روزنامه قانون : در حالی که رئيس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در جلسه هفته گذشته از تخلف در مجوز ساخت پروژه اطلس مال سخن گفت و در تذکری اعضای شورای شهر را به این موضوع حساس کرد اما در گفته‌های وی احتمال قصور کمیسیون ماده 5 متشکل از وزیر شهرسازی، وزیر کشور، وزیر نیرو، شهردار تهران و نمایندگانی از سازمان‌های مختلف در دوره سوم شورا نیز به ذهن می‌آید. آنطور که «محمد سالاری» در این خصوص به «قانون» گفته اگر تصمیم غیر کارشناسی از سوی کمیسیون ماده 5 در این خصوص اتخاذ شده باشد شورای شهر قطعا در جهت لغو مجوز این پروژه اقدام خواهد کرد.

پایتخت 3، اطلس مال را روشن کرد

اما قصه اطلس مال و تخلفی که در اجرای این طرح بزرگ تجاری صورت گرفته از آنجا شروع شد که تعدادی از شهروندان ساکن شمال تهران در طوماری علیه «اطلس مال»، یکی از عظیم‌ترین پروژه شهری تهران که ساخت یک مرکز تجاری و اداری در ایران است نامه نوشتند. آن طور که گفته می‌شود، اطلس مال با ۶طبقه پارکینگ، ۱۹ طبقه واحدهای اداری و تجاری، زیربنای تجاری ۲۱‌هزار و ۸۴۱ متر، ۳۰۰ واحد فروشگاهی، زیربنای اداری ۲۴‌هزار و ۴۵ متر، ظرفیت حداقل یک هزار و ۴۴۰ خودرو در پارکینگ اختصاصی و زیربنای کل ۱۳۶‌هزار و ۹۶۶ متر حداقل از نظر شهرت در میان تمامی مردم، به تبلیغات در سریال تلویزیونی پایتخت ۳ مدیون است. پیش از این اطلس‌مال تمامی تبلیغات خود را محدود به نصب بنرهایی در اتوبان‌های تهران کرده بود.به گفته رئيس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران، در طرح تفصیلی شهر تهران به طور مشخص در زیر پهنه ای که اطلس مال در آن قرار دارد یعنی M111، مشخصا قید شده که در طبقه همکف اول مالک می‌تواند 80 درصد تجاری و 7 طبقه 40 درصد بالای آن داشته باشد. منتها برای زیرزمین 1- و 2- هم نزدیک به 80 درصد در هر طبقه مجوز داده شده است.وی با بیان اینکه طبقات بیشتری هم در طبقات فوقانی مجوز ساخت داده شده که عملا با مفاد طرح تفصیلی مغایرت دارد، تاکید کرد: اگر قرار است چنین اتفاقی بیفتد باید برای تمامی شهروندان و کسانی که متولی ساخت و ساز هستند نیز اتفاق بیفتد.

این بار پای کمیسیون ماده پنج در میان است

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در خصوص جزئیات مجوز پروژه اطلس مال افزود: این پروژه در سال ۹۰ توافقنامه‌ای با شهرداری داشته و براساس آن اجازه ساخت برایش صادر شده است، این درحالی است که این پروژه باید به کمیسیون ماده ۵ ارجاع می‌شد اما این روند طی نشده و آن زمان اعلام شده که به دلیل اینکه هنوز طرح تفصیلی اجرایی نشده، می‌توان اجازه ساخت را به این طرح داد.وی با تاکید بر اینکه در این موضوع تناقضاتی وجود دارد، اظهار کرد: با وجود اینکه اعلام شده به دلیل اینکه هنوز طرح تفصیلی اجرا نشده اجازه ساخت وجود دارد اما از طرف دیگر از مزایای طرح تفصیلی استفاده شده است که باید تکلیف مواردی از این دست مشخص و با متخلفین برخورد شود.رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه حتما این پروژه در جلسه این هفته کمیسیون شهرسازی بررسی خواهد شد، تاکید کرد: اگر تصمیم غیر کارشناسی از سوی کمیسیون ماده 5 در این خصوص اتخاذ شده باشد، قطعا در جهت لغو مجوز این پروژه اقدام خواهیم کرد.

کمیسیون شهرسازی شورا، جدی‌تر از همیشه

اما با اینکه گفته می‌شود پروژه اطلس مال توسط شرکت سرمایه گذاری ایرانیان اطلس و با سرمایه گذاری یکی از بانک‌ها ساخته شده اما سالاری در پاسخ به این سوال که آیا می‌دانید مالکیت این پروژه در دست چه کسانی است، اظهار کرد: اطلاع ندارم متعلق به چه کسی است و معتقدم سرمایه گذاران آن نیز تقصیری نداشته باشند. ولی بحث ما این است که تاییديه کمیسیون ماده 5 در ارتباط با تعداد طبقات زیاد و سطح اشغالی که به این پروژه داده بیشتر از بارگذاری طرح تفصیلی شهر تهران بوده است و قطعا این موضوع را با توجه به درخواست تعداد بسیار بالای شهروندان منطقه دنبال خواهیم کرد.وی در ادامه می‌گوید: موارد بسیار زیادی در کمیسیون شهرسازی شورای شهر وجود دارد که ما در حال بررسی آن هستیم. ما هیچ موردی را بدون بررسی اعلام نمی کنیم. ابتدا با ضوابط و مفاد طرح تفصیلی تطبیق می‌دهیم و مغایرت‌ها را مشخص و بعد از آن در صحن شورا و هم در رسانه‌ها اعلام می‌کنیم.رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران یادآور شد: در این خصوص کارگروهی تخصصی و کارگروه نظارتی در کمیسیون معماری و شهرسازی ایجاد کردیم که سابقه‌اش برای اولین بار در شورای شهر تهران وجود داشته است. با این اقدام ما عملا با توجه به اینکه فرآیند صدور پروانه یک فرآیند الکترونیکی در پورتال آنلاین شهرداری است و همچنین قابل دسترسی نیز است، با توجه به اختیاراتی که به لحاظ جایگاه عضویت در شورای شهر داریم، می‌توان در سامانه صدور پروانه وارد شده و مغایرت‌ها را احصا کرد. این کارگروه به صورت آنلاین می‌تواند صدور پروانه‌های در حال صدور مناطق تهران را رصد کند و در تمامی پروانه‌های در حال بررسی که احتمالا مغایرت هایی را در تصمیم‌گیری شورای معماری مناطق با طرح تفصیلی و مصوبات شورای شهر دارد، را احصا کند. براساس این به صورت هفتگی یا دو هفته یکبار گزارشی به شورای شهر و شهردار تهران و نهادهای ذیربط ارائه خواهیم داد.به گفته سالاری تاکنون معاونت معماری و شهرسازی توانسته همگام با کمیسیون و شورا یک هزار و ۱۵۶ بخشنامه و دستورالعمل را که قالبا مغایر طرح تفصیلی بود لغو کند. اما وی با ابراز نگرانی از برخی مقاومت‌های جدی از سوی برخی شهرداران مناطق می‌گوید: این نگرانی وجود دارد که با برخی فشارها آن بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مذکور دوباره احیا شوند. با این حال به نظر می‌رسد اطلاعات بیشتری در خصوص پروژه اطلس مال نیاز است تا شورا بتواند در بعد نظارتی مقصر اصلی را در تخلفات ساخت و سا ز مغایر با طرح تفصیلی این پروژه شناسایی و برخورد واقعی داشته باشد.