باغ وثوق الدوله یکی از باغ های متعلق به بنیاد مستضعفان بودکه با داشتن بنای ارزشمند میراثی در این باغ بزرگ به عنوان یکی از میراث تاریخی و طبیعی شهر تهران محسوب می شود اما متاسفانه به دلیل بی توجهی، به مرور زمان بخش اعظمی از درختان کهنسال این باغ نابود شد و این میراث ارزشمند در معرض تخریب قرار داشت.

محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در این خصوص گفت: در اوایل امسال بازدیدی از تعدادی از باغ های شهر تهران داشتیم که یکی از آن ها باغ موسوم به وثوق الدوله در محدوده منطقه 14 شهرداری تهران بود. متاسفانه در این بازدید شاهد ازبین رفتن تعدادی از درختان و در معرض تخریب قرار گرفتن بنای ارزشمند موجود در این باغ بودیم.

وی ادامه داد: پس از این بازدید نامه ای را به جناب آقای سعیدی کیا رییس بنیاد مستضعفان کشور ارسال و بر لزوم حفظ این باغ و تبدیل آن به مرکز گردشگری و تفرجگاهی به منظور بهره برداری عموم مردم تاکید کردم، همچنین با همراهی رییس و اعضای کمیسیون های شهرسازی و معماری و سلامت و محیط زیست شورای شهر، جلسات متعددی با رییس و مدیران بنیاد مستضعفان برگزار کردیم و پیشنهاد ما برای تبدیل این باغ به پارک شهری مورد استقبال بنیاد قرار گرفت و این باغ به شهرداری تهران واگذار شد.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری افزود: باغ وثوق الدوله که دارای ارزش تاریخی و طبیعی است پس از واگذاری به شهرداری تهران، توسط شهرداری منطقه 14 باز آفرینی شد. این باغ فردا بصورت رسمی افتتاح می شود و شهروندان می توانند از این پس از این باغ به عنوان یک مکان تفرجگاهی برای گذران اوقات فراغت استفاده کنند.

 سالاری در پایان ضمن تقدیر از همراهی مدیران بنیاد مستضعفان و شهرداری تهران در صیانت و حفاظت از باغات و مهیا کردن زمینه بهره برداری توسط عموم اظهار امیدواری کرد که با تداوم پیگیری ها شاهد در اختیار قرار گرفتن سایر باغات این بنیاد و سایر نهادها وسازمان ها از جمله سازمان اوقاف، ‌ستاد اجرایی فرمان امام و سایر نهادها باشیم و این رویکرد به یک جنبش همگانی در بین سازمان ها و نهادهای حاکمیتی تبدیل کنیم.