سالاری در نطق پیش از دستور خود، تاکید کرد:

آسیب شناسی و پایش کارنامه دو ساله شورای چهارم

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور یکصد و هفتاد و یکمین جلسه شورا بر آسب شناسی و واکاوی کارنامه دو ساله شورای چهارم

تاکید کرد و افزود: بیهی است که پایش عملکرد شورا و شهردار ی میزان محقق شدن اهداف و راهبردهای طرح جامع و برنامه های 5 ساله شهر تهران است.

 

متن کامل سخنان محمد سالاری رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران به شرح زیر می باشد:

ضمن عرض سلام و ادب و احترام به تمامی همکاران عزیزم رییس و اعضای شورای اسلامی شهر تهران مسئولین محترم مدیریت شهری و نمایندگان محترم رسانه های خبری و تبریک عید سعید فطر و آرزوی قبولی طاعات و عبادات.

 

ابتدا بر خود لازم می دانم موفقیت کشور عزیزمان در رسیدن به توافق با کشورهای 1+5 و اثبات اقتدار و فعالیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به جهانیان را به همکاران عزیزم در شورا و اعضای تیم مذاکره کننده، دولت تدبیر و امید و مردم شریف و شهید پرور ایران اسلامی و رهبر فرزانه انقلاب تبریک عرض نمایم، قطعاً این پیروزی عزتمند که مبتنی بر عقلانیت ،تدبیر و به پشتوانه مردم و رهبری به نتیجه رسید نقطه عطفی در تاریخ تحولات ایران و جهان خواهد بود.

 

و لازم می دانم قبل از ورود به بحث خودم از دستور فرماندهی محترم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مبنی بر کاهش طبقات ساخت و سازهای میدان سپاه در تعاملات با شهرداری تهران و شورای اسلامی شهر تهران نیز تشکر و سپاس گذار نمایم.

 

و اما ،برادران و خواهران ارجمند، همانگونه که استحضار دارید شورای اسلامی شهر تهران در آستانه رسیدن به نیمه عمر خود و اتمام دو سال از فعالیت خودش در دوره چهارم.قرار دارد.بدیهی است که جایگاه نهاد شورای اسلامی و شهرداری تهران پس از جایگاه دولت و مجلس شورای اسلامی از تأثیرگذارترین نهادهای منتخب مردمی می باشد.و قطعأ بررسی کارنامه و عملکرد چنین نهادی در پایان هر سال از عمر خود و نهایتاً اتمام دوره در تاریخ مدیریت شهری کشور ثبت و ضبط می گردد و همواره در تیررس نگاههای تیزبین شهروندان و دیده بان های شهری قرار دارد و لذا آسب شناسی و واکاوی کارنامه دو ساله شورای چهارم قبل از هرکسی میبایست توسط خود اعضای شورای اسلامی شهر تهران صورت پذیرد حالیکه با بررسی نقاط قوت و ضعف خود و استفاده از تجربیات گذشته و بهرمندی از نظرات صاحب نظران در تعامل با شهرداری تهران و نظارت موثر بر عملکرد آن در سالهای باقیمانده از عمر خود به وظایف محوله از سوی شهروندان عزیز تهرانی در تحقق مأموریتهای مدیریت شهری موفق باشد.

 

بدیهی است به منظور پایش عملکرد شورا و شهردار ی میزان محقق شدن اهداف و راهبردهای طرح جامع و برنامه های 5 ساله شهر تهران را مورد بررسی قرار داد و اساساً در امتیاز دهی به کارنامه یک سازمان و یا نهاد و یا وزارتخانه و… صرف اعلام لیست بلند بالای کارکارشناسی و تصویب مصوبات و سایر اقدامات کفایت نمی کند بلکه آنچه ملاک عمل مقایسه کارنامه یک دوره از عمر شورا با دوره های قبلی وبعدی.می باشد، میزان تحقق یافتن برنامه ها و اسناد فرادست آن و مصوبات آن شورا می باشد.

 

از همین رو با توجه به فرصت کمی که دارم سعی می کنم به برخی از راهبردها و اهداف و مأموریتهای شورای اسلامی شهر تهران اشاره کنم تا میزان موفقیت خودمان در پیشبرد آنها را مورد قضاوت قرار دهیم.

 

1- از جمله راهبردها و اهداف طرح جامع شهر تهران ،موضوع ساماندهی و صیانت از حریم پایتخت و نیز توسعه اجتماعی و ساماندهی اسکان جمعیت شهر تهران می باشد.به نظر می رسد شورای چهارم در تحقق این راهبردها در محدوده قانونی شهر تهران و حریم آن کارنامه نسبتاً قابل دفاعی داشته باشد بطوریکه طی دوسال گذشته توانسته است تأثیرگذاری قابل توجهی در تغییر رویکرد شهرداری تهران در ارتباط با بارگذاری در مناطق 22 گانه بویژه کمیسیون ماده 5 با همکاری شهرداری تهران داشته باشد،گرچند که به دلیل جمعیت پذیری قابل توجه در گذشته ،تداوم این رویکرد ضرورتی انکارناپذیر است ولی با عنایت به اینکه جمعیت پذیری در شهرهای اقماری.شهر تهران اعم از23 شهر که با تهران دارای .حریم مشاعی هستند و 75 شهراقماری تأثیر مستقیمی در افزایش چالش های شهر تهران بویژه، کاهش سرانه ها و کاهش کیفیت زندگی در شهر تهران دارد که متأسفانه حساسیت لازم را شورای چهارم در این ارتباط نداشته است. بنابر نظر صاحبنظران، شورای شهر تهران به هر میزان هم در رعایت راهبردهای طرح جامع و طرح تفصیلی موفق عمل نمایند، افزایش سرسام آور جمعیت در شهر های اقماری شهر تهران و اساساً کل کلانشهر ها، تمامی برنامه ریزی های شورای شهر تهران را تحت تأثیر جدّی قرار می دهد و لذا این نظریه که مشکلات و چالش هایاداره کلانشهر ها بویژه کلانشهر تهران محدود به محدوده قانونی این شهر ها نیست، نظریه بسیار درستی است ولی متأسفانه شورای شهر تهران از ظرفیت خود در تعامل با وزارتخانه های مرتبط و دولت و سایر سازمانها و نهادها، ومجلس شورای اسلامی جهت کنترل جمعیت شهر های اقماری اقدامی ننموده است گرچند کمیسیون تخصصی ادارات یکی از از اقدامات بسیار بسیار ارزشمند شورای چهارم جهت پیگیری چنین موضوعاتی بوده است ولی شاهد تصمیمات عملی در این ارتباط نبوده ایم.

 

2- قطعاً یکی دیگر از مهمترین چالش های اداره شهری و کلانشهر ها بویژه کلانشهر تهران ،بحث نحوه تأمین اعتبارات و بودجه مورد نیاز برای اداره شهر و نیز نحوه هزینه آن میباشد و البته یکی از شاخص های اساسی در دفاع از کارنامه شوراها وشهرداریها نسبت به درآمدهای پایدار به ناپایدار بودجه شهرها می باشد. حال سوال این است که با توجه بهوابستگی شدید بودجه شهرداری تهران به عوارض صدور پروانه و فروش ویا تهاتر املاک و اراضی متعلق به شهرداری تهران و متأسفانه افزایش قابل توجه بودجه در سالهای گذشته از یک طرف و سیاست کنترل جمعیت شهر تهران بعنوان یک دغدغه اساسی و بنیادی و رویکرد محدودکنندگی نسبت به بارگذاری و بلند مرتبه سازی ولذا کاهش درآمد ناشی از ساخت و ساز و نیز کاهش قابل توجه بانک اراضی و املاک شهر تهران بعنوان ثروت ملّی شهر تهران و افزایش قابل توجه ارائه خدمات در حوزه مأمورت های مختلف مدیریت شهری از سویی دیگر ،شورای اسلامی شهر تهران که هم در دوره های گذشته و هم این دوره نسبت به بررسی وتصویب .نهایی بودجه شهرداری تهران اقدام نموده است چه کمکی به شهرداری و شهروندان تهرانی جهت کاهش دغدغه صرف نظران عرصه.مدیریت شهری داشته است و آیا ما میتوانیم تمامی مشکلات این موضوع را به شهرداری به نسبت دهیم!؟

 

آیا نباید تک تک اعضای شورای اسلامی شهر تهران در قبال شهروندان و دیدبان های شهری که کارنامه قابل قبولی در افزایش درآمدهای پایدار نداشته ایم، پاسخگو باشیم؟!

 

آیا صرف اینکه تذکر بدهیم و در رسانه هاهمانند بسیاری از دغدغه مندان اعلام کنیم شهرداری نبایستی تراکم فروشی نماید مشکل را حل می کند؟

 

و آیا شهردار تهران می تواند از فروش تراکم و صدور پروانه بر اساس پهنه های مصوب طرح تفصیلی شهر تهران امتناع نماید؟

 

و اینکه ما به عنوان شورای شهر تهران در اصلاح روند بودجه نویسی و بودجه ریزی و نظارت بر عملکرد شهرداری در هزینه کردها و بهینه هزینه کردن اعتبارات به چه میزان تلاش کرده ایم و موفق بوده ایم؟

 

و سوال دیگر در این حوزه از ابتدای شورای چهارم تا به امروز عملکرد ما منجر به افزایش چه میزان درآمد پایدار در شهر تهران گردیده است؟

 

و نهایتاً اینکه شورای اسلامی شهر تهران و شهرداری تهران در استفاده از ظرفیت طرح جامع و طرح تفصیلی شهر تهران در تحقق راهبردهای طرح جامع مبنی بر توسعه اقتصادی و رونق فعالیت های اقتصادی در شهر و ارتقاء نقش و جایگاه شهر تهران در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی و ایجاد بازارهای تجارت جهانی که در پهنه های جنوب شهر تهران در طرح جامع پیش بینی شده است به چه میزان موفق بوده است؟ و چه برنامه های عملیاتی پیش رو دارد؟

 

3) در مورد بهبود وضعیت شبکه های ارتباطی و حمل و نقل و ترافیک که یکی دیگر از راهبردهای طرح جامع شهر تهران می باشد، انصافاً شهر داری کارنامه قابل قبولی دارد، گرچند توسعه حمل و نقل ریلی و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهر تهران به موجب قانون نیازمند کمک های دولت ها بوده است.

 

سوال این است که شورای چهارم در ارتباط با وصول مطالبات معوقه شهرداری از دولت به چه میزان موفق بوده است؟ و چه برنامه هایی در پیش رو دارد؟

 

4) یکی دیگر از راهبرهای طرح جامع موضوع ایمن سازی شهر تهران در برابر سوانح طبیعی و بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده شهر تهران می باشد.

 

که متآسفانه علی رغم اینکه شهرداری تهران و شورا به وظایف قانونی خود در بخشودگی عوارض ساخت و ساز اقدام نموده است.

 

ولی میزان موفقیت در این زمینه به هیچ عنوان قابل دفاع نیست که نیاز به تلاش شورای اسلامی شهر تهران برای استفاده از ظرفیت های دولت و کمک های دولتی بویژه بانک ها دارد و لذا سوال این است که شورا و شهرداری برای حل مشکلات بافت فرسوده و پدافند غیر عامل به عنوان یکی از چالش های اساسی شهر تهران و به عنوان یکی از 10 شهر نا امن دنیا در مقابل زلزله چه تدبیری اندیشیده است؟

 

5) و نهایتاً تمامی همکاران عزیز استحضار دارند که یکی از مشکلات اساسی کشورمان و شهر تهران در آینده مشکل کم آبی می باشد.سوال این است که شورا و شهرداری تهران در این مورد چه راهبردی اتخاذ نموده نموده اند., و اما

 

به طور مثال در تصفیه و بازچرخانی فاضلاب شهر تهران آب های سطحی برای مقابله با کم آبی آینده چه اقدامات و برنامه هایی داریم؟

و سخن آخر در این ارتباط اینکه بنا بر اعلام نظر متخصصین محیط زیست اساساً بسیاری از روش های رایج در توسعه فضاهای سبز و بوستانها و درختکاری ها در کل کشور و شهر تهران منطبق بر تهدیدات کم آبی آینده نیست و گرچند در شهرداری تهران در این زمینه مطالعاتی صورت پذیرفته است ولی نگرانی جدی در مورد از بین رفتن حاصل بسیاری از تلاش ها وجود دارد و لذا سوال این است که آیا شورا و شهرداری برای پیشگیری از بروز این مشکلات و مقابله با کم آبی برنامه عملیاتی تحقق پذیر دارند؟

 

6-موضوع دیگری اینکه اساساً برای اداره کلانشهری مانند تهران با ویژگی ها و چالش های طبیعی استفاده از نظرات صاحبنظران دانشگاهیان،متخصصین، کارشناسان و گروههای حرفه ای ضرورتی اجتناب ناپذیر است سوال این جاست که شورای اسلامی شهر تهران برای فراهم کردن بستر این حضور این گروهها بعنوان دیده بان های شهر جهت ورود تخصصی به پروژه ها و طرح های شهر ی و استفاده از نظرات حرفه ای آنها در تصمیم سازی و تصمیم گیری ها چه اقداماتی انجانم داده است؟! در پایان عرایضم ضمن پوزش این نکته را یاداور میشوم که اشاره به این موضوعات نه از این بابت که همکاران عزیزم در جریان آنها نبوده اند بلکه از این جهت یادآوری می نمایم که در دو سال باقی مانده از عمر دوره شورای چهارم تکالیف و وظایف سنگینی بر عهده داریم که نیازمند عدم روزمره گی اعضای محترم شورای اسلامی شهر تهران می باشد.