رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران به اظهارات در خصوص واگذاری ساختمان جدید با شرایط خاص به کسبه پلاسکو انتقاد کرد.

محمد سالاری گفت:‌ حادثه غمناک پلاسکو به قدری عمیق و بزرگ است که هر چه از زمان وقوع آن دورتر می شویم بیشتر به ابعاد آن پی می بریم اما شرایط احساسی فعلی نباید موجب شود که حق و حقوق کسبه پلاسکو در این بین نادیده گرفته شود.

محمد سالاری با اشاره به زیان های جانبی این حادثه دلخراش گفت: شرایط احساسی فعلی نباید موجب شود که به شرایط دشوار و نگران کننده کسبه ای که اموال شان را از دست داده اند بی توجه باشیم، در این ساختمان، چندصد واحد صنفی و تولیدی و چند هزار کارگر در آن به فعالیت مشغول بوده اند و به نوعی با احتساب خانواده های وابسته کارگران و صاحبان مشاغل رقم بالایی به دست می آید که در این حادثه جانکاه متضرر گشتند.

وی با تاکید بر نگاه از زاویه دیگر به این قضیه یادآور شد: این اتفاق در بدترین شرایط زمانی ممکن به وقوع پیوست یعنی در انتهای سال و اوج کار تولید کنندگان برای بازار شب عید مردم و این مصیبت بزرگی برای این تولید کننده ها و کارگران و خانواده های آنها و از سوی دیگر بازار و اقتصاد شب عید عموم مردم است.

عضو شورای شهر تهران به پیگیری این موضوع اجتماعی، اقتصادی حساس اشاره کرد و گفت: خبرهایی در این روزها به گوش می رسد در خصوص این که بانک مرکزی وامی با سود معین به کسبه ساختمان پلاسکو اختصاص داده و یا این که دولت در نظر دارد مکانی را برای این افراد در نظر بگیرد که بازار شب عید خود را داشته باشند و یا بنیاد مستضعفان که مالک این ساختمان است بیان کرده که ظرف دو سال این ساختمان را از نو بازسازی کرده و با شرایط ویژه ،ملک را به مستاجران واگذار خواهد کرد که هر کدام اگر وعده نباشد در جای خود خوب است.

عضو کمیته حقوقی و فنی شورا برای پیگیری حادثه پلاسکو گفت: مالک این ساختمان باید طبق موازین حقوقی و قانونی مسئولیت بازسازی این بنا را بر عهده بگیرد چراکه کسبه ای که در آنجا مشغول به کار بودند همه دارای حق کسب و پیشه بوده و از این حق در تجارت خود استفاده می کردند و در واقع آنها بنا به اعتماد به مالک و این که اگر مشکلات سخت افزاری در ساختمان وجود دارد مالک خود پیگیر و انجام دهنده است مشغول به کار در این ساختمان بودند.

وی در بیان اهمیت حفظ حق کار و تجارت مالکان و صاحبان مشاغل پلاسکو خاطرنشان کرد: این که اکنون مالک در این فضا بیان می کند که بعد از احداث ساختمان این بنا بر شرایطی به مالکان قبلی واگذار می شود یعنی چه؟ یعنی قرار است سرمایه ای که از این اشخاص از بین رفته و حق سرقفلی و کسب و پیشه ای که نابود شده حالا با شرایط خاص و ویژه ای دوباره به آنها عودت داده شود.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر این که قانون به این صاحبان سرقفلی اجازه تصرف زمین و ساخت ملک و پرداخت اجاره بها به مالک را می دهد خاطرنشان کرد: این که برخی سخنان در فضای احساسی و دردناک این روزهای کشور بیان می شود، درد را به جای کمتر کردن بیشتر می کند و مایه تاسف و تالم است، این افراد در حال حاضر همه زندگی و دارایی خود را از دست داده اند و ضرورت دارد در این شرایط رفتار منصفانه تری با آنها شود.

سالاری اظهار امیدواری کرد: مسئولین متوجه باشند که دادن وعده های امیدوار کننده به مالباختگان پلاسکواقدامی خوب و امید بخش است اما نباید با تعیین شرط و شروط بر دامنه نگرانی مالباختگان افزوده شود وهمه نهادها و ارگان ها به سهم خود امتیازات مناسبی را برای کسبه مالباخته پلاسکو در نظر بگیرند تا آنها هر چه زودتر به چرخه کار و تولید و اقتصاد کشور بازگردند زیرا در آستانه شب عید بیشتر تولید کنندگان پلاسکو برای تامین مایحتاج پوشاک مردم برنامه ریزی کرده بودند و اکنون بجاست که مسئولان تسهیلاتی را برای کسبه مالباخته در نظر بگیرند تا آنها بتوانند اقلام تولیدی خود را در محیطی مناسب همچون نمایشگاههای بهاره به فروش برسانند.