قائم مقام دبیرکل حزب همبستگی با اشاره به رای اعتماد مجلس به وزیران پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش گفت: انسجام فراکسیون امید مجلس در روز رای اعتماد، جنجال سازی ها را بی اثر کرد؛ این موفقیت در نتیجه رویکرد مدبرانه ملت به گزینه اعتدال و تدبیر در انتخابات مجلس دهم به دست آمد.

محمد سالاری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: با رویکرد کلی ترسیم شده از سوی عارف رئیس فراکسیون امید، این فراکسیون موفق شد علاوه بر تشکیل کمیته مدیریت صحن و انسجام درون ‌گروهی، مدیریت مشارکت هدفمند سایر فراکسیون ها را در رای به وزیران پیشنهادی برعهده بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه مدیریت عارف و تلاش وی، نقش موثری در موفقیت‌ های فراکسیون امید داشته است، ادامه داد: وی همواره تلاش دارد انسجام درون گروهی فراکسیون را نیز ارتقا دهد که در ماجرای رای اعتماد، انسجام و همگرایی این فراکسیون را به خوبی شاهد بودیم.

قائم مقام دبیرکل حزب همبستگی، با مثبت ارزیابی کردن نقش محوری فراکسیون امید در روز رای اعتماد گفت: با انسجام فراکسیون امید به عنوان فراکسیون حامی دولت، فضا برای بروز و ظهور رویکردهای کاسبکارانه برخی منتقدان افراطی تنگ شده و خود آنان به حاشیه رانده شدند؛ در واقع پیام اکثریت مجلس به دولت، همراهی بوده است.

سالاری، تلاش گسترده فراکسیون امید را ستودنی دانست و تاکید کرد که این فراکسیون به انسجام ساختاری رسیده است.

وی خاطرنشان ساخت: این فراکسیون نشان داد دارای ظرفیت مناسبی است که در بزنگاه های حساس می تواند بهترین تصمیم را اتخاذ کند؛ در این بین ریاست این فراکسیون نیز به دور از هیاهوهای رسانه ای و جنجال سازی به لابی مبتنی بر رعایت اخلاق می پردازد و این دقیقا همان چیزی است که مردم از فراکسیون امید انتظار داشتند.

این فعال سیاسی ادامه داد: رئیس جمهوری در زمانی دست به ترمیم کابینه زد که فراکسیون های قوی حامی او در مجلس به عهد خود مبنی بر همراهی با دولت وفا کردند.

سالاری تاکید کرد: همراهی و تعامل مجلس با رئیس جمهوری آن هم در شرایطی که دولت در معرض هجمه های شدید از طرف برخی گروه های سیاسی قرار دارد، می تواند فتح بابی برای همکاری بیشتر این دو قوه برای حل مشکلات کشور و تصویب قوانین و لوایح کارآمد باشد.

قائم مقام دبیرکل حزب همبستگی، فضای مجلس در روز رای اعتماد به وزیران پیشنهادی را خوب توصیف کرد و یادآورشد: دفاع موثر رئیس جمهوری و اظهارات روشنگرانه وی درباره وضعیت کشور نقش مهمی در رای اعتماد نمایندگان به وزیران پیشنهادی داشت.

سالاری با تاکید بر تداوم تعامل مجلس و دولت در همه زمینه ها و حل اختلاف نظرها از طریق گفت وگو خاطرنشان ساخت: فضای پارلمان در روز رای اعتماد نشان داد که بد اخلاقی، اظهارات احساسی، اتهامات بی پایه و اساس و موج سواری کاسبکارانه از مقولاتی همچون فتنه، نمی تواند عقلانیت و تدبیر نمایندگان را تحت الشعاع قرار دهد.

وی، انتقاد کردن را حق نمایندگان دانست و افزود: ضمن اینکه نباید مقولاتی همانند فتنه وسیله انتقاد در هر سطحی قرار گیرد این را نیز باید در نظر داشت که در انتقاد کردن از دولت نیز نباید حرمت شکنی شود و اقلیتی که هنوز تفاوتی بین انتقاد و توهین قایل نیستند باید خود را با شرایط جامعه همراه کرده و به این باور برسند که دوران از میدان به در کردن دیگران با بد اخلاقی و برچسب زنی سیاسی سپری شده است.

قائم مقام دبیرکل حزب همبستگی با اشاره به پیام انتخابات اسفند 94 گفت: بخش زیادی از بدنه اصولگرایی نیز حامی گفتمان دولت شده و در حقیقت فضا به گونه ای است که اقدامات مفید و موثر دولت تدبیر در سه سال اخیر نوعی همگرایی بین جناح های سیاسی کشور ایجاد کرده است؛ در واقع این گفتمان در عمل توانسته آنچنان خود را اثبات کند که منتقدان افراطی در برابر آمارهای موجود و آرامش روانی اجتماع سخنی برای عرضه ندارند.

سالاری، مهمترین پیام رای اعتماد به وزیران پیشنهادی را کم فروغ شدن حاشیه سازی سیاسی و بد اخلاقی های افراطی در فضای کشور دانست و گفت: رای اعتماد روز سه شنبه، هشداری به حاشیه سازان است که وقت دولت را با ایجاد تنش های غیرواقعی نگیرند؛ هر چند حق انتقاد به رسمیت شناخته شده اما تخریب و بد اخلاقی و ملتهب کردن فضای کشور با هیچیک از اصول و منافع ملی سازگار نیست.

وی یادآورشد: دولت با مجموعه اقدامات و عملکرد خود نشان داده که به وعده اعتدالی خود پایبند است و در این بین نمی توان نقش مجلس را نادیده گرفت زیرا با کمک های مجلس و همیاری نمایندگان و فراکسیون ها از دولت، این گفتمان که بعد از التهابات فراوان سیاسی و اجتماعی بر کشور حاکم شده، بتدریج در حال ریشه گرفتن است و جای خود را بین مردم و سیاست مداران باز می کند.

سالاری تاکید کرد: بهتر است که غوغاسالاران و موج سواران، نگاه کاسبکارانه خود را تغییر داده و در این راهی که مردم و دولت و مجلس در آن قدم گذاشته اند وارد شده و همسو با منافع ملی به نقدهای سازنده و مستند بپردازند و در نظر داشته باشند که مجموع شهروندان این کشور و عقلای سیاسی و مدیریتی آن به راه خطا نخواهند رفت و خروجی خواست ملت و دولت چیزی جز خیر و رفاه برای کشور و آینده آن نیست.