رییس کمسیون شهر سازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران خواستار پیوستن تهران به مجمع جهانی شهر های اسلامی شد.

 

رییس کمیسیون شهسازی م معماری در صحن علنی شورای اسلامی شهر کفت : لازم می دانم یاد آوری کنم شهر قزوین به عنوان دبیر خانه مجمع جهانی شهر های اسلامی مطرح است که ما درخواست کردیم با توجه به تاکیدات رییس شورا و نیز سابقه دیرینی که تهران در این زمینه دارد کلان شهر تهران هم به عنوان یکی از اعضای مجمع جهانی شهر های اسلامی مطرح شود که اعضا عنوان کردند این موضوع را در صحن مطرح کنیم و من به همراه حجت الاسلام ناصحی طرح دو فوریتی این موضوع را به شورا ارائه خواهیم کرد.

 

در این لحظه احمد مسجد جامعی نیز با تاکید بر این مضوع گفت: این یک اقدام بسیار خوب است ونباید از کنار آن به سادگی گذشت. تهران یک شهر تاریخی است همچنانکه ری قدمت 7 هزار ساله و شمیران قدمت 3 هزار ساله را دارد. خود تهران اگر در نظر بگیریم تاسیسات تمدنی جدید از آن شروع شده جایگاه پر اهمیتی دارد. شما ببینید همین خبر گزاری ها ، دوریبن های فیلم برداری ، عینک ، کارخانه سیمان ، سیلو ، تاسیسات نظامی ، ارتش که جا دارد روز ارتش را هم به دلاورمردان آن تبریک بگوییم، سپاه ، همه این ساختار ها از تهران به وجود آمده و پا به عرصه نهاده اند.پس تهران از لحاظ گنجینه های فرهنگی تاریخی و میراثی فوق العاده است ضمن اینکه طبیعت تهران نیز خود جاذبه دارد ، تهران از معدود شهر های جهان است که چهار فصل را دارد ، از معدود شهر های جهان است که در دامنه کوه است ، از معدود شهر های جهان است که تنوع طبیعت را به لحاظ گیاهی دارد و من خواهشم این است که آقای سالاری و ناصحی در این خصوص و پیوستن تهران به شهر های اسلامی جهان باشیم.

 

بحث این شهر تهران با همان مشخصاتی که رییس شورا اشاره داشتند عنوان یکی از اعضای شهر های اسلامی لحاظ شود که ما طرح دو فوریتی را تدیون می کنیم تا مطرح شود.

 

در ادامه محمد سالاری سخنان خود را اینگونه ادامه داد: به منظور نظارت آنلاین در فرآیند سامانه طرح تفصیلی و احصاء مغایرت‌های شوراهای معماری مناطق کارگروهی را به همین عنوان راه‌اندازی کردیم.

 

معاونت شهرسازی و معماری شهرداری برای صیانت از طرح تفصیلی تعداد 1156بخشنامه و دستور‌‌العمل مغایر با این طرح را لغو کرد (9/1/92) اما متأسفانه مقاومت‌هایی در برابر این امر از سوی برخی مناطق دیده می‌شود که البته آن ها دغدغه مردم را دارند. برخی از شهرداران منازطق شورای معماری را تشکیل نمی دهند بدون طرح پرونده‌‌ها در این شورا پروانه ساخت و ساخت صادر می‌کنند که این موضوع تبعات منفی دارد و نگرانی‌هایی وجود دارد که این فشارها و مقاومت‌ها باعث احیای بخشنامه‌های مغایر با طرح تفصیلی شوند؛ در این خصوص حمایت شورای شهر را لازم داریم.لازم می دانم از آقای سروری و طلایی تشکر داشته باشم.

 

وی ادامه داد :اگر حوزه ای در طرح تفصلی دیده نشده که باید دیده شود وعملا طرح مشکلاتی برای شهروندان ایجاد می کند در این سامانه وارد شود تا رانت ها و فساد ها بر همه آشکار شود. همه شهروندان باید از تمام زوایای یپنهان و اشکار طرح تفصیلی آگاه باشند.

 

سالاری همچنین تصریح کرد: این نظارت اعضا در دوره چهارم یک نظارت اجتماعی ایجاد کرده که جای تشکر دارد . امروز به طور روزانه گزارش های فراوانی از سوی شهرووندان به اعضا می رسد که جای خوشحالی دارد. آنها حتی نسبت به قطع یک درخت هم حساس هستند و نظارت می‌کنند؛‌با این اوصاف در خیابان ولنجک برای ساخت ملکی به وسعت 2600 متر در سال 90 پروانه صادر شده که این ملک در پهنه حفاظت ویژه قرار دارد اما پروانه ساخت آن مطابق با طرح تفصیلی نیست که در این خصوص درخواست تغییر نقشه را داریم.رییس کمیسیون شهر سازی و معماری همچنین به پروژه اطلس ماتل اشاره کرد و افزود:این پروژه که اصلا ما نمی‌دانیم متعلق به کیست با مساحت دو هزار و 630 متر جنب مرکز تحقیقات استراتژیک در پارک نیاوران در حال ساخت است و ما درباره آن نامه‌هایی از شهروندان دریافت کرده‌ایم.

 

وی اضافه کرد: این پروژه در مهرماه سال 90 توافقی با شهرداری داشته که در آن بارگذاری تعریف شده تا این ملک ساخته شود. به دلیل مساحت بالا این امکان وجود داشته که این ملک در کمیسیون ماده 5 مطرح شود و طبقات اضافه دریافت کند اما شهرداری منطقه اعلام می‌کند به دلیل اینکه این جواز قبل از ابلاغ طرح تفصیلی صادر شده نیازی به عمل کردن طبق طرح تفصیلی ندارد. از طرفی مالک با استناد به مصوبات طرح تفصیلی که 3 برابر و 5 برابر مساحت بنا می‌تواند اضافه اشکوب دریافت کند 680 درصد تراکم دریافت می‌کند.

 

سالاری ادامه داد: این پروژه به تعبیری یک بام و دو هوا است از طرفی چون توافقنامه قبل از ابلاغ طرح تفصیلی امضا شده نیازی به رعایت مفاد طرح نمی‌بیند و مصوبه کمیسیون ماده 5 را ندارد؛ از طرف دیگر از مزایای طرح تفصیلی استفاده کرده است البته در این خصوص سرمایه‌گذار تقصیری ندارد و شورای شهر باید حمایت کند تا با متخلفان این قضیه برخورد شود.

 

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی افزود: در سال‌های 90 و 91 آیتیم تحت عنوان کارگران ساختمانی که حدود متری 20 تا 22 هزار تومان بود با تصویب بودجه برای ان از طرف دولت از ردیف‌های قابل پرداخت توسط مالکان در هنگام دریافت پروانه ساخت و ساز حذف شد اما امسال دوباره به شهرداری‌های مناطق ابلاغ شده که ردیف این بیمه را در سامانه بدون پروانه لحاظ کنند و به موجب آن رقم‌های سنگین مثل 100، 200 و 500 میلیون تومان برای حق بیمه در سامانه دیده شده است.

 

سالاری ادامه داد: سازمان تأمین اجتماعی به رغم شغل سخت و زیان‌آور کارگران ساختمانی هیچ خدماتی به آنها ارائه نمی‌دهد البته کسانی که پیش از سال جدید فیش ساخت و ساز دریافت کرده‌اند نباید مشمول این موضوع شوند اما لازم است به این مسئله رسیدگی شود.