صحنه بین الملل این روزها شاهد اخبار و گزارش‌های قابل تاملی در حوزه خاورمیانه با محوریت سوریه است. عربستان كه در عرصه تحولات یمن و سوریه قافیه را باخته است دچار هذیان گویی شده و از گزینه نظامی و حمله زمینی به سوریه سخن به میان می آورد. جالب توجه آنكه اشتون كارتر، وزیر دفاع آمریكا، نیز رسما از طرح عربستان استقبال كرده است.

حال این سوال مطرح می شود كه چرا عربستان در مقطع كنونی این ادعا را مطرح كرده و آیا اصلا توان اجرای چنین سناریویی را دارد یا خیر؟

 بسیاری از ناظران سیاسی بر این عقیده‌اند كه در وهله اول عربستان می كوشد تا روحیه شكست خورده تروریست ها كه این روزها با دستاوردهای عظیم ارتش سوریه در مناطق مختلف این كشور از جمله حلب و درعا و لاذقیه متزلزل شده است را تقویت كند و برای مقابله با ارتش سوریه تحركی تبلیغاتی داشته باشد و روحیه ای مضاعف برای آنها فراهم آورد  و مانع از فرار تروریستها از پیش روی ارتش سوریه شود.

 از سوی دیگر برخلاف پیش بینی ها و سرمایه گذاری های دشمنان اسد  پروژه آشوب در سوریه به نتایج دلخواه سعودی ها منجر نشده است. جنگی که از پنج سال پیش با حملات موازی معارضان سوری و تروریست ها تکفیری حامی عربستان  آغاز شد این روزها با طعم شکست های پی در پی به پیش می رود بنابراین لازم است كه در این زمینه سعودی ها  با ایجاد فضای حاشیه ای دستاوردهای ارتش سوریه را به چالش بكشند و با دلسرد سازی مردم این كشور از آینده كشورشان روحیه ارتش سوریه را تضعیف كنند و مانع از ادامه عملیات موفقیت آمیز ارتش این كشور شوند تا توان تازه برای تروریستها مهیا شود . حال این سوال پیش می آید كه آیا عربستان در حد و اندازه تاثیر گذاری بر روند شتابان پیروزی های مقاومت در سوریه هست؟

نباید فراموش كرد كه عربستان سعودی که مدعی آمادگی برای حمله زمینی به سوریه است، اکنون بیش از هر زمان دیگری در باتلاق یمن که خود آن را ایجاد کرد، گرفتار شده است و با گذشت 10 ماه از تجاوزات و جنایات اش در یمن هنوز نتوانسته است به اهداف خود برسد و از این رو به شدت مورد انتقاد نهادهای حقوق بشری بین المللی و افكار داخلی خود قرار دارد و تلاش می كند تا به این ترتیب افكار عمومی را از جنایات خود منحرف كند.

اما صرف نظر از دلایل عربستان این حمله به هیچ عنوان عملی نخواهد شد و تنها به نظر می رسد كه عربستان برای پنهان سازی شكست خود و برخی از اهداف حاشیه ای لاف می زند و توهم ماجراجویی در سر می پروراند.

عربستان به خوبی می داند که نیروی زمینی این کشور و همپیمانان منطقه ای آن در حد و اندازه ای نیستند که بتوانند با ظرفیت های بالای سوریه از جمله ارتش این كشور و نیروهای مقاومت حزب الله و توان حمایتی  ایران مقابله کنند، چراکه اگر عربستان بخواهد زمینی وارد سوریه شود با قدرت مقاومت، مردم سوریه و روسیه روبرو خواهد شد. 

برآوردهای واقعی از قدرت نظامی عربستان سعودی حاکی از این واقعیت است که آنها در صورت حضور نظامی در صحنه جنگ سوریه با ناکامی بزرگی روبه رو خواهند شد، البته ریاض و آنکارا اعلام کرده اند  که به تنهایی وارد سوریه نخواهد شد. منظور آنان این است که باید توافق آمریکا و ناتو را برای حمله به سوریه کسب کنند. این درحالی است که  ناتو در شرایط کنونی هیچ تمایلی به گسترش دامنه درگیری ها در سوریه و دخالت نظامی در این کشور ندارد.

درباره عربستان باید گفت، این کشور در جنگ یمن پس از 11 ماه موفق به پیروزی نشده است. اکنون چگونه می تواند به سوریه غیرهم مرز با خود حمله کند، در حالی باید نیروهایش را از راه اردن یا ترکیه وارد سوریه کند؟ بنابراین، این ادعای عربستان بیشتر به یک بلوف سیاسی شبیه است.

وقتی عربستان سعودی برای نبرد زمینی با یمنی ها، نیروهایی را از اقصی نقاط جهان اجیر می کند و نبردی را با وجود ابهام و فقدان چشم انداز مناسب دنبال می کند و وقتی رژیم آل سعود امنیت داخلی خود را با ماموریت چند تیم از کشورهای دیگر انجام می دهد،  آیا ظرفیتی برای قدرت نظامی آل سعود باقی می ماند که به صحنه سهمگینی مانند سوریه نیرو اعزام کند؟

واقعیت این است که عربستان در بعد داخلی، بیش از هر زمان دیگری در تاریخ آل سعود با ضعف حاکمان سالخورده، بحران مشروعیت و احتمال شورش های خارج از کنترل به خصوص در میان شیعیان شرق عربستان روبه رو است. در بعد منطقه ای نیز، عربستان نظاره گر فروپاشی حصارهای امنیتی نزدیک به مرزهای خود است.

 در نهایت دیگر هیچ یک از مجامع و محافل بین المللی از این حمله نظامی به سوریه حمایت نکرده و تنها امریکا و ائتلاف موسوم به ضد تروریست به طور تلویحی حمایت خود را از این امر اعلام کرده اند بنابرین عربستان در این حمله با مشروعیت نداشتن بین المللی روبه رو است.

با در نظر گرفتن این شرایط  به نظر می رسد سعودی ها در عمل توان وجرات آغاز گزینه نظامی علیه سوریه را نداشته باشند بخصوص که دولت سوریه و جبهه مقاومت به آنها هشدار داده اند که در صورت انجام هرگونه تحرک نظامی در داخل خاک سوریه با عواقب مرگباری روبرو خواهد بود.