رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران از تشکیل کمیته حل مشکلات محله فرحزادی خبر داد .

 

کمسیسون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در نشستی که با حضور محسن پیرهادی عضو کمیسیون حقوقی و نظارت ، احمد حکیمی پور نایب رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا، شهردار منطقه 2و نمایندگان مردم این منطقه برگزارشد به بررسی مشکلات محله فرحزاد پرداخت.

 

در این جلسه محمد سالاری با اشاره به سابقه فعالیت شهرداری در رود دره های شهر تهران گفت: رود دره فرحزاد یکی از مهمترین رود دره های تهران است که شهرداری مناطق 2 و 5 تاکنون اقدامات خوبی درخصوص آزادسازی املاک آن انجام داده اند اما مشخص نشدن خط محدوده در این محله سبب ورود دلالان و ایجاد مفاسدی شده است که می بایست مورد توجه قرار گیرد.

 

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری فاقد سند بودن املاک این محله را دیگر مشکل فرحزاد دانست و ادامه داد: فرسودگی تمام عیار املاک از مشکلات اساسی است که مردم این محله با آن رودرو هستند این در حالی است که به دلیل فاقد سند بودن املاک برابر قانون، اجازه ساخت و ساز به این ساختمان ها داده نشده است.

 

وی در خصوص خرید املاک این محدوده تاکید کرد: باید با تعیین شاخص ها زمینه برای واقعی شدن قیمت ها در این محله ایجاد شود.

 

ملکی، شهردار منطقه نیز2 با بیان اینکه نخستین دغدغه شهردار تهران ،همانطور که به وی ابلاغ شده است ؛ موضوع رود دره فرحزاد است، گفت: اهالی این محله افرادی ولایت مدار هستند که خواستار حل و فصل موضوع به وسیله مسئولین می باشند این در حالی است که در سالهای اخیر این محله به سمت محرومیت پیش رفته است. محله فرحزادی قدیمی ترین محله در منطقه 2 شهرداری تهران است ضمن اینکه محله دارای هویت و اصالت محلی است.

 

شهردار منطقه 2 درخصوص مشکلات این محله اظهار داشت: عدم کامل بودن شبکه معابر، پایین بودن سرانه های شهر، فقدان سند مالکیت و فرسودگی املاک از جمله مهمترین مشکلات این محله است که شهروندان با آن روبرو هستند.رود دره فرحزاد در تمامی سال آب داشته و دارای درختانی است که می تواند فضای مناسبی برای استفاده تمامی شهروندان باشد که متاسفانه امروز تبدیل به محلی برای معتادان شده است.

 

وی درخصوص تملک املاک واقع در این رود دره گفت: از سال 92 تاکنون 320 دعوت نامه صادر شده است که بیش از 260 توافق بر اساس آن با مالکان صورت گرفته است که نشان دهنده همراهی خوب شهروندان و مردم است.

 

شهردار منطقه 2 از انتخاب مشاور برای تدوین برنامه اجرایی در رود دره فرحزاد خبر داد و افزود: موضوع مورد تاکید در این طرح حفظ بافت طبیعی با کمترین تغییرات است.

 

ملکی درخصوص خط تدقیق پهنه نیز گفت: پیش از این برخی گفته بودند که تمامی پهنه محله توسط شهرداری خریداری می شود؛ که شهرداری چنین برنامه ای را در دستور کار خود ندارد.آنچه دستور کار شهرداری است ارتقا این محله و تملک پهنه سبز و احیای بافت فرسوده است.حتماً این خط تدقیق با همکاری شهروندان تهیه شده و به مراجع ذیصلاح برای تصویب ارسال می شود.

 

ملکی همچنین از تعریض جاده امامزاده داوود خبر داد .

 

همچنین فرحزادی، دبیر شورایاری محله فرحزاد بر حفظ حقوق شهروندان و حفظ موجودیت محله تاکید کرد و به موضوع فاقد سند بودن املاک این محله اشاره کرد و خواستار مشخص شدن تکلیف این اسناد شد.

 

 

 

وی مهمترین مسئله محله فرحزاد را حفظ موجودیت محله به شرط بقا دانست و گفت: با آباد شدن رود دره وجود خانه های فرسوده زیبنده نیست و باید این بافت تخریب و نوسازی شود.

 

فرحزادی همچنین نسبت به احکام ماده صد صادر شده برای این محله اعتراض کرد و اظهار داشت: در حالی این احکام صادر می شود که برخی از املاک چه مسکونی و چه تجاری بیش از 40 سال است که فعالیت دارند ضمن اینکه در تمام زمان های گذشته با آنها به عنوان واحد تجاری برخورد شده است.

 

طبقی، نماینده معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران در این جلسه ضمن اشاره به روند تدقیق رود دره کن برای تعیین تکلیف سند املاک گفت: باید در این خصوص بر اساس قانون پیش رفت و بر همین اساس معاونت معماری و شهرسازی طرح خود را به شورای شهر ارائه می دهد تا در صورت تائید سایر مراحل آن انجام شود.

 

وی درخصوص سکونت پذیری در این رود دره اظهارداشت: موضوع بازنگری در سکونت پذیری این محله پیش از سال 94 در شورای مربوطه بررسی و به کمیسیون ماده 5 ارائه می شود.

 

محمد سالاری، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران که ریاست این جلسه را برعهده داشت در جمع بندی جلسه اعلام کرد: هر کدام از موضوعات باید با نگاه کارشناسی مورد بررسی قرار گیرد و به همین منظور کمیته ای متشکل از نماینده کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، نماینده کمیسیون نظارت و حقوقی، نماینده شهرداری منطقه 2، نماینده معاونت برنامه ریزی و هماهنگی امور شورا و نماینده معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران، نماینده سازمان نوسازی و نماینده کمیسیون ماده 100 حضور و تعدادی از شهروندان به نمایندگی از اهالی این محله در این کمیته حضور دارند.

 

وی همچنین به تعامل میان شهروندان و مدیریت شهری اشاره کرد و گفت: باید بودجه ای برای این موضوع در نظر گرفته شود تا شهرداری بتواند نسبت به آزادسازی املاک اقدام کند.

 

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی همچنین خواستار شد که معاونت شهرسازی و معماری موضوع تدقیق را به سرعت به کمیسیون ماده 5 برای تصویب ارسال کنند.

 

سالاری با موفق ارزیابی کردن کارنامه کمیته شبکه معابر در معاونت معماری و شهرسازی از شهرداری خواست تا پیشنهادات خود را در خصوص اصلاح معابر محله فرحزادی را به شورا اعلام کند.

 

وی در ادامه از کمیته رفع خطر خواست تا اجازه نوسازی در این محله صادر شود تا تهدیدات موجود برطرف شود.

 

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی خطاب به شهرداری منطقه 2 گفت: می توان در طرحی آزمایشی سازو کاری ایجاد کرد تا در اختیار قرار دادن املاک جایگزین در محدوده اراضی موجود منطقه پیش بینی و اجرا شود و در صورت تائید در تمام شهر مورد اجرا قرار گیرد.

 

وی خطاب سازمان نوسازی نیز اظهار داشت: می توان طرح جامعی برای مداخله در موضوع نوسازی و بهسازی بافت فرسوده تهیه تا به به عنوان طرحی استراتژیک استفاده شود.