رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با انتقاد از مطرح شدن لایحه انتخاب شهردار توسط مردم گفت: این لایحه خلاف قانون اساسی و قوانین شوراها است و منجر به افزایش تصدی‌گری‌های دولت می‌شود. اگر می خواهید به شورا ها کمک کنید چرا 23 وظیفه ایی را که منجر به ایجاد مدیریت شهری می شود واگذار نمی کنید؟

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران؛ محمد سالاری- رییس کمیسیون شهر سازی و معماری شورا در نودو پنجمین جلسه شورا با اشاره به تهیه لایحه مدیریت یکپارچه شهری گفت: این لایحه مربوط به نهاد شورا است اما شورا با تصویب آن لطمه اساسی می‌بیند زیرا تنها اختیاری که برای شوراها باقی مانده انتخاب شهردار است که این لایحه قصد دارد این اختیار را در شهرهای بالای 200 هزار نفر از شوراها سلب و انتخابات شهردار ها در این شهر ها را با رأی مردم واگذار کند.

 

وی ادامه داد: نهاد شوراها در کشور بیش از سه دوره عمر دارد و اکنون به بلوغ فکری رسیده و ساختار آن در کشور تدوین یافته بنابراین گفتمانی که این روزها در مورد این موضوع مطرح می‌شود گفتمان غریبی است.

 

سالاری افزود: وزیر مرتبط با امور مدیریت شهری در دولت مواضعی کاملاً متفاوت با وزیر کشور دارد. آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی همانگونه که در جلسه شورای شهر مطرح کرد اعتقاد دارد حکم‌روایی مدیریت شهری و سیاسی در شهر باید در هم آمیخته شود و برای تقویت نهاد شورا فرمانداری‌ها در شهرداری‌ها ادغام شوند اما وزیر کشور به دنبال تصاحب اختیارات اندک شوراها است.

 

سالاری خاطر نشان کرد: اگر می خواهید به شورا ها کمک کنید چرا 23 وظیفه ایی را که منجر به ایجاد مدیریت شهری می شود واگذار نمی کنید؟

 

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران تصریح کرد: با انتخاب شهردار توسط مردم هم این انتخابات دولتی می‌شود و امکان مداخله دولت در آن وجود دارد و هم امکان استیضاح و برکناری شهردار به وزارت کشور واگذار می‌شود که این مسئله خلاف اصل 44 قانون اساسی و قوانین شوراها است به همین دلیل از رئیس جمهور می‌خواهیم این موضوع را در کمیته خاص چالش‌های کلانشهرها با حضور شهردار تهران و رئیس شورای شهر و اعضای شورا بررسی کند.

 

سالاری اضافه کرد: وزیر کشور گفته در تدوین این لایحه از تجربه شهرداران باتجربه و رؤسای شوراهای شهر استفاده کردند در حالی که تا جایی که من می‌دانم با هیچ ‌یک از اعضای شورای شهر تهران در این خصوص صحبتی نشده البته ممکن است با برخی شهرداران تمامیت‌خواه که انتظار دارند اختیارات شوراها کمتر شود و شورا نظارتی بر کارشان نداشته باشد مذاکره شده باشد اما مذاکره‌ای با نهاد شورا صورت نگرفته است.

 

وی هشدار دارد: این لایحه مخالف واگذاری تصدی‌گری‌ها به مردم است