نشست “رفتار دوگانه با حقوق شهروندی”  با سخنرانی محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، سید امیر منصوری عضو هیات علمی دانشگاه تهران و همایون صادقی پژوهشگر شهرسازی و معماری به میزبانی پژوهشکده نظر برگزار شد.

در این نشست محمد سالاری با بیان اینکه حق به شهر مفهوم گسترده ای دارد و انقلاب اسلامی ایران نیز در راستای بازپس گیری حق به شهر در تمام حوزه های تصمیم گیری شکل گرفت، گفت: اما متاسفانه باید بگوییم امروز با گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب، در تحقق حق به شهر موفق نبوده ایم و بسیاری از مشکلات و چالش های امروز ناشی از عدم توجه به “حق به شهر” است.

وی ادامه داد: ضرورت دارد مراکز پژوهشی و دانشگاهی و دیده بان های شهری موضوع حق به شهر و حقوق شهروندی را در ابعاد مختلف تبیین کنند.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران یکی از رویکردهای مهم و اولویت شورای پنجم شهر تهران را باور و توجه جدی به مفهوم حق به شهر و حقوق شهروندی و عملیاتی کردن آن در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها دانست وگفت: به عنوان مثال می توان به لغو مصوبه برج باغ اشاره کرد. حقوقدانان می گویند حقی که از محل مصوبات و یا برنامه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی برای فرد یا جمعی ایجاد می شود را نمی توان لغو کرد و بطور کلی بسیاری از آنان لغو مصوبه برج باغ را توسط شورای پنجم خلاف حقوق شهروندی می دانند، چرا که در پیوست سوم طرح جامع ومقررات طرح تفصیلی مصوبه برج باغ با تصویب شورای عالی شهرسازی کشور مصوب شده است.

این عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: اما شورای پنجم در راستای مصلحت کلان شهر و شهروندان و ممانعت از  نابودی باغات باقی مانده شهر، در آخرین روزهای سال ۹۶ در اقدامی تاریخی اقدام به لغو مصوبه برج باغ کرد.

سالاری اظهار داشت: بسیاری از حقوقدانان و مدیران شهرداری تهران معتقد بودند تا قبل از لغو مصوبه برج باغ، حقوق مکتسبه ای برای برخی مالکین که اقدام به پرداخت تمامی عوارض متعلقه در فرایند قانونی و سیستمی صدور پروانه نموده اند ، بوجود آمده است و این امکان و نگرانی وجود داشت که با شکایت آن ها به دیوان عدالت اداری، مصوبه لغو برج باغ ابطال شود.

وی تصریح کرد: در خصوص ۶۲ باغ، نیز شورای شهر، هزینه عملکرد شفاف خود را پرداخت کرد در حالی که اگر پوپولیستی عمل می کرد و به موضوع روشنگری در خصوص این باغات ورود نمی کرد، نه تنها ۴۷۳ پرونده بلکه تعداد قابل توجهی دیگر از باغات شهر، در این مدت ساخته می شد و شورای پنجم صرفا با همان مصوبه لغو برج باغ تبدیل به قهرمان می شد اما این شورا با یک رویکرد کارشناسی وحتی تحکمی تصمیم به قفل کردن ساخت و ساز در باغات گرفت و این یک تصمیم درست بود که نتایج آن در گذر تاریخ مشخص می شود.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با بیان اینکه واقعیت اینست که قرار نیست در این ۶۲ باغ ، برج باغ احداث شود ادامه داد: متاسفانه همه منتقدین بدون مطالعه محتوی مصوبه شورا، در این خصوص اظهار نظر کردند.

سالاری توضیح داد: در تعدادی از پرونده ها دو تا سه طبقه قرار است ساخته شود، تعدادی پرونده نیز بدلیل اینکه بعد از تصویب مصوبه تا قطعی شدن در هیات تطبیق  عوارض پرداخت کرده اند به موجب تبصره ای  حذف شدند، تعدادی را نیز به دلیل میراثی بودن، شورا استثنا کرده و نهایتا به موجب تبصره ای، به شهرداری تکلیف شده تمامی پرونده هایی که دارای درختان انبوه هستند، تملک یا تهاتر شوند و یا اقدام به انتقال حق توسعه و بارگذاری نماید و  به این ترتیب با ایجاد کمیته فنی باغ قرار نیست در فرایند توده گذاری وصدور پروانه مابقی پرونده ها نیز درختی قطع شود .

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران  با اشاره به مرحله گذار در اظهار نظرهای فضای مجازی و رسانه ای گفت: متاسفانه پوپولیسم برتفکر و باور عمومی و صاحبنظران و نخبگان سیطره انداخته است و پارادیمی ایجاد شده که تمام مسئولان در هر سطحی اپوزیسیون شده اند و می خواهند با زیرسوال بردن همه، قهرمان شوند و این جای تاسف دارد.

وی افزود: علی رغم اینکه فضای مجازی معنای واقعی رکن چهارم دموکراسی است وهمه امیدواری ما برای اصلاح نظامات تصمیم گیری غلط همین سرمایه عظیم وارزشمند است اما یکی از آفت های جامعه امروز ما موج سازی ها در فضای مجازی است و متاسفانه نخبگان و صاحبنظران ما نیز بدون بررسی های دقیق و کارشناسی غالبا سوار بر این موج می شوند در صورتی که اگر نخبگان و صاحبنظران کنشگری مناسب داشته باشند می توانند در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها تغییرات خوبی ایجاد کنند.