محمد سالاری گفت: متاسفانه جمهوریت نظام در فرایند تصمیم گیری ها در حال تضعیف شدن است.

عضو شورای شهر تهران که به دعوت جامعه مبلغین تهران در جلسه دوره ای این تشکل روحانی شرکت کرده بود گفت: به اعتقاد بنده یکی از رسالت های تاریخی روحانیت به عنوان یکی از گروه های مرجع و تأثیرگذار در جمهوری اسلامی ایران، طرح موضوعات، مشکلات، چالش ها، ناکارآمدی ها و واقعیت های روز جامعه و واکاوی و بحث و تبادل نظر در مورد آنها است.

وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی ما در درجه اول با محوریت روحانیت و با مشارکت و حضور احزاب، نیروهای سیاسی، تشکل ها و گروه های مردم نهاد و گروه های مرجع و بازاری ها و توده مردم شکل گرفت بنابراین امروز همه ما وظایفی به عهده داریم و از شما به عنوان سرمایه های ملی و مذهبی و اجتماعی در کشور که صاحب منبر و تریبون هستید تقاضا داریم در مباحث خود به واقعیات امروز جامعه بپردازید. انقلاب اسلامی ایران که مبتنی بر آرمان‌های اصیل و ارزشمند بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و سایر پیشگامان انقلاب با محوریت اصل اسلامیت و جمهوریت بنا نهاده شده و امروز چهار دهه از عمر آن سپری شده است و در بسیاری از نظامات تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی کشور شاهد ناکارآمدی و بعضا انحراف از آرمان ها و اصول اولیه هستیم و یقینا یکی از دلایل آن نیز فقدان فضای شفاف سازی و نظارت همگانی در تصمیم گیری های کشور است و لذا باید اجازه دهیم که همه، راجع به مسائل روز کشور بحث کنند، حتی مخالفین و براندازان، تا مردم بدانند که آنها حرفی برای گفتن ندارند. اما چون اجازه سخن گفتن به آنهاآ آنچنان که باید داده نمی شود، برخی فکر می کنند، آنها صاحب ایده و حرف های حساب هستند.

قائم مقام حزب همبستگی ایران اسلامی با بیان اینکه یکی از مهمترین مشکلات امروز کشور ما مشکل معیشتی، اقتصادی و ناکارآمدی سیستم های تصمیم سازی و تصمیم گیری در کشور است اظهار داشت: امیدواریم با عبرت گیری از مجموعه اشکالاتی که در گذشته داشتیم، بتوانیم مبتنی بر مشارکت آحاد مردم و همه گروه ها و جناح ها و مبتنی بر اصل گفتگوی ملی و انسجام، آن هم در برهه ای از تاریخ که اکثر قدرت های دنیا در مقابل ما صف آرایی کرده اند سعی کنیم تا انسجام و وحدت ملی در بین گروه‌هایی که وفادار به انقلاب اسلامی و اصل نظام هستند و جمهوریت و اسلامیت کشور را قبول دارند، بوجود آوریم و اجازه دهیم آنها با هم بحث و گفتگو کنند به تفاهم حداکثری بر مبنای منابع ملی برسند و در این عرصه روحانیت و مبلغین دینی باید پیشگام باشند.

سالاری ادامه داد: یکی از درخواست های بنده به عنوان یک شهروند تهرانی و منتخب مردم در شورای اسلامی شهر تهران از جامعه مبلغین و روحانیت این است که به این رویکرد کمک کنند، ‌من معتقدم کسانی که با شکل گیری انسجام ملی مخالف هستند در حقیقت روزیشان در خطر است و منافع خود را در اختلاف گروه ها و جناح های سیاسی درون نظام می بینند.

عضو شورای شهر تهران رانت و فساد موجود در برخی دستگاه های کشور گفت: وضعیت معیشتی کشور را همه می دانیم که به چه نقطه ای رسیده است اقشار ضعیف جامعه در حال نابودی هستند و علی رغم اقدامات و تلاش های مثبتی که طی 40سال گذشته انجام شده اما نظر سنجی هایی که انجام شده بسیار بسیار ناامید کننده است، تورم های چندین برابری باعث شده بسیاری از افراد جامعه در خطر قرار بگیرند و از سوی دیگر در کشور حجم بالایی از فساد و رانت هر روز اتفاق می افتد که با مطرح شدن آن ها، مردم عصبانی می شوند، من فکر می‌کنم ما به عنوان نمایندگان مردم در شورای اسلامی پایتخت و شما به عنوان جامعه مبلغین و گروه‌های مرجع باید در مقابله با فساد و رانت پیشرو باشیم. تجربیات جهانی نیز نشان می‌دهد که تنها راه مقابله با فساد، شفاف‌سازی و تحقق نظارت همگانی است، من نیز به عنوان یک عنصر سیاسی_حزبی و نماینده مردم، در بین تمامی ناامیدی ها به اصل شفافیت و شبکه فضای مجازی و رسانه ها و دیده بان های اجتماعی در کاهش جدی فساد و رانت امیدوار هستم، هرچند در این فضای مجازی بی رحمی های بسیاری نیز وجود دارد و آبروی بسیاری بی دلیل و بدون استنادات واقعی از بین می رود اما باید توجه داشت که فضای مجازی در کشور ما در مرحله گذار است و قاعده و راهکارهایی برای راستی‌آزمایی آن باید ایجاد شود تا به جایگاه واقعی کنشگری برسد.

وی با اشاره به نگرانی های احزاب اظهار داشت: ما از شما روحانیت معزز درخواست داریم که سعی کنید با پاسخگویی مستدل به شبهات مطروحه در جامعه، اشکالات مبتنی بر سازوکار ها و تصمیم غلط مسئولین و مجریان بر گردن اصل اسلامیت نظام اندخته نشود و در کنار توجه ضروری به عملیاتی کردن اسلامیت نظام، جمهوریت نظام را هم دریابید، متاسفانه جمهوریت نظام در فرایند تصمیم گیری ها در حال تضعیف شدن است. برای موضوعات فرهنگی کشور که یکی از مهمترین ماموریت های حکمرانی و جزء زیرساخت های کشور به حساب می آید در شورای عالی انقلاب فرهنگی که یک نهاد کاملا انتخابی نیست، تصمیم گیری می شود.

وی ادامه داد: موضوعات سیاسی و امنیتی و دیپلماسی کلان مانند برجام در شورای عالی امنیت ملی تصمیم گیری می شود.

سالاری اضافه کرد: اخیرا هم تصمیم گیری شده تا با توجه به فضای نسبتا بحرانی کشور و البته به دلیل طولانی بودن و عمدتا بروکراتیک بودن فرایند تصمیم گیری در مجلس و سایر نهادها تا مباحث حوزه اقتصاد در شورایی تحت عنوان جلسات سران قوا آن هم بدون ارجاع به مجلس و طی سایر فرایند های قانونی تصمیم گیری شود که قطعا تدوام این روند موجب تضعیف جمهوریت نظام می گردد و لذا ضرورت دارد تا جهت رفع این چالش ها، نسبت به اصلاح برخی رویه ها و سازوکارها اقدام شود و قطعا قانون اساسی ما ظرفیت اصلاح این روندها را دارد.

قائم مقام حزب همبستگی در خصوص ضعف های موجود در مجلس گفت: اگر مجلس ما ضعیف است باید ساز و کارهای لازم برای تقویت مجلس فراهم شود، اگر در برخی محافل گفته می شود که بعضا نمایندگان مجلس شورای اسلامی خدای ناکرده کاسبکار شده‌اند و مجموعه طرح هایی که ارائه می‌دهند عمدتا مبتنی بر نگاه بخشی و مطالبه گری های شخصی یا بخشی است باید در جایی این سازوکارها اصلاح شود. اگر ضرورت بر استانی شدن انتخابات برای عبور از بخشی نگری است، عملیاتی شود، اگر ضرورت دارد که در کنار مجلس شورای اسلامی، مجلس سنا با حضور نخبگان و نیروهای مرجع و با نگاه ملی کشور تشکیل شود و در آنجا مسائل راهبردی و استراتژیک را مورد بررسی قرار دهند تا تصمیم گیری ها صرفا به سمت بخشی نگری نرود، اقدامات لازم انجام شود.

وی افزود: این که مجموعه‌ای از شوراها و سازوکارها بصورت موازی ایجاد شوند و نهادهایی که مبتنی بر اصل جمهوریت ایجاد شده اند، تضعیف شوند بسیار نگران کننده است.

عضو شورای شهر تهران سپس به ارائه گزارشی در مورد وضعیت شهرداری و مدیریت شهری تهران پرداخت و گفت: شهر تهران به لحاظ وسعت مساحتی حدود ۷۰۰ کیلومتر مربع دارد که جغرافیای طرح تفصیلی تهران است، حریم شهر تهران نیز در حدود ۱۰ برابر این مساحت، یعنی حدود ۷ هزار کیلومتر مربع است که این موضوع شهر تهران را هم از لحاظ جغرافیایی و هم از لحاظ جمعیتی با اهمیت می کند، اما نکته‌ای که مهمتر است، تصمیمات و اتفاقاتی است که در شهر تهران رخ می دهد،‌ به سرعت در کل کشور تسری پیدا می کند و کلانشهرهای استان های دیگر به نوعی از تهران الگو می گیرند، خواه این الگو مثبت باشد یا منفی.

سالاری ادامه داد: متاسفانه باید بگوییم که در دهه ۶۰ ، دولت وقت تصمیم می گیرد که شهرداری‌های کلانشهرها بصورت خودکفا اداره شوند و دولت مرکزی دیگری بودجه ای برای اداره شهر ها نپردازد، همزمان در آن مصوبه تصمیم‌گیری می‌شود که لایحه درآمدهای پایدار برای اداره شهر توسط دولت تدوین و به مجلس ارائه شود اما بخش اول یعنی خودکفا شدن شهرداری ها، عملیاتی شد و بخش دوم که تهیه و تصویب لایحه درآمدهای پایدار بود، همچنان عملیاتی نشده است. دکتر روحانی در دوره اول دولت خود اعلام کرد که تا انتهای همان سال این لایحه را به نتیجه می رساند اما با وجود این که عمر این مجلس و دولت نیز رو به پایان است همچنان وضعیت این لایحه مشخص نیست. در نتیجه شهرداران و مدیران شهری، چه قبل از تشکیل شورای شهر و حتی پس از شکل‌گیری آن، سهل الوصول ترین مسیر ممکن برای درآمدزایی که کسب درآمد از طریق بارگذاری و تراکم فروشی و تغییر کاربری و شهر فروشی بود را انتخاب کردند.

عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: جمعیت پذیری و کاهش سرانه های خدماتی و زیستی و رکورد دار شدن شهرهایی مانند تهران در بروز امراض لاعلاجی که میبینیم در نتیجه همین تصمیم بوجود آمد. مهمترین چالش های شهر تهران آلودگی هوا و ترافیک است و هر ساله تعداد قابل توجهی از شهروندان تهرانی به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند. مهمترین سرمایه بشری که وقت و زمان است نیز در ترافیک های شهری هدر می رود، کاهش کیفیت زندگی و نشاط و سرزندگی جمعیت ۸تا۱۰میلیونی شهر تهران تا حدی است که مردم شهر به شدت عصبانی و پرخاشگر شده اند و باید گفت همه این ها نتیجه استراتژی کسب درآمد از راه راه تراکم فروشی و شهر فروشی است.

وی با بیان اینکه در همه این سال ها شهرداری قلکی برای تمام سازمان ها و نهادهای کشور شده است اظهار داشت: به عنوان مثال مجموعه قابل توجهی از املاک و مستغلات و اراضی شهرداری در قالب حسینیه و کارهای مثلا فرهنگی و اجتماعی به برخی افراد و موسسات واگذار شده و صدها نمونه دیگر از کمک ها را داشتیم که موجب از دست رفتن اموال شهرداری شده به نحوی که شهرداری حتی بعضا به استانداری ها و یا شهرداری ها و سایر نهادها نیز کمک می کرد و وضعیت به جایی رسید که شهردار تهران در دوره شهرداری گذشته علی رغم اینکه اتفاقات بسیار خوبی در حوزه عمرانی رقم خورد اما متاسفانه املاک و اراضی چندین هکتاری شهر را در فرآیند اجرای پروژه های عمرانی بزرگ مقیاس عموما از دست داد، اکنون شهر تهران به لحاظ دارایی و زمین های شهری جز شهرهای کم برخوردار کشور است و بیش از پنجاه هزار میلیارد تومان بدهی فقط به بانکها و به اشخاص و پیمانکاران دارد، علاوه بر این امروز شهرداری تهران با حجم وسیعی از تعهدات به سایر سازمانها و نهادها مواجه است و ما اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره پنجم در چنین فضایی با رای تاریخی مردم انتخاب شدیم.

سالاری با اشاره به اقدامات انجام شده در شورای پنجم شهر تهران گفت: اقداماتی که ما در این دوره انجام دادیم بیشتر معطوف به تغییر رویکرد ها بوده است، در بحث مبارزه با فساد و رانت که در بسیاری عرصه ها و علی الخصوص در شهرداری ها و شهرداری تهران متاسفانه نهادینه شده، توانستیم مبتنی بر اصل شفافیت و نهادینه کردن اصل نظارت همگانی تغییر رویکردهایی را ایجاد کنیم، من اعتقاد دارم تا زمانی که نظارت همگانی بر مجموعه تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها در کشور و در هر لایه ای نهادینه نشود وضعیت کشور و شهرها اصلاح نخواهد شد.

وی ادامه داد: ما تمام قراردادهای شهرداری تهران با پیمانکاران را در سامانه شفافیت و در معرض دید عموم قرار دادیم. بنده به عنوان رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران هم در دوره چهارم و هم در این دوره تصمیمات شوراهای توافقات مناطق را با همراهی همکارانم مورد بررسی قرار دادیم و متوجه شدیم که عمده تصمیماتی که در این شوراها گرفته می شود شامل اضافه طبقه، تغییرکاربری، تخریب فضای سبز و سایر تخلفات است که همه این ها مغایرت اساسی با طرح تفصیلی به عنوان قانون اساسی شهر دارند، لذا به این نتیجه رسیدیم که برای حل این مشکل باید نظارت همگانی را محقق کنیم و شهرداری را ملزم کردیم نسبت به ایجاد سامانه شفافیت اقدام کند و انتشار عمومی اطلاعات تمامی پرونده‌ها برای نظارت همگانی اقدام کنند.

سالاری اضافه کرد: تداوم چنین رویکردی باعث شد بسیاری از املاک شهرداری که تحت تصرف غیر بودند، تخلیه شوند و امروز بسیاری از افرادی که املاکی را در اختیار گرفته بودند، تحت فشار افکار عمومی، می خواهند املاک را پس دهند، بدون آن که نامی از آنها برده شود. با این حال که در ابتدای راه هستیم اما در شورای شهر اقدامات بسیار ارزنده انجام شده است.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به ایجاد بزرگراه ها و توسعه معابر بیان کرد: قطعا این اقدامات در جهت تسهیل گری در تردد و کاهش ترافیک و آلودگی هوا انجام شده است در بخشی از آن ها ضرورت داشته اما من از شما سوال می کنم، آیا این همه بزرگراه های درون شهری در کاهش ترافیک موثر بوده یا برعکس گره های ترافیکی را افزایش داده است. امروز تمام دنیا به این نتیجه رسیده اند که باید سیستم حمل و نقل عمومی و ریلی جایگزین بزرگراه های درون شهری شوند، در غیر این صورت مشکل ترافیک حل نخواهد شد. یکی از ماموریت های بسیار مهم مدیریت شهری توجه به ماموریت های نرم افزاری است که متاسفانه مورد غفلت واقع شده است و ما در این دوره تلاش کردیم این ماموریت ها را تعقیب کنیم.

وی افزود: در کشور ما و جامعه شهری تهران توجه به منافع شخصی و منافع گروهی در مقایسه با منافع عمومی در اولویت قرار دارد و این جا نیاز است که جامعه مبلغین کشور که از متولیان حوزه فرهنگی کشور نیز هستند در این خصوص روشنگری کنند. مهمترین چالش ما این است که حقوق عمومی مغفول مانده است. این درد جامعه ماست، متاسفانه مطالبه گری منافع عمومی در بین آحاد جامعه و همه گروه ها به پایین‌ترین سطح خود رسیده و این باعث شده که کشور ما در وضعیت فعلی قرار بگیرد.

وی با تاکید بر لزوم انسان محور شدن شهر ها اظهار داشت: ما باز پس گیری فضاهای عمومی برای در دسترس قرار دادن انسان ها و محدودیت برای تردد خودرو ها را در دستور کار خود قرار دادیم، همچنین توانستیم علی رغم وجود تنگناهای مالی مصوبه برج باغ را لغو کنیم تا از باغات شهر به عنوان ریه های تنفسی شهر حفاظت کنیم و این یک تصمیم جسورانه بود، همچنین توانستیم طرح موضعی باغات به هم پیوسته کن و فرحزاد را در شورای شهر و شورای عالی شهرسازی و معماری کشور به تصویب برسانیم.

سالاری افزود: علاوه بر موضوعات مطرح شده مادر کاهش فساد و رانت با مشارکت دیده‌بان های شهری و تشکل های مردم نهاد و رسانه ها و فضای مجازی به توفیقات خوبی دست یافتیم و به عنوان یک نهاد پیشرو و پیشگام عمل کردیم.