رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با تاکید بر لزوم تحقق مشارکت موثر شهروندان برای مدیریت شهر، افزود: قطعا با تحقق مشارکت شهروندان می‌توان بسیاری از پروژه‌ها را به بهترین شکل ممکن در سطح شهر اجرایی کرد.

 

به گزارش ایسنا، حمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در جمع شورایاران منطقه ۴ با تاکید بر لزوم تحقق مشارکت موثر شهروندان برای مدیریت شهر، گفت: شورای اسلامی شهر تهران در دوره پنجم هشت ماه از فعالیت خود را سپری کرده و طی هشت ماه گذشته شاهد تحولات بسیاری در حوزه تصمیم سازی‌ها و تصمیم گیری‌های مدیریت شهری تهران بوده‌ایم.

وی افزود: در حوزه شفاف سازی و تحقق رویکرد اتاق شیشه‌ای و همچنین افزایش نظارت همگانی، بی‌تردید موثرترین عامل همراه کردن همه ذینفعان در تصمیم گیری‌ها است که این موضوع از اولویت‌های پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران است.

وی ادامه داد: به عنوان یکی از اعضای شورای پنجم شهر تهران که در شورای دوره چهارم نیز حضور داشتم باید اعلام کنم که شورا در دوره پنجم تا حدود زیادی به اهداف خود در خصوص افزایش مشارکت موثر مردم نائل آمده است.

وی تاکید کرد: یکی از مهمترین اولویت‌های ما و شورایاران این است که اعتماد از دست رفته را احیا کنیم. بی تردید اگر توانستیم این مهم را محقق کنیم مشارکت مردم در مدیریت شهری شکل خواهد گرفت. قطعا اداره کلانشهری همچون تهران با مجموعه پیچیدگی‌های مدیریتی و بار حاکمیتی که تحمل می‌کند بدون مشارکت مردم امکان پذیر نخواهد بود. مجموعه‌ای از سختی‌ها در مدیریت شهری به دلایل مختلفی شکل گرفته که قطعا بدون تحقق مشارکت واقعی محلات تهران در تصمیم گیری‌ها، تعریف پروژه‌ها، جانمایی پروژه‌ها و … نمی‌توان موفقیت را کسب کرد.

وی ادامه داد: گر توانستیم در فرآیند ایجاد پروژه‌های بزرگ مقیاس، ذینفعان پروژه و نظر کارشناسی را به همراه پیوست‌ها مد نظر قرار دهیم قطعا شاهد تحقق پروژه‌هایی موثر و مفید برای شهر خواهیم بود. به این ترتیب مشارکت شهروندان موجب ارتقای کیفیت زندگی در شهر خواهد شد.

سالاری در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع لایحه درآمدهای پایدار شهرداری‌ها اشاره کرد و افزود: از دهه 60 تا کنون مقرر بود که لایحه درآمدهای پایدار شهرداری‌ها از سوی دولت به مجلس ارائه شود تا با نهادینه شدن این لایحه امکان مدیریت شهری به صورت مستقل توسط شهرداری‌ها فراهم شود اما متاسفانه تا کنون این امر محقق نشده است.

وی ادامه داد: ما در طول هشت ماهه گذشته بسترسازی‌های خوبی را در هم در تدوین بودجه سال 97 انجام داده‌ایم و هم حلقه‌های فکری مناسبی برای برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران شکل داده‌ایم.

به گفته سالاری، یکی از مهمترین چالش‌های شهر و شهرداری تهران در حوزه نرم افزاری است که باید اقدامات لازم در این حوزه انجام شود. چرا که در دوره‌های گذشته بیشتر پروژه‌های اجرایی در حوزه سخت افزاری بوده لذا شاهد پیشرفت خوبی در این حوزه بوده‌ایم.

رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود به جایگاه برجسته نهاد شورایاری‌ها اشاره کرد و افزود: نهاد شورایاری‌ها در دوره اول نهادینه و مصوب شد و در دوره‌های بعدی با حمایت شورا توانست در مسیر خود حرکت کند. به شکلی که امروز سایر شهرها با الگو گرفتن از تهران می‌خواهند شورایاری‌ها را در شهرهای خود پیاده سازی کنند.

وی ادامه داد: امروز خوشبختانه رابطه معناداری میان شورا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دولت برقرار شده لذا تصور می‌کنم می‌توانستیم ظرف هشت ماه گذشته ظرفیت‌های واقعی شورایاری‌ها در محلات را احیا کنیم. به عنوان یک نماینده شورای اسلامی شهر تهران در این حوزه دغدغه مهمی دارم و اعتقاد دارم شورای اسلامی شهر تهران در دوره پنجم هنوز در حد انتظار شورایاران برنامه‌های مناسب خود را عملیاتی نکرده، لذا این نوید را می‌دهم که در ماه‌های آینده شاهد اتفاقات خوبی در حوزه شورایاری‌ها خواهیم بود.