محمد سالاری گفت: در روزگاری که غالبا حقوق خصوصی به حقوق عمومی ترجیح داده می شود، وجود افرادیکه حقوق عمومی را به حقوق خصوصی ترجیح می دهند و به حق به شهر توجه دارند بسیار ارزشمند است.

 

 

 

به گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در همایش تقدیر از حافظان ابنیه تاریخی شهر در منطقه 12 ضمن تقدیر از اقدامات انجام شده گفت: امروز روز هنر، معماری و شهرسازی از هفته تهران است که به همین مناسبت برنامه هایی با همکاری کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر، معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران و همکاری برخی سازمان ها و شهرداری های مناطق برگزار شد.

 

سالاری با اشاره به برگزاری کمپین نما؛ هویت شهر ما ادامه داد: در گذشته در هیچکدام از کلانشهر ها و شهرهای کشورمان بجز برخی از شهرها مانند اصفهان، در فرایند صدور پروانه به موضوع نمای ساختمان ها و نماهای شهری به عنوان حق طبیعی و حق عمومی شهر و شهروندان توجهی نمی شد، در حالیکه این موضوع ارتباط مستقیم با هویت شهرها دارد. شورای شهر تهران در دوره چهارم با پیشنهاد ما و حمایت دکتر مسجد جامعی، کمیسیون شهرسازی و معماری تشکیل شد و یکی از موضوعاتی که ما در این کمیسیون پیگیری کردیم، الزام شهرداری تهران به بررسی نمای ساختمان ها در فرایند صدور پروانه بود، اکنون این موضوع به یک جنبش عمومی تبدیل شده و در تمام مناطق 22 گانه تهران، کمیته های نما با حضور متخصصین شهری، معماران و شهرسازان دانشگاهی و از تشکل های حرفه ای و صنفی و ناظرین کمیسیون شهرسازی و معماری، نقشه نمای ساختمان ها را در فرایند صدور پروانه بررسی می کنند و این موضوع یک گام اساسی در ارتقاء هویت شهر تهران است.

 

وی افزود: در ادامه برنامه های امروز، مراسم رونمایی از سه خدمت هوشمند در حوزه شهرسازی را داشتیم، ‌سه خدمتی که رویکرد آن ها توجه به هویت شهر، حذف امضاهای طلایی و تصمیمات سلیقه ای است و باید گفت که دیگر سیستم و سامانه شهرسازی ومعماری اجازه هیچگونه عدول از مفاد طرح تفصیلی و مقررات شهرسازی و معماری را نمی دهد.

 

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه اکنون نیز قرار است از اقدامات ارزشمند حافظان ابنیه تاریخی قلب تهران تقدیر کنیم گفت: امروزه تشکل های مدنی و افرادی که به میراث تاریخی و میراث طبیعی و کیفی سازی و هویت بخشی شهر اهمیت می دهند، جلوتر از سیاستگذاران شهرسازی و معماری،‌به مدیران شهری فرمان می دهند که در مسیر درست حرکت کنند و خوشبختانه رویکرد همکاران من در شورای پنجم رویکرد کیفی سازی و ارتقاء کیفیت زندگی است، اما از آنجاییکه طی دهه های گذشته رویکرد مدیران شهری، رویکرد سخت افزاری و اجرای صرف پروژه های عمرانی و عدم توجه به حوزه های نرم افزاری و هویت بخشی بوده،‌ بعضا ما متهم به نداشتن دستاورد می شویم، در حالیکه مدیریت شهری در این دوره تلاش می‌کند فضای شهر به سمت انسان محوری سوق داده شود.

 

وی افزود: اکنون باید برگزاری نشست و جلساتی در این سطح که از جنس ماموریت های نرم افزازی است بیشتر مورد توجه قرار گیرد. اینکه امروز افرادی وجود دارند که در روزگاری که غالب جامعه شهری در تمییز دادن بین حقوق عمومی شهر و حقوق و منافع خصوصی بی توجهند، حقوق عمومی و حق به شهر که یکی از حلقه های مفقوده جامعه ایرانی و شهر های ماست را پیگیری می کنند، این امید را در ما زنده می کند که در مسیری که قرار داریم گام های اساسی تر برداریم.

 

سالاری در پایان با اشاره به برنامه های هفته تهران گفت: امسال برنامه های خوبی در این هفته برگزار شد اما حضور ذینفعان و شهروندان حلقه مفقوده این برنامه ها بود که امیدواریم در سال آینده با برنامه های استراتژیک و هدفمند بتوانیم موضوع گفت و گوی بین جامعه شهری را نیز داشته باشیم.