سالاری گفت:‌ شهر تهران در فضایی غیرشفاف و رانتی مبتنی بر سلایق شخصی اداره می‌شود. شهرداری تهران موظف است تکالیف طرح تفصیلی را به نتیجه برساند و از بخشنامه‌های موازی در زمینه شهرسازی و معماری که کلا ملغی شده‌اند استفاده نکنند.

محمد سالاری در گفتگو با تیترشهر؛ با تاکید بر ماموریت های کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت:‌ یکی از مهم‌ترین اولویت‌های کمیسیون؛‌ موضوع شفاف‌سازی در فرآیند تصمیم‌گیری‌ها و صدور پروانه‌ها و گواهی‌های ساختمان است.

وی با اشاره به ابلاغ طرح تفصیلی شهر تهران در سال ۱۳۹۱ گفت:‌ مجموعه تدوین کنندگان طرح تفصیلی اعم از اعضای شورای شهر؛ شهردار تهران؛ معاونت شهرسازی و معماری شهرداری و معاونین مناطق ۲۲ گانه که در این فرآیند حضور موثری داشتند اعلام کردند با ابلاغ طرح تفصیلی تمام بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های گذشته که بدلیل نبود طرح تفصیلی ملاک عمل بوده به موجب آن ابلاغ طرح لغو می‌شود.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر ادامه داد: طرح تفصیلی پس از ۵ سال تاخیر از زمان طرح جامع ابلاغ شد که انتظار می‌رفت با اعمال طرح تفصیلی در سامانه الکترونیک شهرسازی شهرداری تهران همه بخشنامه‌های ملاک عمل گذشته لغو شود تا همه تصمیمات و اقدامات مبتنی بر طرح تفصیلی شهر باشد تا از اعمال سلیقه‌ها و اداره دستوری شهر جلوگیری شود.

سالاری با اشاره به اعمال تعداد قابل توجهی از بخشنامه‌های ابطال شده در زمان اجرای طرح تفصیلی تصریح کرد: نه تنها همه بخشنامه‌های حوزه شهرسازی و معماری مغایر با طرح تفصیلی هستند بلکه تکالیفی از طرح تفصیلی که بر عهده شهرداری بوده بعد چند سال نیز محقق نشده و به این دلیل به چشم انداز و اهداف تعیین شده و به توسعه تدوین شده در سند طرح جامع برای شهرمان نمی‌رسیم.

وی اضافه کرد: از جمله تکالیفی که طرح تفصیلی برای شهرداری تهران تعیین کرده مشخص کردن سطح اشغال؛ کاربری و … پهنه‌های شهر تهران خصوصا پهنه‌های بزرگ مقیاس با کاربری کار و فعالیت است. اما هنوز این تکالیف بعد از گذشت ۴ سال انجام نشده است.

به گفته سالاری از جمله وظایف انجام نشده طرح تفصیلی؛ موضوع حق انتقال توسعه یا به اصطلاح همان TDR برای اراضی واقع در حریم بناهای تاریخی و میراثی و فرهنگی که مشمول محدودیت ارتفاع می‌شوند است. وی در این باره بیان داشت: در مکان‌هایی که به دلیل وجود بافت تاریخی اجازه بارگذاری بیش از ارتفاع بنای تاریخی داده نمی‌شود باید انگیزه‌ای برای نوسازی ساختمان‌های اطراف بافت تاریخی ایجاد شود. بر این اساس قرار بود شهرداری حق اراضی مجاور املاک تاریخی را در جای دیگری از شهر به صاحبان املاک بدهد اما این مورد هم مثل دهها مورد دیگر به نتیجه نرسیده است.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران از تصمیمات مبتنی بر بخشنامه‌ها و اعمال سلایق مدیران شهرداری گلایه کرد و گفت: شهرداری تهران قرار بود ضابطه بلندمرتبه‌سازی را بعد از گذشت شش ماه از ابلاغ طرح تفصیلی مشخص کند اما این کار در سال ۹۴ و با تاخیر طولانی انجام شد و شورای عالی شهرسازی به دلیل کامل نبودن این مطالعات آن را نپذیرفت.

وی ادامه داد: اگر این مطالعات به موقع و به صورت کامل انجام می‌شد هر شهروندی می‌توانست در سامانه شهرسازی شهرداری به صورت شفاف ببیند که با چه سطح اشغالی؛ چه تعداد طبقه در کدام یک از مناطق می‌تواند احداث کند اما در شرایط کنونی هر کسی که زمین بزرگی دارد باید درخواست خود را در فرآیند چندماهه‌ای دنبال کند تا در پایان در کارگروه کمیسیون ماده ۵ برای آن تصمیم‌گیری شود. نتیجه‌ای که مبتنی بر تصمیم اشخاص است ممکن است تالی فاسد ایجاد کند و این موضوعی است که اساسا ضرورت شفاف شدن ضوابط و وجود سامانه را نشان می‌دهد.

سالاری با اشاره به استعلام موردی برای هر پرونده در شرایط فعلی توضیح داد:‌ طرح تفصیلی نقشه راهی است که بر اساس آن همه شهروندان می‌توانند از طریق پلاک ثبتی سامانه هوشمند اطلاعات لازم درباره زمین و ملک‌شان را دریافت کنند و این کار باید طی این ۵ سال انجام می‌شد.

وی با تاکید بر اینکه طرح تفصیلی جزئیات طرح جامع است؛ خاطر نشان کرد: شهر تهران علیرغم وجود طرح تفصیلی در فضایی غیرشفاف و رانتی مبتنی بر سلایق شخصی اداره می‌شود. شهرداری تهران موظف است تکالیف طرح تفصیلی را به نتیجه برساند و از بخشنامه‌های موازی که کلا ملغی شده‌اند استفاده نکنند.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری در پایان یادآور شد: شهرداری تهران مدعی است با ایجاد سامانه الکترونیکی صدور پروانه شفاف‌سازی کرده است اما زمانی این سامانه در خدمت مردم خواهد بود که تمامی تکالیف طرح تفصیلی شفاف شده باشد و دستوراتی موازی با طرح تفصیلی ابلاغ نشود.