محمد سالاری در گفت‌وگو با ایسنا، در تشریح روند کار شوراها به ویژه شورای شهر تهران گفت: رأی بالا موجب شده تا انتظارات از شورای شهر تهران بسیار گسترده شود اما در مقابل اختیارات شورا بسیار اندک و شکننده است که امیدواریم با تعامل ایجاد شده میان مجموعه مدیریت شهری، دولت و مجلس در مسیر افزایش اختیارات شورا و به سرانجام رساندن لایحه مدیریت یکپارچه شهری گام‌های موثری برداشته شود.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به وجود رویکرد شفاف‌سازی و فساد ستیزی در میان اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد:وجود رویکرد شفاف سازی و فساد ستیزی به صورت سیستمی از نقاط قوت شورای پنجم است که ظرف حدود هشت ماه گذشته، شورا تا حد زیادی توانسته در این حوزه موفق باشد. هرچند که راه بسیار طولانی برای تحقق کامل شفافیت و مبارزه با فساد پیش روست.

وی ادامه داد: در پس همه تصمیم‌گیری‌ها، قراردادها، اقدامات و انتخاباتی که در حوزه مدیریت شهری انجام می‌شود باید حضور مردم پررنگ باشد و به نوعی همه اقدامات در منظر عموم انجام شود و دیده‌بان‌های شهری در هر یک از امور توانایی پیگیری را داشته باشند.

سالاری با اشاره به یکی از چالش‌های پیش‌روی شورای پنجم گفت:ایجاد اعتماد برای جلب مشارکت شهروندان خود یک چالش است چراکه متاسفانه طی سال های گذشته بی اعتمادی عمیقی بین مردم و سایر ذینفعان شهر از جمله سازمان‌ها، شهرداری و شورا ایجاد شده است.اگر بتوانیم اعتماد را میان مردم ایجاد کنیم در پی آن مشارکت واقعی شکل می‌گیرد و با این ابزار می‌توانیم بسیاری از مشکلات را حل کنیم.

این عضو شورای شهر تهران افزود: البته باید در نظر داشت که شهروندان هم می بایست حقوقی که شهر برعهده آنها قرار داده است را به طور کامل شناسایی و رعایت کنند، بسیاری از مشکلاتی که در حال حاضر در شهر تهران همانند ترافیک، آلودگی هوا و وقوع تخلفات ساختمانی وجود دارد، در پی این موضوع رخ می‌دهد که شهروندان حقوقی که شهر به گردن آنها است را یا نمی‌شناسند و یا رعایت نمی‌کنند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر لزوم مشارکت مردم در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌های شوراها بیان کرد: شورا به عنوان پارلمان محلی باید به نحوی عمل کند که شهروندان تعلق خاطر خود به شهر را به خوبی درک کنند تا به معنای واقعی شعار شهر من خانه من محقق شود.

سالاری ادامه داد: ما باید بتوانیم با اطمینان بخشی به سازمان‌ها، نهادها و حاکمیت رابطه شورا با سایر سازمان‌ها و نهادهای مستقر در شهر را با یک راهبرد مناسب بهبود دهیم که این موضوع از مشکلات پیش‌روی شورای پنجم است.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران افزود: ذی‌نفعان شهر بسیار زیاد هستند؛ اما اختیارات شورا اندک و شکننده است. امیدواریم در تعامل دولت و مجلس و حاکمیت در این مقطع زمانی اتفاقاتی به نفع مردم همچون به سرانجام رسیدن مدیریت یکپارچه شهری شکل بگیرد.