اعضای کمیسیون شهرسازی و معماری در دیدار با معصومه ابتکار ،رییس سازمان محیط زیست کشور به طرح مشکلات شهر تهران در حوزه زیست محیطی و بررسی زمینه های همکاری در بخش های مشترک، پرداختند.

 

محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی ومعماری شورای شهر تهران در این جلسه با اشاره به تشکیل سه کمیسیون جدید در دوره چهارم شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت : مهم ترین این کمیسیون ها ، کمیسیون شهرسازی و معماری بود که در دیداری هم که با مقام معظم رهبری داشتیم ایشان از تشکیل این سه کمیسیون ابراز خرسندی نمودند و بر تقویت کمیسیون شهرسازی و معماری تاکید کردند.

 

وی ادامه داد: ماموریت های حوزه شهرسازی از مهم ترین ماموریت های مدیریت شهری و نهاد شورا می باشد که صیانت از اسناد فرادست ، طرح جامع و طرح تفصیلی شهر تهران ، تحقق طرح های موضعی و موضوعی – که ارتباط تنگاتنگی با ماموریت های حوزه محیط زیست دارد- ساماندهی سیما و منظر شهری ، هویت بخشی به شهر تهران بویژه با محوریت ایرانی- اسلامی ، نوسازی و بهسازی بافت فرسوده و … را در بر میگیرد.

 

سالاری با اشاره به اینکه کمیسیون باغات ذیل کمیسیون شهرسازی ومعماری شورای شهر تهران است ، گفت: یک بخشی از مشکلات باغات ،مرتبط با کمیسون شهرسازی است. متاسفانه علی رغم دغدغه شوراهای گذشته و شورای فعلی و با توجه به ارزش قابل توجه زمین در شهر تهران ،بویژه باغاتی که در مناطق شمالی و غربی تهران قرار گرفته اند ، به دلیل آنکه ساخت و ساز در آنها سود زیادی را برای مالکان آنها به همراه می آورد ،سبب شده تا شاهد از بین رفتن باغات تهران باشیم.

 

وی افزود: شورای سوم به منظور جلوگیری از قطع درختان در این باغات مجموعه مصوباتی را ابلاغ کرد، مبنی بر اینکه سطح اشغال ساختمان ها 30 درصد از کل باغ باشد و واگذاری ها بصورت عمودی صورت گیرد ، هرچند نیت قانونگذار خیر بوده است اما در عمل شاهد هستیم در کلیه باغاتی مورد ساخت و ساز قرار گرفته اند. به طوریکه اولا در شهرداری های مناطق و شورای معماری مناطق واگذاری ها تا 50 درصد هم صورت گرفته است و ثانیا به بهانه تامین پارکینگ در طبقات زیر زمین اشغالات به 80 و 100 درصد هم رسیده است، ضمن اینکه جانمایی رمپ و لوپ ها چون در آن قانون بدرستی پیش بینی نشده است ،عملا نابودی باغ ها را رقم می زند .

 

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در خصوص جابجایی درختان گفت: این جابجایی ها چون بصورت علمی و حرفه ای و با تکنولوژی روز انجام نمی شود موجب خشک شدن درختان شده است.

 

وی خطاب به متولی محیط زیست کشور یکی دیگر از مهم ترین مطالبات نمایندگان مردم در شورای شهر را ممانعت از پیشروی و ساخت و ساز در شهرهای اقماری تهران خواند و اظهار داشت : ساخت و سازهای بی رویه در شهرهای اقماری علی الخصوص در حریم شهرها مشکلاتی را برای کلانشهرها بوجود آورده است .همانطور که میدانید مساحت حریم تهران با شهرهای اقماری 10 برابر مساحت محدوده شهر تهران است و ما در کمیسیون ماده 7 در شورایعالی شهرسازی نسبت به این پارسلی که تغییر کرده است دغدغه داریم ، چراکه شاهد از بین رفتن حریم تهران بعنوان تنها محل تنفسگاهی و تفرجگاهی پایتخت هستیم .ضمن اینکه فضای رقابتی منفی در شهرهای اقماری به تقلید از گذشته تهران برای ساخت و ساز به وجود آمده که به شهر آسیب می رساند.

 

سالاری با اشاره به بازدیدی که به همراه اعضای کمیسیون شهرسازی و معماری از اوشان و فشم داشتند ، ادامه داد: همانطور که درجریان هستید برای ازبین بردن رودخانه ها ، کوه ها و باغات در شهرهای اطراف تهران هیچ محدودیتی وجود ندارد .حتی ، در گزارش شهرداری این منطقه اعلام شد که قانونی برای جلوگیری از نابودی باغات در حال اجراست و آن گرفتن سه میلیون تومان در قبال از بین رفتن هر متر مربع باغ است ، این در حالی است که عملا این موضوع به تخریب باغات می انجامد. این مشکل در شهرهایی مانند بومهن ، رودهن ، جاجرود ، دماوند و شهریار هم وجود دارد.

 

این عضو شورای شهر خطاب به دکتر ابتکار گفت : با توجه به دغدغه های زیست محیطی شما و همچنین عضویتان در کمیسیونی که در سطح دولت برای مشکلات کلانشهرها ایجاد شده است ، این موضوعات را به جد پیگیری کنید . البته در گذشته برخی راهکارهای موضعی و مقطعی صورت گرفته است اما سریعا فروکش کرده است .

 

وی با تاکید بر اینکه در شهرهای شمالی کشور یک فاجعه زیست محیطی در حال وقوع است ، افزود: بدترین کاری که در آنجا صورت می گیرد از بین بردن باغات بدون طرح و برنامه است . زیرا هم باغات از بین میروند و هم سرمایه ملی بدون هیچ نظارت فنی نابود می شود ، چرا که ساخت و سازها بصورت متخلفانه انجام می شود.

 

رییس کمیسیون شهرسازی ومعماری شورای شهر تهران اظهار امیدواری کرد : در فرصت تاریخی پیش آمده در تعامل بین نهاد شورا و دولت شاهد تحقق مدیریت یکپارچه شهری و واگذاری تصدی گری ها ی درون شهری بر اساس ماده 44 قانون اساسی به شهرداری باشیم.

 

سالاری ادامه داد : ما در شورا در جهت اصلاح بارگذاری قانون باغات طرحی را ارائه کرده ایم که با محوریت سه کمیسیون شهرسازی و معماری ، سلامت و محیط زیست و حقوقی و نظارت در حال اجراست . در همین راستا در موضوع اراضی سوهانک بصورت جدی ورود کردیم و علی رغم اینکه معتقد هستیم اعضای تعاونی های دخیل در ساخت و ساز این اراضی دارای حقوق مکتسبه ای هستند و باید به مطالبات خود برسند ، پروژه ها را متوقف کردیم.

 

وی در بحث جمعیت پذیری تهران گفت:از آنجایی که منابع اکولوژیکی ما توان محدودی دارند و توانایی این میزان جمعیت پذیری را ندارند این مساله دغدغه شورا و شهرداری است . با توجه به مغایرت های طرح تفصیلی و جامع شهر تهران ، در صورت تحقق افزایش جمعیت شهر به 13 میلیون نفر، شاهد مشکلات عدیده ای برای تهران خواهیم بود.

 

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران افزود: این در حالیست که جمعیت پذیری تهران 5/10 نفر است. لذا با توجه به جلسه ای که قرار است در شورایعالی شهرسازی به منظور بازنگری طرح تفصیلی برگزار شود ، اعلام می کنیم که ما مخالف بازنگری کلی طرح هستیم ، چراکه 80 درصد این طرح اجرایی شده است و زیر و رو کرد آن تبعات اجتماعی در پی دارد. هرچند بازنگری در 3-4 مورد ضرورت دارد.

 

وی اظهارامیدواری کرد که سازمان محیط زیست در واگذار اراضی عمومی به شهرداری ها کمک کند و بهره برداری و حفاظت از آنها را به عهده شهرداری بگذارد.

 

در ادامه محمد حقانی ، رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با اشاره به اینکه تا کنون 250 هکتار از باغات تهران کاهش پیدا کرده است ، اظهارداشت: ما از ابتدای انقلاب هیچ در آمد مشخصی را برای شهرداری ها مصوب نکردیم و هر کسی به نحوی در آمدی برای شهر ایجاد کرد، که مضرترین آن فروش شهر بود .

 

حقانی گفت :شهرداری ها برای کسب در آمد ، به فروش تراکم رو می آورند و تاسف بار تر آنکه این درآمدها از فروش تراکم ، برای زیر ساختهای شهر هم هزینه نمی شود ، در صورتیکه ما باید شهرها را در زیر ساخت ها تقویت کنیم .

 

وی ادامه داد: مگر توان طبیعی شهر تهران چه قدر است . ما که دم از بی آبی می زنیم ، این ساخت و ساز ها به کجا خواهد رسید و تهران از شمال و جنوب و غرب و شرق تا کجا پیش خواهد رفت. هر پروانه ساختمانی که در کلانشهرها صادر می شود به ترفند های مختلف ، کلی درخت از بین می رود .

 

حقانی خاطرنشان کرد: خانم ابتکار آن نامه ای که از دفتر مقام معظم رهبری خدمت شما ارسال شد، مشخص می کند که ایشان هم دغدغه دارند اما با وجود این دغدغه ها ، هنوز این روند ادامه دارد و درآمدها بر اساس شهر فروشی صورت می گیرد.ما دیگر در تهران نه آب داریم ، نه خاک و نه هوا.

 

این عضو شورای شهر خطاب به معاون رییس جمهور گفت : درخواست ما اینست که موضوع مدیریت همسان و یکپارچه که ما در صحن شورا هم مطرح کردیم حداقل در حوزه محیط زیست محقق شود تا بتوانیم قدمی برای شهر بر داریم .

 

همچنین محمد مهدی تندگویان ، نایب رییس کمیسیون شهرسازی و معماری با انتقاد از اینکه طی یکسال گذشته ما ثمره ای که از حضور افرادی چون شما در دولت انتظار داشتیم هنوز تحقق نیافته است ، ادامه داد: در تعریف محیط زیستی ، شهر به آب و زمین و هوا نیاز دارد ، اما این درحالیست که دیگر تهران از این سه گزینه محروم شده است و ما دیگر نه هوا داریم ، نه زمین مناسب و نه آب و این یک هشدار بسیار جدی است . چراکه وقتی کشور به سمتی می رود که تمام نشانه های محیط زیست را از دست می دهدو علی رغم مصوبات و پیگیری ها ، به جایی نمی رسیم ، یعنی اهرم بازدارنده ای وجود ندارد.

 

وی افزود: به نظر من یک تفاهم نامه اساسی بین دولت و قوه قضاییه در خصوص تخلفات محیط زیست باید وجود داشته باشد تا برخوردها جدی شود. در حال حاضر چنین چیزی وجود ندارد و قوه قضاییه تخلفات حوزه محیط زیست را اصلا تخلف محسوب نمی کند و نمی توان مانع تخلفات زیست محیطی شد ،چراکه قوه قضاییه حقوق مالکانه اشخاص را به حقوق عام المنفعه ترجیح می دهد. به این دلیل است که شورای شهر هر مصوبه ای را هم بگذراند فایده ای ندارد.

 

این عضو شورای شهر با اشاره به اینکه ما حریف شهرداری ها نیستیم گفت: در حوزه بازیافت زباله، تهران در حد صفر است و از نظر علمی و تخصصی اصلا قابل قبول نیست . در صورتیکه در کشورهای دیگر از زباله بعنوان طلای سیاه یاد می کنند و در نیروگاه هایی که دارند از آن استفاده های مفید می کنند،ولی این طلای سیاه در تهران در دست پیمانکاران خرد است که گاه قراردادهای خاص و غیر استاندارد با شهرداری ها دارند و تمام آسیب آن به مردم می رسد. ما نتوانستیم حریف شهرداری شویم ولی دولت باید دخالت کند تا جایی که معضل زباله در این شهر حل شود ، چراکه ما باید از این زباله ها بهره برداری سوختی کنیم.

 

وی ادامه داد : مورد بعدی تهدید اساسی باغات و فضای سبز است که دراینجا معضل ما نهادهای دولتی و وزارتخانه ها هستند.

 

تندگویان گفت : برخی تعاونی های مسکن ، غده سرطانی شهر تهران شده اند و دولت باید حداقل در زمینه تعاونی های مسکن وزارتخانه ها یک ساماندهی انجام دهد .چون ساماندهی آن ها در اختیار شورا نیست.

 

در پایان این جلسه معصومه ابتکار ، رییس سازمان محیط زیست کشور و محمد سالاری ، رییس کمیسیون شهرسازی و معماری و در خصوص امضای تفاهم نامه ای میان سازمان حفاظت محیط زیست و این کمیسیون در حوزه های مشترک ، اعلام آمادگی کردند .