محمد سالاری وجود تفرق سیاسی و بخشی نگری را عامل اصلی مشکلات حریم کلانشهرها دانست.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در همایش ” حریم؛ باید ها و نبایدها” با بیان اینکه دامنه باید ها و نباید ها در حریم بسیار گسترده است، گفت: باید ها و نبایدهای حریم شهر تهران، باید ها و نباید های حریم شهرهای دیگر کشور که به سمت کلان شهر شدن می روند نیز است.

سالاری در خصوص نظامات تصمیم گیری و تصمیم سازی در حریم اظهارداشت: اگر مشکل این حوزه حل نشود و مجموعه حاکمیت اعم از دولت مرکزی و مدیریت شهری و مجلس و شورای عالی شهرسازی و معماری، وزارت کشور به یک تصمیم مشترک و مبتنی بر پیوست های مطالعاتی و آسیب شناسی های انجام شده نرسند متاسفانه باید بگویم که فضای پیش رو بسیار نگران کننده تر خواهد بود.

وی ادامه داد: واقعیت اینست که بیش از 17 درصد جمعیت کشور در کمتر از یک درصد از مساحت کشور یعنی مجموعه شهری تهران ،متمرکز شده اند،که این مجموعه شهری یک ظرفیت طبیعی و اکولوژیکی محدود و از طرفی ظرفیت های فوق العاده ای دارد که موجب ایجاد جاذبه برای حضور این جمعیت گسترده از اقصی نقاط کشور شده است.

این عضو شورای شهر تهران با بیان این دلیل اصلی مهاجرت جمعیت به سمت مجموعه شهری تهران به عدم تحقق سند آمایش سرزمینی بر می گردد اظهار داشت: بعد از گذشت 4 دهه از انقلاب اسلامی ایران، علی رغم اینکه تمام دولت ها تحقق سند آمایش سرزمینی یعنی توزیع عادلانه ثروت و امکانات مبتنی بر ظرفیت ذاتی و طبیعی نقاط مختلف کشور را در شعارها، راهبردها و اولویت های خود مطرح کرده اند اما همچنان این مهم تحقق نیافته است.

وی ادامه داد: به همین دلیل مردم از اقصی نقاط کشور به مکان هایی کوچ می کنند که برایشان ما به ازا داشته باشد و امروز ما به ازای مردم صرفا خوب نفس کشیدن نیست، بلکه اشتغال و موضوعات معیشتی و استفاده از خدمات مبتنی بر فناوری های نوین و آموزش های دانشگاهی و امثالهم است.

سالاری با بیان اینکه اکثر مطالعات انجام شده در خصوص مساله حریم به تفرق سیاسی و بخشی نگری در مجموعه کلانشهری اشاره دارند، گفت: اگر مشکل تفرق سیاسی و بخشی نگری حل نشود مشکلات حریم همچنان ادامه خواهد داشت. امروز در مجموعه سرزمینی تهران 1200 مرجع صدور پروانه شامل شهرداری ها، بخشداری ها، کمیسیون های ماده صد و ماده 99 وجود دارد، در صورتی که مجموعه اتفاقات این مجموعه سرزمینی تاثیرات جدی و متقابل برهم می گذارند.

وی تصریح کرد: برای حل این مشکل در این منطقه سرزمینی باید یک سیاستگذاری واحد صورت گیرد و قطعا مدیریت شهری به تنهایی نمی تواند اینکار را انجام دهد اما می تواند دغدغه ایجاد کند، تا زمانی که ما نتوانیم مشکلات را به دغدغه تبدیل کنیم نمی توانیم مشکلات را حل کنیم.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با تاکید براینکه قطعا ما باید به سمت مدیریت هماهنگ شهری حرکت کنیم گفت: البته مدیریت هماهنگ به این مفهوم نیست که اختیار تمام شهرهای اقماری به دست شهرداری تهران باشد، هرچند تجربه دهه های اخیر نشان می دهد شهرداری تهران و مراکز کلانشهری در مدیریت موفق تر بوده اند و علت هم اینست که دیده بان های شهری بیشتر از شهرهای اقماری به آن ها توجه دارند. ما به این نتیجه رسیده ایم که بدون حل مشکل تفرق سیاسی و بخشی نگری نمی توانیم مشکلات حریم را حل کنیم.

سالاری اضافه کرد: سند مجموعه شهری تهران در دولت اصلاحات تدوین و مقرر شد که با تشکیل شورای عالی سیاستگذاری برای این منطقه سرزمینی، این شورا در مورد اتفاقات مجموعه شهری تهران تصمیم گیری کند که البته تنها در صورتی می تواند قدرت داشته باشد که در راس این شورا مسئولین بلند پایه حاکمیت و دولت قرار گیرند .

وی با اشاره به نامه ای که اواخر سال گذشته به معاون اول رییس جمهور در خصوص ضرورت تحقق سند مجموعه شهری تهران نوشته بود گفت: با توجه به دستوری که آقای جهانگیری به وزیر راه و شهرسازی در خصوص بررسی این موضوع دادند امیدواریم بتوانیم این دغدغه را در دولت ایجاد کنیم تا سند مجموعه شهری تهران عملیاتی شود.

سالاری افزود: تا زمان تحقق این مهم باید پروژه های کوتاه مدت و میان مدت را به صورت مشترک با شهرهای اقماری اجرا و نظارت همگانی را باخود همراه کنیم.