ظهر یک شنبه هفتم اردیبهشت ماه سال 93 تفاهم نامه ای میان شورای اسلامی شهر تهران به نمایندگی محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری این شورا و سازمان نظام مهندسی به نمایندگی سعید غفرانی رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران به امضا رسید.

 

هدف از تفاهم نامه، بهره گیری از توانمندیها، ایجاد و گسترش هم فکری و همکاری فنی، مهندسی، علمی، آموزشی و پژوهشی طرفین می باشد.

 

بر اساس این تفاهم نامه هر یک از طرفین دو نفر از متخصصین خود را به عنوان نماینده تعیین و ظرف مدت یک ماه به طرف مقابل معرفی می کنند تا این افراد جلسات ماهیانه مشترکی را برگزار وبرنامه ریزی و هماهنگی های لازم را انجام دهند.

 

گفتنی است مدت زمان این تفاهم نامه از زمان امضا 2 سال است که در صورت رضایت طرفین قابل تمدید است.

 

از زمینه های همکاری میان این دو سازمان نیز می توان به همکاری برای ارتقا آگاهی و نهادینه کردن نقش مردم و مشارکت واقعی آنها در امور توسعه و عمران و آبادانی شهر، همکاری برای احیا، تقویت و توسعه فرهنگ و ارزشهای ایرانی و اسلامی در شهرسازی شهر تهران، تشکیل شبکه ای از گفتمان تخصصی در حوزه شهرسازی، استفاده از ظرفیت متخصصان شهرساز و سایر رشته های هفتگانه در ارائه خدمات کارشناسی اشاره کرد.

 

برگزاری همایش ها، سمینارها، نشست های تخصصی و کارگاههای آموزشی و مسابقات شهرسازی؛ افزایش توان نظارتی مدیریت شهری جهت تحقق راهبردهای طرح برای تحقق راهبردهای طرح جامع و تفصیلی شهر تهران؛ تقویت جایگاه شهرسازی و معماری در فعالیت های مدیریت شهری؛ تقویت نقش شورای اسلامی شهر تهران و سازمان نظام مهندسی در تصمیم سازی های شورای عالی معماری و شهرسازی و معماری؛ ترویج شاخص ها، اصول و ضوابط شهرسازی و معماری و رشد و آگاهی شهروندان نسبت به آنها از دیگر زمینه های همکاری میان طرفین قرارداد است.

 

همکاری برای تحقق مفاد مصوبات شورای اسلامی شهر تهران در حوزه شهرسازی و معماری؛ ارتقا هویت شهر تهران؛ حفظ بافت های تاریخی و میراث فرهنگی و مناظر طبیعی شهر تهران؛ بستر سازی و بهبود خدمات نظام مهندسی در شهر تهران؛ همکاری در فعالیت های دانش بنیان؛ تحقق سیاست های ابلاغی نهاد های فرادست در حوزه شهرسازی؛ مشارکت با کمیته برگزار کننده روز جهانی شهرسازی از دیگر مفاد همکاری در این تفاهم نامه است.

 

همچنین همکاری در زمینه افزایش کیفیت امور شهرسازی و معماری و ساخت و ساز شهر تهران و ترویج بکارگیری فناوری ها و تکنولوژی های نوین؛ هم اندیشی و مشارکت برای بهره گیری از خدمات مشاوره ای سازمان نظام مهندسی در تصمیم سازی های مدیریت شهری و معرفی مهندسین مجرب و اساتید با تجربه عضو سازمان، برای برگزاری دوره های آموزش تخصصی مورد نیاز شورای اسلامی شهر تهران میان سازمان نظام مهندسی و شورای شهر تهران در قالب این تفاهم نامه به امضا رسید.

 

در این خصوص ، رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در برنامه پنج ساله دوم شهرداری تدوین احکامی به منظور استفاده از ظرفیت‌های NGOها، اصناف، سازمان ها و نهادها لحاظ شده است، گفت: یکی از این سازمان‌ها، سازمان نظام مهندسی استان تهران است که عملکرد مثبتی در جهت ساخت و ساز شهر در سطح خرد و کلان داشته است.

 

وی ادامه داد:‌ شاهد گودبرداری‌های پرخطری که یکی از معضلات شهر تهران بوده به صورت گسترده بوده‌ایم و سازمان نظام مهندسی در این زمینه بازدیدهای موردی را داشته است.

 

سالاری با بیان اینکه تعامل با NGOها، سازمان‌ها، نهادها و … یکی از راه کارهای تحقق حوزه شهرسازی و معماری است گفت: بعد از تقویت نظارت اجتماعی استراتژی تشکیل و تقویت ذینفعان یکی از مواردی است که می‌تواند مدنظر قرار گیرد.

 

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه شورای شهر در سه دوره گذشته خود در طرح‌ها و پروژه‌های شهری به عنوان دادستان و مدعی‌العموم ورود کرده است اظهار کرد: شوراها باید بسترسازی لازم را جهت ارزیابی دیدبان‌های شهری داشته باشند و به عنوان ناظر نقش داوری بین شهرداری، مدیریت شهری و NGOها ایفا کنند.

 

سالاری افزود: متاسفانه در شهر تهران شاهد هستیم که پروژه‌ها انجام و به اتمام می‌رسد اما بعد از آنکه پروژه کامل شد نخبگان نسبت به نقد آن اقدام می‌کنند.

 

سعید غفرانی – رییس سازمان نظام مهندسی نیز با بیان اینکه به زودی 100 هزار عضو را خواهیم داشت گفت:‌ نظام مهندسی خود را عضوی از شورا می‌داند و شورای شهر نیز نگاه متقابلی دارد.

 

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر زمان ارائه شناسنامه فنی به ساختمان‌ها عنوان کرد: اجرای قانون نظام مهندسی نیازمند تعامل مناسب با سایر دستگاه‌هاست و شناسنامه فنی ساختمان نیز در حال عملیاتی شدن است هرچند که با سطح ایده‌آل خیلی فاصله داریم.

 

رییس سازمان نظام مهندسی با بیان اینکه شناسنامه فنی ساختمان هویت ساختمان است اظهار کرد:‌ شناسنامه فنی ساختمان برای ساختمان‌های بالاتر از 2000 متر ارائه می‌شود اما باید به متراژهای پایین‌تر تقلیل یابد.

 

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر برخورد با گودبرداری‌های غیرقانونی تصریح کرد: یک سال است که به طور جدی در زمینه گودبرداری ورود کرده‌ایم اما سازمان نظام مهندسی در این زمینه متوقف‌کننده نیست و شهرداری با وجود گزارش‌های مناسب به خوبی در این راستا اقدام کرده است.