رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران گفت: شهردار تهران دو بار تجربه ورود به انتخابات داشته که در دفعه دوم حضورش،آسیب‌های جدی به تهران وارد شده است.

این عضو شورای شهر در گفت‌‌وگو با تیتر شهر تاکید کرد: زمانی که مسوول نهادی مانند شهرداری تهران دغدغه انتخاباتی داشته باشد، مانند دفعات گذشته ضربه های مهلکی را به بدنه شهر وارد می‌کند و فسادهای گسترده ای شکل خواهد گرفت. اگر هدف ایشان کمک به مردم است می‌توانند کسی را به عنوان جایگزین معرفی کنندو به فعالیت های انتخاباتی خود برسند تا شهر آسیب نبیند.

 

 

محمد سالاری با اشاره به اینکه نگرانی اعضای اصلاح طلب شورا این است که شهر از این فضا آسیب نبیند،اضافه کرد: قانون به ایشان اجازه حضور در انتخابات را داده است اما باتوجه به اینکه در دوره قبل که ایشان وارد شدند شهر تهران ومناطق بیست و دوگانه بسیار آسیب پذیر شدند و فرایند تصمیم گیری به شدت از اسناد فرا دست فاصله گرفت، این نگرانی وجود دارد که همان فضا تکرار شود و شهر تهران دیگر تحمل خواسته های انتخاباتی ایشان را ندارد .

 

 

این عضو شورای شهر با تاکید به اینکه جایگاه راهبری کلان شهری مانند تهران به عنوان پایتخت جمهوری اسلامی ایران و باجمعیت بین 8تا 10میلیون بسیار جایگاه فاخری است تاکید کرد: مدیر کلان شهری مانند تهران باید گفتمانی مناسب این جایگاه را پیشه خود کند. استفاده از این ادبیات و اینکه منتقدان را به باد تهمت بگیرند، آن‌ها را از جنس انسان نداند و از تعبیر جن استفاده کنند در شان مدیر شهر تهران نیست.

 

سالاری هم‌چنین به تصویب مصوبه ساماندهی اراضی و باغات کن اشاره کرد و گفت: این مصوبه حدود دوسال در کمیسیون معماری وشهرسازی شورا مورد بررسی قرار گرفت و اعضای شورای شهر نیز نسبت به این موضوع حساسیت داشته‌اند. بعد از مطالعات زیاد، باهمکاری شرکت مهندسی پارسخون، نظر معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران و همچنین اخذ نظرات همه ذی‌نفعان شامل مالکان باغات و اراضی و اهالی محدوده کن بلاخره در جلسه کمیسیون ماده پنج مورد تصویب قرار گرفت.

او ادامه داد: از این به بعد یک دستور العمل شفاف در ارتباط با میزان بارگذاری و حفظ و صیانت از باغات در اختیار شورا قرار می‌گیرد.

به گفته رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در سال‌های گذشته قسمت زیادی از باغات و اراضی کن تخریب شد و مابقی هم در حال خشک شدن و نابودی بودند که این مسئله باعث بی‌انگیزگی اهالی آن منطقه شده بود.

او با اشاره به فضای نا امن شهری و بروز ظهور آسیب های اجتماعی در کن گفت: شکل گیری شغل‌های نامتجانس و تجمع مهاجران کشورهای دیگر و سکونت مهاجران افغان‌ در اتاق‌های بین ده تا 15نفره باعث شده بود که ساکنان آن محدوده امنیت نداشته باشند.

سالاری اضافه کرد: برای حل مشکلات به صورت ریشه ای مطالعات جامعی در ارتباط با محدوده اراضی کشت اجباری،فضای کوهستانی و سکونتگاهی کن انجام شد.

این عضو شورای شهر اضافه کرد: سه راه حل برای این مشکلات پیشنهاد شد. یکی از راه‌حل‌های پیشنهاد شده تملک کامل کن به‌وسیله شهرداری بود که با توجه نبود توانایی در شهرداری برای تخصیص اعتبار 3هزار میلیاردی و اجرایی نشدن چنین مصواباتی در گذشته این پیشنهاد رد شد. گزینه دوم تملک مشارکتی و گزینه سوم تملک حداقلی حدود 500میلیارد تومان با مشارکت خود ذی‌نفعان بود که با همفکری راه‌حل سوم تصویب شد.

به گفته رییس کمیسیون معماری و شهرسازی تجربه نشان داده است زمانی که مشارکت مردم وجود نداشته است عملا امکان تحقق آن طرح وجود ندارد. قرار است شهرداری زیرساخت هایی چون رستوران و هتل و…را ایجاد کند و مردم نیز به همان روال به توسعه آن جا کمک کنند.

او معتقد است اگر طرح تفضیلی درکن اجرا شود یکی از بهترین مناطق برای تفریح و تفرج شهروندان می‌شود.

سالاری با اشاره به اینکه شورای چهارم روزهای پایانی خود را سپری می‌کند از جمع‌بندی فعالیت‌های کمیسیون معماری و شهرسازی خبر داد و گفت: در حال جمع‌آوری مطالعات کارشناسی شده کمیسیون هستیم تا در جلسات کمیسیون و یا در صحن علنی شورا آن‌ها را ارائه دهیم.

آن‌طور که این عضو شورای شهر به خبرنگار تیتر شهر گفت طرح تفضیلی به هیچکدام از اهداف های اولیه خود نرسیده است.

او به اعضای شورای شهر پیشنهاد کرد از فضای سیاسی که شورا را تحت تاثیر قرار داده است دوری کنند چراکه مطالبه شهروندان تهرانی از نمایندگان خو در یک پارلمان اجتماعی پرداختن به حاشیه های سیاسی نیست.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی اضافه کرد: ما باید در راستای وظایف نظارتی عمل کنیم. متاسفانه وضعیت خوبی در سطح شهرداری ها و مناطق وجود ندارد و نسبت به چندماه گذشته مجموع فعالیت هایی که انجام می شود مبتنی بر اسناد فرادست و طرح تفضیلی شهر تهران نیست.

عدم شفاف سازی جدی در تصمیم گیری ها و اخذ درآمد به هرقیمتی از نکات نگران کننده‌ای بود که این عضو شورای شهر به آن‌ها اشاره کرد و معتقد است تشدید این فضا باعث غافل شدن شدن مدیر شهری از فعالیت‌های شهرداران منطقه می‌شود.