عضو شورای شهر تهران گفت: در صورت وقوع سیل شدید در تهران،لایروبی مسیل رودخانه‌ها جوابگو نیست و مانند دروازه قرآن آب ماشین‌ها را به سمت جنوب پایتخت خواهد برد.

محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که آیا لایروبی رودخانه‌ها برای دفع سیل و تخریب‌های ناشی از آن کافی است به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: بخشی از خرابی‌های سیل اخیر در کشور طبیعی است و حتی کشورهای توسعه یافته، علی رغم پیشرفت و توجه به مسائل زیست محیطی، در چنین شرایطی متوجه خساراتی می‌شوند، ‌اما متاسفانه در کشور ما انجام برخی اقدامات ناشی از بی‌تدبیری و بی توجهی به دانش و مطالعات و همچنین جانمایی نادرست شهرها و راه‌های مواصلاتی منجر به وقوع فاجعه شده است.

او با بیان اینکه سیل اخیر باید تبدیل به نقطه عطفی در تغییر رویکرد نسبت به نحوه ساخت و ساز شهرها شود اظهار کرد: باید این اتفاق فرصتی برای تغییر نگاه مدیران باشد تا فقط به فعالیت‌های عمرانی صرف توجه نشود و مطالعات فنی و کارشناسی را نیز مدنظر قرار دهند.

سالاری با بیان اینکه شورای شهر و شهرداری تلاش می‌کند تا تصمیماتش بر مبنای کار مطالعاتی باشد، به لایروبی مسیر رودخانه‌ها اشاره کرده و گفت: لایروبی از جمله اقداماتی است که به صورت مدام انجام می‌شود و از وظایف خدمات شهری به حساب می‌آید اما اگر میزان بارندگی در تهران از اندازه‌ای که چند روز پیش آمد بیشتر باشد، قطعا صرفا لایروبی جوابگو نخواهد بود.

وی ادامه داد: در صورت وقوع سیل در تهران خسارات، بیشتر از دیگر شهرهای کشور خواهد بود، وقتی در بستر رودخانه ساخت و ساز و مصنوع کاری ‌شود،آب هنگام پیدا کردن مسیر خود، خرابی های زیادی به بار می آورد و این مساله نیز ناشی از بی‌توجهی به امر مطالعه و کار کارشناسی در زمان انجام یک پروژه مانند بوستان نهج‌البلاغه است.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران تصریج کرد:مدیریت شهری باید مجددا پروژه‌های عمرانی اجرا شده در سال‌های گذشته و میزان تاب‌آوری‌شان نسبت به بلایای طبیعی را مورد بررسی و مطالعه قرار دهد. بر اساس گزارش سازمان زمین شناسی کشور یکی از این پروژه ها اتوبان امام علی(ع) است که در زمان وقوع سیل در تهران، نقش یک رود را ایفا خواهدکرد و به نظر بنده همان اتفاقی که در دروازه قرآن شیراز رخ داد، ممکن است در اتوبان امام علی(ع) نیز تکرارشود و آب خودرو ها را به سمت جنوب تهران می برد.

سالاری افزود: اما فاجعه اخیر باید تبدیل به نقطه عطفی برای تغییر رویکرد مسئولین و جامعه نسبت به نحوه ساخت و ساز در شهرها و همچنین تغییر نگاه مدیران از انجام فعالیت‌های عمرانی صرف به سمت مطالعات فنی و کارشناسی برای اجرای پروژه ها شود. بنابراین ضرورت دارد دولت و شهرداری‌ها تبعات فاجعه سیل اخیر در کشور را بخوبی بررسی کنند تا بتوان اثرات چنین بلایایی را کاهش داد.