی شهرسازی و معماری کشور ارائه شد.بعد از آن اعضای شورای معماری و شهرسازی کشور اعلام کردند مشاوران در چندین محور باید مطالعات تکمیلی ارائه دهند که یکی از آنها مربوط به تأثیر بلندمرتبه سازی در وزش بادهای تهران، جمعیت پذیری |، مشکل کم آبی و چند محور دیگر است.

 

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با بیان اینکه در کلان شهرها و شهری مانند تهران بلندمرتبه سازی امری اجتناب ناپذیر است گفت: با توجه به اینکه 70 درصد جامعه ما شهری هستند امکان گسترش افقی بیش از این وجود ندارد اما متأسفانه در گذشته جمعیت پذیری شهر تهران بیش از حد شکل گرفته بنابراین با توجه به کاهش کیفیت زندگی درشهر تهران افزایش جمعیت بیش از این صلاح نیست.این مساله با رویکرد محدود کنندگی در شورای عالی معماری و شهرسازی در حال بررسی است و مناطقی که امکان بلندمرتبه سازی دارند در 4 پهنه و براساس سطح اشغال و میزان ارتفاع اولویت بندی شده‌اند که البته جزئیات این موضوع فنی و پیچیده است.

 

وی در ادامه به طرح انضباط شهری و پیاده راه سازی اشاره کرد و افزود: شهرداری اقدام به فعالیت‌های ارزشمندی در این حوزه کرده و دغدغه‌هایی که برخی دوستان در ارتباط با بناهای تاریخی دارند را مورد توجه قرار داده؛ علاوه براین اقداماتی به صورت زیربنایی در شهرداری و شورای شهر با حضور کارشناسان صاحب‌نام بررسی می‌شود که در این صورت اتفاقاتی که در منطقه 12 خواهد افتاد آن را به یکی از اقدامات ماندگار شورا و شهرداری تبدیل خواهد کرد.

 

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در ادامه تصریح کرد: پیاده راه 17 شهریور حاصل کارهای شورای شهر قبلی و شهرداری بوده است اما نمی‌توان گفت پیاده راه سازی به طور کلی یک تصمیم اشتباه بوده است اشکال اصلی در 17 شهریور این است که تمامی پیوست های مطالعاتی مشاور از جمله تغییر کاربری مغازه ها و نیز پیش بینی احداث مجتمع های طبقاتی پارکینگ برای حل مشکل ساکنان آن منطقه و… عملی نشده است که در حال بررسی مجدد و اقدام می باشد.

 

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران عنوان کرد: یکی از مهمترین تصمیمات کمیسیون معماری و شهرسازی شورا بررسی لایحه مربوط به ضریب K بود که در فضای رسانه‌ای به خوبی تبیین نشد. یکی از آیتم‌هایی که مربوط به درآمدهای شهری است، درآمد ناشی از تغییر کاربردها است که با تغییر کاربری تفاوت دارد و این تصمیم شورا باعث شد تا محاسبه سیستمی آن در آینده شفاف سازی صورت خواهد گرفت.

 

سالاری در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات صورت گرفته برای بافت‌های فرسوده گفت: در این حوزه در شهر تهران کارنامه قابل قبولی وجود ندارد و با توجه به مشکلاتی که در زمینه مدیریت بحران و گستردگی قابل توجه بافت فرسوده وجود دارد نوسازی بافت‌های فرسوده نیازمند اعتبارات قابل توجهی است. شهرداری تهران و شورا براساس وظیفه قانونی خود صد درصد عوارض را نمی‌گیرد و فراتر از وظیفه خود به قانون عمل کرده است.اما مشکل بافت فرسوده با این بسته‌های تشویقی حل نمی‌شود چرا که این عوارض نسبت به قیمت تمام شده ساختمان بسیار ناچیز است و نیازمند بسته‌های تشویقی از سوی وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و کشور و همچنین بانک‌ها است. در ابتدای آغاز به کار دولت فعلی شاهد وعده وعیدهای خوبی بودیم ولی متأسفانه با کاهش قیمت نفت دیگر به آن هم تا چند سال آینده امیدی نداریم ولی با این حال این موضوع یکی از دغدغه‌های جدی ما است.

 

سالاری در پاسخ پرسشی مبنی بر مصاحبه یکی از معاونان بنیاد مستضعفان درخصوص ساخت آسمانخراش121طبقه در تهران و به‌کارگیری مشاور طرح تفصیلی در این پروژه گفت : فلسفه چنین خبری این است که یکی از مهندسان ایرانی‌الاصل مقیم امریکا از دوستان نزدیک مهندس سعیدی‌کیا رییس بنیاد مستضعفان است که به دعوت وی برای شرکت در یک سمینار درتهران شرکت می‌کند تا تجربیات بسیار ارزنده خود را در این زمینه به کشور منتقل کند که در حاشیه آن سمینار معاون رییس بنیادمستضعفان دراین سمینار درجمع خبرنگاران خبرساخت آسمانخراش را می‌دهد اما اساسا این خبرصحت ندارد.

 

وی ضمن تکذیب این خبر با بیان اینکه مطالعات مربوطه در خصوص ضوابط بلندمرتبه سازی در شهر تهران در حال بررسی نهایی است گفت: بنیاد مستضعفان در چشم انداز خود ساخت آسمان خراشها را دارد تا از این صنعت خود به نفع شهر بهره ببرد اما تا نهایی شدن این ضوابط اجازه ساختی صادر نخواهد شد.

 

وی در مورد جزییات ضوابط بلندمرتبه‌سازی نیز تصریح کرد: قرار است مناطقی که امکان بلندمرتبه‌سازی در آن وجود دارد شناسایی شوند و البته بلندمرتبه‌سازی‌ها نیز یکسان نیست و به 4 سطح h1، h2، h3و h4 تقسیم می‌شود که تفاوت در میزان سطح اشغال، ارتفاع وجهت عرصه و سایر مسائل فنی دارند که در تمامی این پهنه‌ها ملاحظات فنی و مهندسی می بایست رعایت شود.

 

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با بیان اینکه پهنه h1شامل ساختمان‌هایی با ارتفاع 200 تا 300 متر و بیشتر می گردد، گفت: حالا پاسخ به این سوال که چه تعداد از این ساختمان‌ها در تهران ساخته و در چه مناطقی هستند، باید پس از تصویب ضوابط بلندمرتبه‌سازی مشخص شود، اما مشابه طرح تفصیلی که بر روی ضوابط بلندمرتبه‌سازی نیز تحقیق می‌کند در طرح پیشنهادی خود ساختمان‌های بیش از 100 طبقه را نیز مدنظر قرار گرفته اما رویکرد و تصمیم نهایی شورای شهر و شورای عالی شهرسازی قطعا ساختمان‌های کمتر از این خواهد بود و در حال حاضر هیچ مسوول و نهادی نمی‌تواند ادعا کند که در این برهه زمانی که هیچ کدام از ضوابط بلندمرتبه‌سازی نهایی نشده است می‌خواهد آسمانخراش بسازد.

 

وی در پاسخ به پرسشی در مورد عملکرد هیئت رئیسه سال اول و دوم شورای شهر تهران گفت: شورای شهر در آستانه تصمیم مهمی قرار گرفته است؛ سال نخست فعالیت شورای چهارم با ریاست مسجد جامعی و سال دوم با ریاست چمران همراه بود. هردوی این بزرگواران در عدم حاشیه سازی سیاسی در شورا و همچنین فرایند بررسی موضوعات تخصصی در کمیسیون‌ها عملکرد خوبی داشتند. گرچه در دوره اول شاهد تحولات خوبی در زیرساخت‌ها بودیم و تعامل خوبی با دولت برقرار کردیم که نهایتاً منجر به ایجاد هفتمین کمیسیون دولت شد. ایجاد زیرساخت نرم افزاری در درون کمیسیونهای تخصصی نیز از جمله موضوعاتی بود که در سال نخست شورا اتفاق افتاد اما بنابراین در مجموع عملکرد سال اول شورای شهر را موفق‌تر از عملکرد سال دوم می‌دانم ضمن اینکه اکثر دوستان اصولگرا نیز در اواخر فعالیت هیئت رئیسه سال اول نیز به این موضوع اذعان داشتند.

 

این عضو شورای شهر تهران در پاسخ به سوالی در خصوص رای اعضای مستقل شورای شهر در انتخابات هیات رییسه خاطر نشان کرد: اعضای مستقل و ورزشکاران عضو شورا قطعا ملاک هایی دارند که به آن احترام می گذاریم. ورزشکاران با توجه به جایگاهی که در بین آحاد مردم دارند، بدرستی تشخیص می دهند که در این حوزه چگونه عمل کنند.

 

 

 

سالاری تاکید کرد: فراکسیون اصلاح طلب شورای شهر تهران در خصوص انتخاب هیات رییسه سال سوم شورا با ورزشکاران عضو رایزنی نکرده است.