محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در جریان بازدید از پروژه احیاء و نوسازی 26 پلاک فرسوده در منطقه 17 در جمع خبرنگاران گفت:موضوع نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده یکی از مهم ترین اولویت های مدیریت شهری تهران و سایر کلانشهرها و دولت است. این یک فرصت تاریخی برای شورا و شهرداری است که با همکاری تمام دستگاه ها و با کمک بخش خصوصی و سرمایه گذاران بتواند موضوع احیای بافت فرسوده را به یک جنبش و مطالبه تبدیل کنند.

وی افزود: زمانی می توانیم در نوسازی بافت های فرسوده موفق عمل کنیم که دولت و شهرداری بسته های تشویقی موثر ارائه دهند البته دیگر دستگاه ها نیز باید همکاری های لازم را با شهرداری داشته باشند به خصوص بانک های عامل که می توانند وام های کم بهره با مدت زمان زیاد ارائه دهند.

سالاری با تاکید بر اینکه باید شیوه مداخله ها را تعریف کنیم، تصریح کرد:باید شیوه مداخله را تعریف کنیم، ستاد بازآفرینی به عنوان ساختار اجرایی در این زمینه تعریف شده است و باید تمام دستگاه ها با همکاری هم این موضوع را پیگیری کنند، رسانه ها نیز به عنوان رکن چهارم دموکراسی می توانند در این زمینه موثر باشند.

این عضو شورای شهر تهران تصریح کرد:یکی از مهم ترین مشکلات در نوسازی بافت های فرسوده عدم رغبت مالکان و سرمایه گذاران برای ورود به این حوزه است که به دلیل صرفه اقتصادی امروز هیچ کدام پای کار نمی آیند. شهرداری و دولت می توانند برای ارتقای سطح زندگی مردم با امکاناتی که در اختیار سرمایه گذاران و مالکان قرار می دهند آن ها را به این کار تشویق کنند.

وی ادامه داد: به دلیل امکاناتی که در سال های گذشته به مناطق شمال، شمال غرب و شمال شرق داده شد، امروز شاهد افزایش ظرفیت در ان مناطق هستیم در حالیکه باید این بسته های تشویقی را در مناطق دیگر هم ایجاد کنیم.

سالاری افزود: ایجاد امکانات تفریحی در نزدیکی پروژه های نوسازی بافت های فرسوده با سرعت بسیار پایینی رخ می دهد چرا که شهرداری تهران با شرایط موجود نمی تواند املاک را برای ایجاد بوستان تملک کند و ما باید از مشارکت سرمایه گذاران و همکاری نهادهای دیگر استفاده کنیم.