محمد سالاری در آستانه روز شوراها ، در قالب کنفرانس خبری به تشریح عملکرد کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران پرداخت و پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود .

 

در ابتدای این نشست خبری ، تفاهم نامه ای میان شورای اسلامی شهر تهران به نمایندگی محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا و سازمان نظام مهندسی به نمایندگی سعید غفرانی رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران به امضا رسید. سپس مهندس سالاری به تشریح عملکرد کمیسیون شهرسازی و معماری پرداخت .

 

محمد سالاری با تبریک روز شوراها گفت : نمي توان سخن از توسعه همه جانبه و پايدار به ميان آورد، اما اشاره اي جدي به مشارکت شهروندان در اداره امور نکرد. حضرت امام خميني (ره) هم ، انقلاب اسلامي را بر پايه جمهوريت و اسلاميت بنا نهادند و در فرمانشان به شوراي انقلاب اسلامي در 9 اردیبهشت 58 متذکر شدند در جهت استقرار حکومت مردمي در ايران و حاکميت مردم بر سرنوشت خويش، آيين نامه اجرايي شوراها براي اداره امور محلي شهر و روستا در سراسر ايران تهيه شود.اهميت جايگاه شوراها در کشور که نمونه سيستماتيک مشارکت مردم در اداره امور شهري و روستايي است، تا آنجا مورد توجه قرار گرفت که يک فصل و 8 اصل از قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران به شوراها اختصاص يافت.

 

وی همچنین هفته کارگر را نیز به همه کارگران تبریک گفت.

 

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در ادامه افزایش سه کمیسیون در چهارمین دوره شورای شهر را از نقاط قوت شورای چهارم دانست و گفت: در دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی ایشان با ذکر نام کمیسیون معماری و شهرسازی بر تقویت این کمیسیون تاکید کردند.

وی با بیان این که ماموریت های حوزه شهرسازی و معماری در طول دهه های گذشته مدیریت شهری مغفول مانده بود تا جایی که جایی در شورای شهر تهران برای کمیسیون معماری و شهرسازی نداشتیم، اما با رویکرد جدید شورای شهر شاهد تشکیل این کمیسیون بودیم گفت:کلانشهر تهران پیشینه دیرینه ای در ارتباط با شهرسازی و معماری دارد از این رو به لحاظ بافت های تاریخی و میراث فرهنگی گرانبهایی که در تهران داریم، لذا طرح دوفوریتی برای عضویت شهر تهران در مجمع جهانی شهرهای اسلامی ارایه خواهد شد.

 

سالاری با اشاره به افزایش بودجه حوزه معاونت شهرسازی و معماری برای نخستین بار، گفت: در جریان بررسی بودجه تبصره ای در برنامه پنج ساله را به تصویب رساندیم که بر اساس آن یک درصد از بودجه مدیریت شهری به تحقق ماموریت های حوزه معماری و شهرسازی اختصاص پیدا می کند.

 

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با اشاره به الزام شهرداری تهران برای بررسی نمای شهری در جریان صدور پروانه ها، عنوان کرد: خوشبختانه از ابتدای امسال این جایگاه در نرم افزار شهرداری تهران ایجاد شده و در هفته جاری نیز با تصویب ضوابط مربوط به نما، امید می رود شاهد ایجاد کمیسیون های طراحی شهری در سطح مناطق باشیم تا بررسی نماهای شهری به عنوان یکی از اولویت های مهم شهرداری های مناطق قرار گیرد.

 

سالاری تقویت نظارت اجتماعی را مهم ترین اقدام شورای شهر چهارم خواند و گفت: مصوبه پروژه ایران زمین یک کار بی نظیری بود که به پیشنهاد کمیسیون شهرسازی در کمیسیون ماده 5 اتفاق افتاد. بعد از آن شاهد لغو مجوز باغ معنوی و مجوز های زیاد دیگری بودیم. اخیرا خوشبختانه با همراهی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران موفق شدیم شاهد لغو 1156 بخشنامه و دستور العملی باشیم که غالبا مفاد آن ها مغایر طرح جامع و طرح تفصیلی هستند.

 

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود، عنوان کرد: ما نگفتیم که شوراهای معماری مناطق را به طور کامل تعطیل کنید، قطعا این شوراها برای حل و فصل برخی مشکلات شهروندان که نیاز به یک تصمیم و خرد جمعی دارد، لازم و ضروری است. ما اعتقاد داریم بعد از عملیاتی شدن طرح تفصیلی دیگر نباید شاهد بخشنامه هایی باشیم که مغایر مفاد طرح تفصیلی شهر تهران است اما قطعا برای اداره چنین کلانشهری با محلات مختلف، با ابعاد مختلف اراضی و املاک و با فرم مختلف، قطعا باید یکسری شوراهای معماری داشته باشیم که بتوانند نسبت به برخی موارد استثنایی تصمیم گیری کنند.

 

وی تاکید کرد: همچنین اگر احساس می شود از مجموعه بخشنامه هایی که لغو شده تعدادی از آن ها لازم و ضروری است، باید این موارد احصا شده و در سامانه طرح تفصیلی به صورت شفاف لحاظ شود.

سالاری در بیان مهم ترین اولویت های کمیسیون شهرسازی و معماری، تصریح کرد: در سطح عمومی می توان به صیانت از باغات به عنوان تقویت و نظارت اجتماعی اشاره کرد. قطعا الان فضایی که در شهر تهران حاکم است با فضای گذشته متفاوت است و حتی اگر گزارشی از قطع یک درخت ارایه شود، به آن رسیدگی می شود.

 

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در ادامه صیانت از بافت های تاریخی و میراث فرهنگی را از دیگر اولویت های عمومی کمیسیون شهرسازی و معماری عنوان کرد و گفت: در همین زمینه اعتقاد داریم وجود بافت های متراکم تاریخی در مرکز شهر تهران به خصوص منطقه 12 و 13 که 80 درصد بافت های تاریخی را شامل می شود، مشکلاتی برای شهروندان و مجاوران این مناطق ایجاد کرده است.به این ترتیب باید نگاه مدیریت شهری و شهروندان تغییر پیدا کند. ما فقط بافت های تاریخی را صرفا برای نمایش نگاه می داریم این در حالی است که ممکن است برخی از خانه های تاریخی حتی قابلیت بازدید هم نداشته باشند، این در حالی است که می توان کاربری هایی برای برخی بافت ها و خانه های تاریخی ایجاد کرد تا ضمن جذب سرمایه گذاری برای آن ها بتوانیم این مکان ها را به پاتوق های شهری تبدیل کنیم.

وی افزود: علاوه بر این می توان بسیاری از کاربری های خدماتی، فرهنگی، تفریحی و اجتماعی را می توان در این بافت های تاریخی رواج داد.

 

به گفته رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در سطح تخصصی تصویب احکام مربوط به حوزه شهرسازی و معماری، احصای ماموریت های مغفول مانده ؛مباحث مربوط به حریم، بافت فرسوده، طرح های موضوعی و موضعی، افزایش بودجه شهرسازی، یکپارچه سازی مدیریت ماموریت های حوزه شهرسازی و معماری از مهم ترین اقدامات این کمیسیون در طول ماه های گذشته بوده است.

وی همچنین با اشاره به تشکیل کمیسیون شهرسازی از سوی شهردار تهران و به ریاست دکتر قالیباف در مجموعه مدیریت شهری، از دکتر قالیباف به منظور توجه به این موضوع تقدیر کرد.

 

سالاری در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت برج های دوقلو مجاور برج میلاد تهران، گفت: برج های دوقلو کنار برج میلاد هم اکنون متوقف شده اند و قطعا با روال قبلی که قرار بود ساخته شود ادامه نخواهد یافت چرا که شهروندان برج میلاد را به عنوان نماد شاخص شهر می شناختند و آن کارکرد قبلی، این نماد را تحت تاثیر قرار می داد به این ترتیب ساخت و سازهایی که انجام می شود در راستای نقشه ها و پلان های قبلی نیست و در سطحی خواهد بود که برج میلاد را به هیچ عنوان تحت تاثیر قرار نداده و به هژمونی برج میلاد لطمه وارد نکند.

 

وی گفت: موضوعی که الآن در حاشیه دریاچه چیتگر اتفاق می افتد نیز بر اساس طرح تفصیلی است.

 

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران همچنین در پاسخ به سوالی درباره تکلیف پرونده سرای دلگشا نیز عنوان داشت: به موجب مصوبه کمیسیون ماده 5 مجوز ساخت و ساز با ارتفاع 10.5 متر و سپس حداکثر تا ارتفاع 12 متر از لب خیابان صادر شده بود که این مقدار ارتفاع برای کاخ گلستان مشکلی ایجاد نمی کرد، اما در این رابطه مالکان سرای دلگشا شکایت کرده و دیوان عدالت اداری رای به ابطال می دهد. هم اکنون نیز این پرونده در شعبه سوم تجدید نظر دیوان عدالت اداری در حال بررسی است بر اساس اطلاعاتی که در این زمینه داریم در حال حاضر ارتفاع به 13 متررسیده است.

سالاری تاکید کرد: خود شهردار تهران هم مقید است که نباید بیش از ارتفاع تصویب شده در کمیسیون ماده 5 ساخته شود.

 

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به سوالی درباره مقابله با ساخت و ساز در ارتفاعات نیز گفت: در این زمینه سال گذشته مشکلی در شهر تهران نداشتیم و شهرداری تهران نیز همکاری جدی در این زمینه داشته است. علاوه بر این ما شاهد اقدامات خوب شهرداری در توسعه فضای سبز بودیم.

 

وی تاکید کرد: ما تنها یک دغدغه درباره محدوده پنج هکتاری در شمال شرق تهران داشتیم که متاسفانه دولت گذشته این منطقه را جزو منطقه مسکونی تصویب کرده است اما در همان زمان ورود جدی دستگاه های نظارتی را به این موضوع شاهد بودیم.

 

سالاری در ادامه تاکید کرد: درباره محدوده مرکزی شهر تهران نیز خود دکتر قالیباف با شهرداری منطقه 12 جلسات مختلفی داشته و آن ها را ملزم کرده است که نگاه جدی نسبت به منطقه 12 داشته باشد. بحث ما نیز این است که باید نگاه گذشته را نسبت به محدوده مرکزی شهر تهران فراموش کنیم.

 

سالاری در پاسخ به سوال خبرنگاری پیرامون وضعیت نهایی پروژه ایران زمین، عنوان کرد: بعد از تصمیم شورای عالی شهرسازی و معماری و پیشنهاد برای لغو مجوز این پروژه، بحث به مراجع قضایی رفت و دیگر مراجع قضایی می توانستند نسبت به الزام مالک برای مقاوم سازی اقدام لازم را انجام دهند. تقاضا شورای شهر این بود که مالک را نسبت به مقاوم سازی گود و پرداخت خسارات مربوط به مجاوران ملزم کنند اما استعلامی که از بانک ها شد، این بود که موجودی در حساب های مالک نبود. نهایتا به شهرداری تهران پیشنهاد دادیم تا از محل بودجه خودش اقدامات اجرایی را انجام داده و در نهایت در محاسبات با مالک، این هزینه ها را محاسبه کند.

 

وی گفت: نهایتا تصمیم گرفته شد 15 متر از ارتفاع گودبرداری فعلی پر شده و کوبش شود، مابقی آن نیز مطابق نقشه هایی که مالک داده بوده است تا صفر – صفر خیابان اجرا شود. بر اساس استعلامی که از دادستان گرفته شد، مقرر شد شهرداری تهران از محل ماده 55، زیر زمین را تا همکف اجرایی کند تا خطر برطرف شود. به این ترتیب شهرداری تهران به لحاظ حقوق شهروندی و رفع خطر از منطقه – به جهت اینکه مالک پروژه در حبس است – از محل بودجه خودش تا صفر – صفر خیابان را انجام می دهد . باید توجه داشت که این موضوع هم خواسته و الزام شورا بوده و خواسته شهرداری تهران نبوده است.

 

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران درباره تخلفات صورت گرفته در پروژه اطلس مال نیز گفت: تمامی پروژه های اینچنینی مورد رصد جدی کمیسیون شهرسازی و معماری قرار دارند، ما با هیچ سرمایه گذاری، هیچ مشکلی نداریم.

 

وی همچنین درباره مالک پروژه اطلس مال و ساختمانی که در مجاورت این پروژه در حال احداث است، ابراز بی اطلاعی کرد.

 

در حاشیه این این جلسه تفاهمنامه همکاری بین نظام مهندسی استان تهران و کمیسیون شهرسازی شورای شهر امروز بسته شد.

 

سالاری در این نشست که با حضور رئیس، نایب رئیس و اعضای گروه تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی برگزار شد، با اشاره به تاکید شورای چهارم بر استفاده از ظرفیت کارشناسان هر حوزه گفت: ما احکامی را تدوین کرده ایم که استفاده از ظرفیت NGO ها، نهادها و اصناف تخصصی در آن لحاظ شده است. از جمله سازمان های تخصصی که انصافاً عملکرد مثبتی در جهت ساخت و ساز شهری و تحقق منویات مدیریت شهری در سطوح کلان و خرد داشته،‌ سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران است.

 

وی ادامه داد: با توجه به ظرفیت بالای فنی و مهندسی این سازمان، تاثیرات آن در ساخت و ساز شهری غیرقابل انکار است و مصداق آن گودبرداری های پرخطری است که یکی از معضلات تهران است و خطرات گسترده ناشی از آن را در سال های اخیر شاهد بوده ایم.

 

سالاری افزود: در این خصوص بازدیدهای گسترده و سرزده سازمان نظام مهندسی از جمله اقدامات بسیار خوب آن در حوزه شهرسازی بوده است. همچنین اقدام ارزنده دیگر سازمان، اجرای ماده 33 در سال های اخیر بوده که در حوزه بررسی، تصویب و اجرای نقشه های مختلف ساخت و ساز اعم از سازه، برق، مکانیک، معماری و … شاهد ورود جدی و تخصصی سازمان بوده ایم که به این ترتیب کارنامه قابل قبولی در سطح ساختمان های شهر دارد.

 

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر اضافه کرد: کمیسیون شهرسازی و معماری شورا با توجه به رویکرد تخصصی و کارشناسی شورا در سطح عام و کمیسیون ها و کمیته های تخصصی در سطح خاص به این نتیجه رسیده که یکی از راهکارهای تحقق ماموریت های حوزه شهرسازی و معماری، تعامل با سازمان های تخصصی است.

 

وی گفت: یکی از اولویت های مهم کمیسیون در راستای چشم انداز شورای چهارم، بحث استراتژی متشکل از ذی نفعان و گروه های تخصصی است. در حال حاضر شورای شهر به عنوان مدعی العموم و دادستان به مباحث شهرسازی ورود یافته، در حالی که در توسعه پایدار شهری طبق تجربه کشورهای توسعه یافته، اساسا شوراها باید بسترسازی لازم برای دخالت و ارزیابی دیدبان های شهری از جمله سازمان نظام مهندسی، دانشگاه ها، سازمان های مردم نهاد و حوزه های تخصصی است تا به عنوان ناظر و مطالبه کننده حضور یابند. در حقیقت شورا باید بین شهرداری و NGOها نقش داوری را به عهده گیرد.

 

سالاری همچنین افزود: کمیسیون شهرسازی و معماری در این راستا مطالعات زیادی را با حضور کارشناسان و نخبگان انجام داده که در حال دستیابی به چارچوب های خوبی هستیم. اصولا هر پروژه مدیریت شهری در کشورهای توسعه یافته ابتدا در پاویون های تخصصی مطرح می شود تا در منظر کارشناسان و متخصصان شهری قرار بگیرد و بعضا نظارت آنان مانع اجرا و یا باعث تقویت پروژه مربوطه می شود. اما متاسفانه در تهران و کلانشهرهای کشورمان پروژه های کلان شهری ابتدا اجرا می شود و بعد نخبگان آن را نقد می کنند. این در حالی است که به اعتقاد من قبل از تصویب پروژه ها باید بستر حضور دیدبان های تخصصی فراهم شود.

 

این عضو شورای شهر سپس اعلام کرد: در همین راستا تفاهم نامه ای بین کمیسیون ما و نظام مهندسی امضا شده که موضوع آن بهره گیری از توانمندی های طرفین جهت ایجاد و گسترش همفکری و همکاری های فنی، مهندسی، علمی، آموزشی و پژوهشی است.