اولین جلسه اعضای کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با مدیران سازمان نوسازی شهرداری تهران با محوریت برنامه ها و اقدامات سال 98 در خصوص بافت فرسوده برگزار شد.

محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در حاشیه این جلسه با اشاره به تصویب برنامه پنجم توسعه شهر تهران در سال گذشته گفت: در سال 97 در ‌تعامل با شهرداری تهران و سازمان نوسازی توانستیم مجموعه ای از احکام و سرفصل های لازم برای بازآفرینی شهری در ابعاد مختلف را در برنامه پنجساله بگنجانیم، همچنین در فرایند تدوین و تصویب بودجه سال 98 نیز با محوریت کمیسیون شهرسازی و معماری و همکاری بسیار خوب سایر کمیسیون ها از جمله کمیسیون سلامت و محیط زیست، توانستیم اعتبارات قابل توجهی را به پروژه های بهسازی محیطی در محلات دارای بافت فرسوده اختصاص دهیم.

وی ادامه داد: به نظر می رسد که سال 98 فرصت بسیار خوبی برای تحقق و عملیاتی شدن احکام برنامه 5 ساله سوم و همچنین احیاء، نوسازی، بهسازی و بازآفرینی شهری در محلات دارای بافت فرسوده مبتنی بر رویکرد مدیریت شهری جدید باشد.

سالاری با اشاره به جلسه امروز کمیسیون شهرسازی و معماری با سازمان نوسازی شهرداری تهران اظهارداشت: در ابتدای این جلسه گزارشی جامع و برگرفته از اسناد فرادست و ملاک عمل توسط سازمان نوسازی ارائه شد. این سازمان سه رویکرد اصلی توسعه محله ای با محوریت سکونتگاه های مسکونی و رویکرد بازآفرینی شهری با محوریت فضاهای شهر و عرصه ها و اعیانی های غیرمسکونی که به دلیل شکل گیری نامتجانس و ناپایدار مابقی کاربری های خدماتی، صنعتی، تجاری و غیره موجب ایجاد فضای بسیار نامطلوب شهری شده اند و رویکرد سوم تهیه طرح‌ها و برنامه‌های بازآفرینی شهری، تأمین مالی و بهبود هماهنگی های بین بخشی را مد نظر قرار داده است.

وی ادامه داد: مجموعه این برنامه ها و پروژه های تعریف شده، می تواند به عنوان یک رویکرد جدید در مدیریت شهری، به بازآفرینی شهری در محلات هدف منجر شود و سپس به عنوان یک الگو در سایر محلات و شهرهای کشور مورد استفاده قرار گیرد.

سالاری با تاکید بر اینکه موضوع احیاء، نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده و بازآفرینی شهری صرفا رسالت مدیریت شهری نیست اظهار داشت: قرار نیست مدیریت شهری نسبت به انجام این مهم به تنهایی اقدام کند بلکه نهاد مدیریت شهری باید به عنوان نهاد اصلی، در راستای هماهنگی، راهبری و هدایت برای عملیاتی شدن رویکرد بازآفرینی عمل کند، آن هم با محوریت مشارکت دهی جامعه شهری و مالکان املاک و اراضی واقع در بافت فرسوده و سرمایه گذران و تسهیلگران و هماهنگی های بین بخشی که بین سازمان ها و نهادهای دولتی باید انجام شود.

این عضو شورای شهر تهران افزود: . لذا ما در سال 98 باید بتوانیم مجموعه سرفصل های برنامه 5 ساله سوم و رویکردهای تبیینی ذیل آن را به یک الگوی قابل دفاع تبدیل کنیم به نحوی که شاهد بروز و ظهور واقعی آثار مثبت آن در محلات هدف باشیم تا مجموعه این اقدامات منجر به ارتقا واقعی کیفیت و بهسازی محیطی و نهایتا ارتقاء کیفیت زندگی شود. این موضوع موجب می شود، جامعه شهری و سایر سازمانها و نهادها بیشتر به مدیریت شهری اعتماد کنند و نهایتا نهضت بازآفرینی شهری بصورت کامل و جامع به یک وظیفه همگانی و فراگیر در بین جامعه شهری و مسئولین تبدیل شود.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: در پایان جلسه امروز مقرر شد این جلسات بصورت مستمر و حداقل یک ماه یکبار در ستاد یا مناطق و محلات برگزار شود، ضمن اینکه ما در راستای ایفای نقش نظارتی خود بازدیدهای لازم را از پروژه های در درست اقدام و برنامه های درحال اجرا خواهیم داشت.

وی تصریح کرد: همچنین قرار شد جلسه آتی با هماهنگی و محوریت سازمان نوسازی شهرداری تهران طی حداکثر دو هفته آینده با حضور روسای کارگروه های تخصصی ذیل ستاد بازآفرینی شهر تهران تشکیل شود. متاسفانه با توجه به برگزاری اولین جلسه ستاد بازآفرینی به ریاست شهردار تهران و حضور رییس شورای شهر و تمام دستگاه ها و نهادهای عضو ستاد در سال گذشته اما هنوز جلسات کارگروه های تخصصی ذیل این ستاد تشکیل نشده است و ما در کمیسیون شهرسازی و معماری و همچنین سازمان نوسازی این موضوع را پیگیری می کنیم تا در آینده نزدیک جلسات با حضور مسئولین کارگروه های مرتبط که بخشی از آنان از معاونین شهرداری و بخشی از معاونین استانداری و مسئولین سازمان ها و نهادهای دولتی هستند بصورت منظم برگزار شود.

سالاری افزود: تشکیل جلسات کارگروه های مذکور منجر به بهبود هماهنگی های بین بخشی می شود و همچنین ما می توانیم مجموعه تعهداتی را که به موجب مصوبات سال 97 در قبال بازآفرینی شهری به عهده دولت قرار دارد از جمله تخفیف در واگذاری انشعابات، تخفیف 50 درصدی در بیمه کارگران ساختمانی املاکی که در بافت فرسوده قرار دارد و پرداخت بخشی از سود وام بانکی سرمایه گذراران بافت فرسوده را پیگیری کنیم تا فرایند بازآفرینی شتاب بیشتری بگیرد.