رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران گفت: آنچه در اثر ظهور مدرنیسم اتفاق افتاد بر معماری و شهرسازی ما تأثیر گذاشت و باعث شد تا ما هویت‌ها را کنار بگذاریم اما مدرنیسم به طور کامل وارد ساختمان‌های ما نشد و ما وجه عقلانیت آن را که وجهی مثبت است، وارد ساخت و ساز‌ها نکردیم و فقط تأثیر آن در نماها به وجود آمد.

 

محمد سالاری در اولین همایش شهرسازی و نظام مهندسی ساختمان با بیان اینکه هیچگونه پیشرفتی در زمینه هویت بخشی به کلانشهر‌ها نداشته‌ایم، گفت: مقام معظم رهبری بار‌ها در این رابطه اظهارنظر منتقدانه داشتند. علیرغم اینکه 30 سال از تأسیس رشته شهرسازی در ایران می‌گذرد، اما هنوز نتوانسته‌ایم نظام‌نامه جامعی که قابلیت اجرا داشته باشد، در کشور داشته باشیم. حتی آقای قالیباف که به مقام معظم رهبری گزارش می‌دادند، عنوان کردند که ما هیچ کارنامه قابل قبولی نداریم.

 

وی اضافه کرد: بعد از این دیدار که همزمان با تدوین احکام برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران، شورای اسلامی شهر تهران علیرغم اینکه ترکیب آن متشکل از دو طیف سیاسی نسبتاً برابر است، با رویکردی کاملاً کارشناسانه توانست بسیاری از احکام برنامه پنج ساله را تغییر دهد و بسیاری از احکام را اضافه کند.

 

سالاری اضافه کرد: جامعه شهرسازی باید در فرایند صدور پروانه دیده شوند؛ همانگونه که ما در فرآیند سیستمی صدور پروانه شهرداری را ملزم کرده‌ایم تا همانطور که بحث پلان های داخلی ساختمان‌ها مد نظر است، نماهای بیرونی هم دیده شود.

 

وی با انتقاد از عملکرد معاونت‌های معماری و شهرسازی شهرداری‌ها گفت: این معاونت‌ها در بیشتر اوقات زیرمجموعه معاونت مالی شهرداری بوده و به دنبال کسب درآمد بیشتر بوده‌اند و امروز شاهد نابودی باغ‌ها هستیم. یکی از دلایل وقوع این مسئله هم مصوبه‌ای بود که باعث شد کلان‌شهر‌ها خودشان را اداره کنند و خود‌گردان باشند.

 

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: بر اساس بندی از طرح تفصیلی اراضی ذخیره توسعه شهری وزارت راه و شهرسازی که قرار بود برای سرانه‌های هفتگانه در نظر گرفته شود، کاربری اداری و تجاری می‌گیرند و وزارت راه و شهرسازی طی همین مصوبه به‌اندازه تمام شهرداری تغییر کاربری می‌دهد. همین ساختمان وزارت راه و شهرسازی که دبیرخانه شورای عالی معماری و شهرسازی آنجا دایر است، در اثر همین بند ایجاد شده است یعنی در وسط اراضی عباس‌آباد.

 

وی خطاب به غفرانی، رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران هم یک تذکر داد و گفت: امیدواریم سازمان نظام‌مهندسی ساختمان دچار معضلی که گریبان معاونت معماری و شهرسازی شده است، نشود و به‌جای پرداختن به رسالت اصلی خودش درگیر مسائل مالی و تقسیم سهمیه نشود. به‌هرحال فضای ارائه خدمات مهندسی باید یک فضای رقابتی باشد تا شکوفایی صورت بگیرد. واقعیت این است که قریب 80 درصد همین مهندسان از مسیری که جامعه مهندسی در جهت نحوه توزیع سهمیه‌ها در پیش‌گرفته ناراضی هستند.