محمد سالاری گفت: برجام و احیای آن، تنها از سوی کاسبان تحریم می‌تواند مورد تعرض و سوءاستفاده قرار بگیرد که کنترل آنان نیز وظیفه دولت و نهادهای امنیتی و حاکمیتی است که خود بهتر از دیگران نسبت به عملکرد کاسبان تحریم اشراف دارند. پس بهتر است که تلاشی ملی و رسانه‌ای برای جلب حمایت همگان از توافق احتمالی صورت بگیرد تا این دوران بدون کمترین چالشی سپری شود.

فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره ضرورت نگاه به برجام به عنوان یک قرارداد ملی گفت: در خصوص توافق هسته‌ای توجه به این نکته ضروری است که برجام مربوط به یک دولت یا جریان سیاسی خاص نبوده و نیست بلکه یک تصمیم ملی است که علاوه بر تایید شورای امنیت ملی، مصوبه مجلس و شورای نگهبان را نیز به همراه دارد. اینکه امروز کسانی شبانه روز و از این کشور به آن کشور به دنبال احیای برجام هستند که در گذشته به دلیل منافع باندی و جناحی، برجام را ترکمنچای و خیانت می‌دانستند و یا به آتش زدن آن افتخار می‌کردند، اگر چوب خدا نباشد قطعا عبرتی است برای ثبت در تاریخ. این جریان باید در وسط معرکه مدیریت اجرایی کشور قرار می‌گرفت تا متوجه شود که امکان اداره کشور بدون تعامل با جامعه جهانی و با گفتار درمانی میسر نیست. 

وی تصریح کرد: همه دلسوزان کشور و هر وطن‌پرستی که دغدغه ایران را دارد و وضعیت اقتصادی مردم برایش مهم است، باید بدون توجه به اختلافات سیاسی، از هر اقدامی که منجر به رفع تحریم‌ها و تنش‌زدایی در روابط بین‌الملل می‌شود، حمایت کند تا از رنج و درد مردم کاسته شود و کشور به ریل توسعه بازگردد؛ چراکه از تداوم وضعیت کنونی همه متضرر خواهند شد.

سالاری با بیان اینکه با روی کار آمدن دولت سیزدهم و افزایش مشکلات کشور و گسترش اعتراضات، بخش بزرگی از مخالفان برجام که وارد دولت و قدرت شدند، گفت: آن ها علیرغم ادعاهای اولیه، به خوبی به اهمیت برجام و نیاز کشور به رابطه با جامعه بین الملل پی بردند و می دانند که نمی توانند وعده های خود را بدون فروش نفت و تعاملات اقتصادی با دنیا و جذب سرمایه خارجی آنهم با حجم تحريم هاي فعليزمحقق کنند، پس تاجایی که توان دارند سعی در احیای برجام خواهند داشت.

وی ادامه داد: اصلاح طلبان و اعتدالیون هم که از ابتدا منافع ملی را در تنش زدایی در عرصه داخلی و خارجی جستجو می کردند و طبیعتا از هر توافقی به نفع مردم حمایت می کنند. در نتیجه برجام و احیای آن، تنها از سوی کاسبان تحریم می تواند مورد تعرض و سوءاستفاده قرار بگیرد که کنترل آنان نیز وظیفه دولت و نهادهای امنیتی و حاکمیتی است که خود بهتر از دیگران نسبت به عملکرد کاسبان تحریم اشراف دارند. پس بهتر است که تلاشی ملی و رسانه ای برای جلب حمایت همگان از توافق احتمالی صورت بگیرد تا این دوران بدون کمترین چالشی سپری شود.

سالاری با اشاره به اینکه اکنون فقط باید از احیای برجام و رفع تحریم‌ها حمایت کرد، گفت: در مورد برجام به تفصیل سخن گفته شده و آسیب‌های جدی که به دلیل نگاه‌های سیاسی و سوءاستفاده‌های جناحی به کشور وارد شده، بر کسی پوشیده نیست. اما در نگاهی جامع‌تر شاهد هستیم که متاسفانه بسیاری از موضوعات مهم در کشور در کوتاه زمانی به مجادلات سیاسی و رسانه‌ای تبدیل و با تقلیل اهمیت آن از سطح منافع ملی به منافع جناحی به کف خیابان آورده می‌شود. این روشی است که برای قلب واقعیت و انحراف از متن و بطن موضوع اصلی، از سوی جریانات تندرو دنبال می‌شود و به یک سنت همیشگی در میان این جریانات تبدیل شده است. 

وی تصریح کرد: تصمیم‌سازی در خصوص موضوعاتی مانند برجام، برگزاری رفراندوم، ورود بانوان به ورزشگاه، ریاست‌جمهوری بانوان و بسیاری مسائل دیگر که می‌توانست در یک فضای آرام صورت بگیرد، با همین روش مذموم، به یک چالش جدی و یک دوقطبی مخرب تبدیل و امکان تصمیم‌گیری از همه سلب شد. طبیعتا برای رسیدن به یک حکمرانی مطلوب باید چاره‌ای برای این امر اندی