رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه برج آزادی یکی از نشانه های استراتژیک معماری شهر تهران است، گفت:امکان دسترسی به برج آزادی بسیار سخت است و باید زمینه ها برای پیاده راه محور شدن این مجموعه فراهم شود.

 

محمد سالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با ابراز خرسندی از اینکه در معاونت فنی و عمرانی نگاهی مبتنی بر شهرسازی شکل گرفته است، اظهار داشت: متاسفانه نگاه جدی درخور به ماموریت های شهرسازی و معماری در فرایند اقدامات مدیریت شهری در کل کشور به ویژه کلان شهرها و حتی شهر تهران وجود ندارد.

 

وی با انتقاد از عدم اجرای طرح های موضعی و موضوعی در شهر تهران اظهار داشت: سقف زمانی برای انجام این طرح ها سال 90 بوده است این در حالی است که امروز تنها دو و یا سه مورد از آنها به انجام رسیده و مطالعات سایر موضوعات حتی تکمیل نشده و به تصویب دستگاههای مرتبط نرسیده است.

 

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: در سالهای اخیر رویکرد شهرداری تهران از سخت افزاری به نرم افزاری تبدیل شده و در حال تبدیل است به گونه ای که موضوعات مرتبط با شهرسازی و فرهنگی بیشترین مخاطبین را به خود اختصاص می دهد.

 

سالاری با اشاره به فضای کمیسیون ماده 5 در شهر تهران گفت: در حال حاضر فضای این کمیسیون از سمت و سوی درآمدزایی صرف و تغییر کاربری به فضای متفاوت و مطلوب تبدیل شده است.

 

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به مداخلات خوب شهرداری در خصوص فضاهای فرهنگی و میراثی شهر اعلام کرد: برای نخستین بار شهرداری تهران اقدام به ایجاد سند جامع مداخله در فضاهای فرهنگی و میراثی را با نگاه پیاده راه محور کردن آنها کرده است که این اقدام و سایر اقدامات در این حوزه سبب امیدوار شدن صاحبنظران و متخصصین شده است.

 

سالاری برج آزادی را یکی از نشانه های استراتژیک معماری شهر تهران نامید و گفت: اعضای شورای شهر و شهرداری تهران و به طور کل مدیریت شهری توجه ویژه‌ای به حفظ، مرمت و نحوه بهره‌برداری با رویکرد فرهنگی دارد؛ ضمن اینکه باید مجموعه تصمیمات به صورت جامع نگر اتخاذ شود.

 

وی با تاکید بر اینکه بحث آرام سازی باید یکی از اولویت های شهر تهران باشد، گفت: ما چنین مجموعه مهمی را در شهر تهران داریم ولی عملا امکان تردد شهروندان برای رسیدن به این مجموعه به راحتی صورت نمی گیرد که امیدواریم در آینده ما شاهد پیاده راه محور شدن این مجموعه بشویم.

 

سالاری در قالب پیشنهادی به موضوع نورپردازی اشاره کرد و گفت: موضوع نورپردازی شبانه برج آزادی موضوع بسیار مهمی است که ضرورت توجه جدی به آن وجود دارد.