روزگذشته خبری بر خروجی شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت مبنی بر اینکه شورای شهر تهران تقاضای خرید چند دستگاه خودروی شخصی را داده است. در تماس با نمایندگان شورای شهر مشخص شد برخی اعضا در جریان این اقدام نیستند و تا این لحظه خودرویی دریافت نکرده‌اند، اما اصل این درخواست از سوی اعضای شورای شهر تکذیب نشد. گویا براساس قانون نمایندگان پارلمان محلی می‌توانند جهت رتق و فتق امور وسیله نقلیه در اختیار داشته باشند. اما افشای رسانه‌ای خرید چندین دستگاه خودرو از سوی منابع نامعلوم باعث شد که به مثابه یک رانت در شبکه‌های اجتماعی از این موضوع یاد شود. برخی معتقدند اعضای شورای شهر باید در صحن علنی در مورد خرید اتومبیل‌های جدید رای‌گیری کنند تا مردم از تریبون شورا درجریان موضوع قرار بگیرند. بر اساس شنیده‌ها تمامی نمایندگان چهار دوره قبلی شورای شهر و بسیاری از نمایندگان مجلس تا این لحظه از خودروهای امانی استفاده کرده‌اند. در نتیجه عنوان شدن رسانه‌ای این موضوع در شرایط فعلی تنها نوعی انتقام رسانه‌ای جریان خاصی در مقابل اقدام اعضای شورای شهر در جهت تسریع حرکت به سوی تحقیق و تفحص از عملکرد شهرداری تهران در طول دوران تسلط اصولگرایان بر تهران است. برای بررسی این مهم محمد سالاری از اعضای شورای شهر در دوره چهارم و پنجم با «آرمان» گفت‌وگو کرده است که در ادامه می‌خوانید.

روز گذشته ‌سندی با مبلغ حدود 900 میلیون تومان مربوط به خرید تبلت و خودرو از سوی شورای شهر تهران برای استفاده 21 عضو شورای شهر در رسانه‌ها منتشر شد که بسیاری از آن به عنوان رانت در شبکه‌های اجتماعی یاد کردند. تا چه اندازه با این موضوع موافق هستید؟

تا این لحظه هیچ کدام از اعضای شورای شهر پنجم تبلت و خودرویی که به تازگی خریداری شده باشد را دریافت نکرده‌اند. اما واقعیت آن است که در دوره‌گذشته شورا نیز که بنده عضو آن بودم، چنین موضوعی وجود داشته است که بر اساس آن برای رتق و فتق امور اعضای شورای شهر در راستای وظیفه نمایندگی وسیله حمل و نقل در اختیار آنان می‌گذاشتند. البته هیچ‌گاه سند وسایل نقلیه به نام اعضای شورای شهر زده نشده است و تنها خودرو در اختیار اعضا قرار داده می‌شود. مجددا تاکید می‌کنم که این خودروها هدیه نبوده، بلکه متعلق به خود شورای شهر می‌باشد اما در طول چهار سال دوره نمایندگی در اختیار اعضای شورای شهر قرار گرفته تا نمایندگان شورای شهر تهران برای شرکت در جلسات، رسیدگی به امور نمایندگی و ده‌ها وظیفه دیگر از آن استفاده کنند.

شما که در دوره قبل هم عضو شورای شهر بودید و تبلت، خودرو و لپ‌تاپ دریافت کرده‌اید، آیا در این دوره هم مجددا از خودروی نو استفاده خواهید کرد؟

بنده به عنوان نماینده قبلی که خودرو دریافت کرده‌ام مشمول دریافت خودرو نخواهم شد، اما افرادی که به تازگی به شورای شهر ورود پیدا کرده‌اند باید خودرویی در اختیار داشته باشند تا به وظیفه نمایندگی خود بپردازند. شایان ذکر اینکه این وسایل نقلیه در اختیار راننده است نه اعضای شورای شهر.

اصلاح‌طلبان در طول زمان انتخابات با شعار پاکدستی و اصلاح ساختار مالی شهرداری توانستند به پیروزی در شورای شهر دست یابند. شایسته‌تر نبود که اصلاح‌طلبان شورای شهر با چنین درخواستی مخالفت می‌کردند؟

در این مساله هیچ رانتی اتفاق نیفتاده است. بحث پاکدستی در مورد سوء استفاده از بیت‌المال و رانت‌های خاص است. یکی از مهم‌ترین وظایف اعضای شورای شهر در شهر تهران وظیفه نظارتی است. آیا یک عضو شورای شهر بدون حضور در پروژه‌های شهر تهران می‌تواند به وظیفه نمایندگی خود عمل کند؟ حدود300محله در تهران وجود دارد. نماینده شورای شهر چگونه در این 300 محله بدون وسیله نقلیه حضور داشته باشد؟ البته اعضای شورای شهر می‌توانند شخصا خودرو تهیه کرده و برای انجام وظایف خود از آن استفاده کنند، اما نمایندگانی که فاقد خودروی شخصی هستند، شورا به عنوان پارلمان محلی باید حداقل امکانات تردد را در اختیار این نمایندگان قرار دهد. اعضای شورای پنجم به اصول پاکدستی و وعده‌ها و رویکرد شورای عالی سیاستگذاری وفادار هستند. اعضای شورای شهر از هیچ گونه رانتی استفاده نکرده و این خودرو‌ها در انتهای وظیفه نمایندگی در اختیار شورا قرار می‌گیرد. واقعیت این است که امروزه در تمامی ادارات دولتی مدیران ادارات نیز برای انجام وظایف خود وسیله نقلیه در اختیار دارند.

پس افشای مورد اخیر می‌تواند نوعی فشار رسانه‌ای در مقابل تحقیق و تفحص باشد؟

چنین واکنش‌هایی از سوی رسانه‌های جمعی به علت نا آگاهی افرادی است که علاقه‌مند هستند در مسیر شورای شهر تهران برای شفاف‌سازی سنگ‌اندازی کنند و با توجه به این فضاسازی‌ها در مقابل اصلاح‌طلبان شورای شهر ایستادگی کنند. البته هنوز طرح تحقیق و تفحص آغاز نشده است و اعضای شورای شهر در حال بررسی این موضوع هستند. اعضای شورای شهر به خاطر اعتمادی که مردم به آنها کرده‌اند تحت فشار هستند. قطعا این‌گونه فضاسازی‌ها تاثیری بر رویکرد نمایندگان در نظارت و قانونگذاری نخواهد گذاشت. سوال این است که مگر قبلا اعضای شورا وسیله نقلیه دریافت نکرده‌اند که امروز با وجود اینکه هنوز وسیله نقلیه‌ای به اعضای شورای پنجم داده نشده، تحت فشار قرار گرفته و به رانتخواری و عدم پاکدستی متهم شده‌اند؟ پس مشخص است که این فضاسازی‌ها برای چیست و چرا صورت گرفته است. مردم این‌گونه فضا‌سازی‌ها را علیه جریان اصلاحات نمی‌پذیرند.

بهتر نبود برای اینکه این حواشی به وجود نیاید، خرید وسایل نقلیه به صحن علنی شورا برده می‌شد تا مردم قبل از هرکسی در جریان این اقدام قرار بگیرند؟

اینکه وسیله نقلیه در اختیار نماینده شورا قرار بگیرد تا او به وظایف خود عمل کند مساله خاصی نیست. نمایندگان شورای شهر به عنوان مدیر شهری وظایف زیادی را برعهده دارند. در اختیار قرار گرفتن خودرو جزو اموری است که در طول سال‌های گذشته رویه بوده و باید باشد و با جوسازی این مساله وارونه شده است.

در حال حاضر در بسیاری از کشورهای اروپایی مسئولان تراز اول کشور با وسیله نقلیه عمومی تردد می‌کنند. چرا در ایران مسئولان مانند آنها عمل نمی‌کنند؟

باید با مسائل با نگاه واقع‌بینانه برخورد کرد. اینکه مسئولان کشورهای اروپایی از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند نمایگر آن است که آنها تنها چندبار در طول سال دست به این اقدام می‌زنند. قطعا اعضای شورای شهر تهران برای بررسی وضعیت وسایل حمل و نقل عمومی باید از مترو، اتوبوس و تاکسی در سطح شهر تهران استفاده کنند. کما اینکه استفاده هم می‌کنند، اما برای انجام وظایف گسترده مدیریت شهری نیاز به ساز و کار است. حتی اگر خورویی در اختیار نمایندگان شورای شهر قرار نگیرد، آنها باید از تاکسی تلفنی و آژانس‌های مسافرتی سطح شهر استفاده کنند. پس شاید استفاده از خودروی در اختیار تا حدودی در طول سال مقرون به صرفه باشد. یک نماینده در طول روز در نشست‌های مختلف در محلات گوناگون در سطح شهر تهران شرکت می‌کند و با در اختیار قرار دادن خودرو، اعضای شورای شهر بهتر و با کیفیت بالاتر می‌توانند وظایف خود را انجام دهند. البته سازو کارهای دیگری هم وجود دارد که در صورت لزوم می‌توان از آن سازو کارها استفاده کرد. باز هم تاکید می‌کنم هیچ گونه رانتی در این مورد در اختیار اشخاص قرار نگرفته و خودروها متعلق به شورای شهر تهران است.

دکتر نجفی روز گذشته در بخشنامه‌ای به شهرداری‌های 22 گانه تهران دستور عدم صدور تراکم سیار را صادر کردند. این اقدام تا چه اندازه می‌تواند به شفاف سازی امور مالی در شهرداری تهران کمک کند؟

من بارها درشوراي شهر چهارم دراين باره تذكر داده و از هیات رئیسه درخواست کردم با تشكيل كميته‌اي به موضوع هولوگرام‌ها درمناطق رسيدگي کنند، اما متاسفانه اين كميته تشكيل نشد. شهرداري درگذشته براي تسهيل در انجام امور مبادلات منابع غيرنقدي، كارگزاراني را درمناطق 22گانه تعيين مي‌كرد. اينها اشخاص حقيقي و حقوقي بودند كه منابع اعتباري نقدي داشتند. اگر ارباب رجوعي يا ذينفعي به شهرداري منطقه مراجعه مي‌كرد تا عوارض بپردازد، آن كارگزار منابع نقد شهرداري را از طرف ذينفع تامين و خودش در مواجهه با ارباب‌رجوع به صورت غير نقدي ملك و آپارتمان دريافت مي‌كرد. در سال‌هاي اخير شاهد افزايش مطالبات گسترده پيمانكاران از شهرداري بوديم. از طرف ديگر بعضا درهنگام بازگشايي يكسري از معابر و اتوبان‌ها املاك تعدادي ازشهروندان بر سر راه اين طرح‌ها قرار مي‌گرفت كه شهرداري به جاي اين كه ما به ازاي قيمت اين گونه املاك پول بدهد، هولوگرام مي‌داد كه سند ضمانتي بود و كساني كه اين هولوگرام‌ها را در اختيار داشتند، مي‌توانستند اين اسناد را به افرادی واگذار كنند كه در مناطق 22 گانه درخواست صدور پروانه داشتند. اما اشكال كار اين است كه هيچ آمار دقيقي از اين كه به چه ميزان و با چه مبالغي هولوگرام صادر شده و يا اين كه اساسا شهر تا چند سال جلوتر پيش‌فروش شده وجود ندارد. درحالي كه با اين بخشنامه قرار است كميته‌اي تشكيل شود تا همه اينها احصا شود. بايد يك رويه ثابت به صورت دستورالعمل و بخشنامه صادر شود تا ذينفعان و متوليان ساخت و ساز ارباب رجوع و كاركنان به صورت شفاف به آن عمل كنند و معرفي افراد به عنوان كارگزار به صورت سليقه‌اي يا رانتي نباشد. درواقع ما به دنبال سالم سازي فضا و بازنگري در رويه‌هاي فعلي هستيم تا بدانيم وضعيت عملكرد كارگزاران چگونه است. چنین اقداماتی در مسیر کلی حرکت اصلاح‌طلبان برای توسعه پایدار شهر تهران است. این اقدامات می‌تواند به شفافیت امور مالی در شهرداری تهران کمک کند. این اقدامات از سوی جریان اصلاح‌طلب در مدیریت شهری به یادگار خواهد ماند. اصلاح‌طلبان معتقدند نباید به بهای کرختی شهر تهران آن را توسعه داد. همان گونه که شهرداری تهران اعلام کردند شهر تهران باید به محلی برای آرامش شهروندان آن تبدیل شود. شهری که قرار است آیندگان ما در آن حضور داشته، زیست کنند و از آن لذت ببرند. اصلاح‌طلبان اقدامات موثر دیگری در آینده در این مسیر انجام خواهند داد و مطمئن باشید حتی در صورت اینکه باز هم علیه مجموعه اصلاحات و به منظور جلوگیری از شفافیت مالی، موانعی جلوی راه اصلاح‌طلبان قرار دهند، اعضای شورای شهر از اقدامات خود دست نخواهند کشید تا از میزان آسیب‌پذیری شهر تهران کاسته‌ شود.

 

منبع : روزنامه آرمان